Директорот на ФБИ застана зад вработени по објавувањето на доверливиот документ

Директорот на ФБИ застана зад вработени по објавувањето на доверливиот документ


По објавувањето на доверливиот меморандум во кој се изнесуваат сериозни критики за работата на ФБИ, директорот на Бирото, Кристофер Вреј испрати соопштија со кое застана зад вработените

– Ја поддржувам нашата заедничка решеност својата работа да ја извршуваме независно и според прописи, наведе Вреј во соопштението.

Конгресот на САД објави доверлив докуемт во кој се обивнува ФБИ за користење нападна техника во истрагата за можното руско мешање во американските претседателски избори во 2016 година.

Во меморандумот се наведени наводни пропусти на ФБИ во првите етапи од истрагата за врски меѓу Трамп и Русија за време на претседателските избори во САД.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно