Црна Хроника

Струмичанка и ја ,,олеснила" картичката на колешката за 92.000 денари

16 Март, 2018

Полициската станица Струмица поднесе кривична пријава против Ц.И. (26) од село Градско поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем.

Шверцери од Албанија имале 38 килограми марихуана

16 Март, 2018

Неовластено набавиле наркотична дрога марихуана со вкупна маса од околу 38 килограми, ја внеле во Македонија, ја препакувале во 36 најлонски пакувања и во две торби со возило ја донеле до нелегален граничен премин кон Грција во близина на селото Лаж

Противпожарна спаси дете од балкон

15 Март, 2018

Тимот на противпожарна единица од Куманово, предводен од командирот на смена Видан Трајковски денеска спаси дванаесетгодишно дете кое се обидело да се спушти од балконот од зградата во која што живеело во Куманово.

Директор за свои потреби си земал месо наменето за Дом за стари лица во Прилеп

15 Март, 2018

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 56-годишниот прилепчанец Д.Р. за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, кое го направил како директор на Дом за стари лица.

Сакал да се прочисти со Доместос и Арф

15 Март, 2018

Дваесет и осум годишен велешанец бил донесен синоќа во 19:15 часот во ЈЗУ Општа Болница – Велес, откако се затрул со испивање на половина литар „Доместос“ и 50 грама „Арф.

Турска фирма во Македонија, остана без возилото

15 Март, 2018

51-годишниот О.Ф. од Турција пријавил дека во периодот од 21 часот на 12 март до 21.30 часот на 13 март од ул. „Павле Илиќ" непознат сторител одзел патничко возило ренџ ровер, со турска национална ознака, сопственост на фирма.

Затвореник ќе го запалеше охридскиот затвор

14 Март, 2018

Тој околу 20 часот и 20 минути во една од собите на пртиворското одделение со цигара запалил постелнината но благодарение на навремената интевренција на вработените во затворот и на ТППЕ спречено е понатамошно ширење на пожарот и лицето е неповреден

Малолетници во полиција донеле бебе

14 Март, 2018

Двајца малолетници донеле новороденче во полициската станица во Бит Пазар, за кое тврделе дека е запуштено од неговите родители, информираа од МВР.

На велосипед

14 Март, 2018

Група пешаци и велосипедисти во координација на здружението „На велосипед“ попладнево во периодот од 17 до 18 часот ќе одржат едночасовна акција на крстосницата на булеварот Партизански одреди со булеварот 8 Септември (на аголот кај ГУЦ „Здравко Цвет

Играл и нож и пиштол

13 Март, 2018

Во Секторот за внатрешни работи Скопје С.З. пријавил дека бил нападнат пред зградата во која живее.

Украдени резервни делови од цементарница Усје

13 Март, 2018

Од Цементарница Усје АД, пријавено е дека во периодот од 01.01.2018 до 08.03.2018 година во фабриката била извршена тешка кражба на резервни делови кои се користеле во процесот на производство.

Мртва жена пронајдена во куќа во Скопје

13 Март, 2018

Во 15 часот вчера во Секторот за внатрешни работи-Скопје од Итната медицинска помош е пријавено дека во селото Волково е пронајдена почината жена во куќа.

Синот ги одзел документите на полицајците кои го казнувале татко му

12 Март, 2018

Во Скопје на раскрсницата на улиците „Тодор Паница" и „Вера Јоциќ" вчера при преземање мерки за сторен сообраќаен прекршок над М.А. од Скопје, неговиот син Д.Б.А. (25) ги одзел документите од двајца полициски службеници.

Кривични против градоначалник и директор во Чашка

12 Март, 2018

Сектор за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против Л.Т. (63) од Чашка за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување" и против Г.П. (47) од Велес за сторено кривично дело „несовесно работење во службата".

Прегазил, па ја киднал

12 Март, 2018

Жител на селото Куклиш вчера бил прегазен од автомобил, чиј возач по несреќата избегал, но полицијата го уапсила два часа подоцна, информираше МВР.

Удрен пешак, возачот го однел во болница

11 Март, 2018

На крстосницата од улиците “Јустинијан први” и “Живко Фирфов” Е.К.(41) од Скопје, управувајќи патничко моторно возило “Мерцедес” со скопски регистраски ознаки удрилa во пешакот П.К.(70) од Скопје.

Спасовски: Осомничениот советник во МВР оддал службена тајна, нема милост за никого!

10 Март, 2018

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против вработен во кабинетот на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски поради сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување”.

Во Штип, за два дена се отруени речиси 30 кучиња

10 Март, 2018

Отровот ланата е расфрлан на повеќе локации, но најголема концентрација има во населбата Сењак, каде што настрадаа не само кучиња скитници, туку и десетина кои имаат сопственици.

13 годишно девојче извршило самоубисто поради серија?: Еден ден преходно на училиште направила нешто морничаво

10 Март, 2018

Еден ден пред самоубиството, тинејџерката Лили Ме Шарп се преправала дека се обесила во училишниот тоалет, а инспирирана била од контаверзната Нетфликс серија.

Шверцерска философија:Златен ајвар,златно млеко, златен ауспух

07 Март, 2018

Златен накит е наоѓан дури и во тетрапак-сокови и млеко, во готова храна, во отвори на закачалки за облека, па дури пред неколку години еден шверцер се обидел да прошверцува килограм и половина златен накит во неколку тегли ајвар.

Го прелагале за 15.000 евра

07 Март, 2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Е.Х. (30) и Е.Џ. (41), двајцата од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело измама.

Паднало бебе, потоа почина во болница

07 Март, 2018

Едногодишно бебе почина вечерва откако паднало низ скршен прозорец во зградата кај што живееле на улицата Архиепископ Доситеј во Скопје, дознавме од полицијата.

Се бара информација за Адеа, награда 25.000 долари

06 Март, 2018

Награда од 25.000 долари е понудена за информација за моделот и глумица од Македонија што исчезна во Холивуд. Адеа Шабани е исчезната од 23 февруари. Таа последен пат била видена во блокот 1700 на Вилкокс авенија, недалеку од местото каде што живее.

Едно пет шест пати ја прободел жена му

06 Март, 2018

Германецот Абу Марван(41) ја заклал својата сопруга оти не му го давала синот, па целиот крвав се вклучил на Фејсбук и порачал дека сите жени ги чека истото ако не ги почитуваат своите мажи, во градот Михалкар во Јужна Германија.

Секс со лица 15 години е силување

05 Март, 2018

Според измените кои Франција ќе ги имплементира во законот, сексуалните односи со лица под 15 години автоматски ќе се сметаат за силување, изјави француската министерка за еднаквост на половите Марлен Скјап.

Загина моторџија од Кавадарци

05 Март, 2018

Четириесет годишен моторџија од Кавадарци загина попладнево на автопатот Демир Капија - Удово, откако удрил во автомобил, потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

Приведен жител на Пробиштип кој нападнал полициски службеник и две лица

04 Март, 2018

Ј.А. (45) од Пробиштип синоќа бил приведен и задржан во полициска станица за понатамошна постапка откако во 20:30 часот на ул. „Ќикевачка“ во Свети Николе физички нападнал полициски службеник, а претходно и две лица од Свети Николе.

ВИДЕО: Приведени две лица за нападот врз 17-годишниот З.Т на автобуската постојка “Рекорд“ во Скопје

04 Март, 2018

Денеска (04.03.) од страна на полициски службеници при СВР Скопје се приведени Р.А. (18) од Скопје и К.Т. (18) од с.Љубин, скопско во врска со нападот врз 17- годишниот З.Т. од Скопје на 01.03.2018 на автобуската постојка “Рекорд“ во центарот на Скоп

Со сатар по улиците на Белград

04 Март, 2018

Постои сомнение дека Д.О и П.З од работничката на аптеката, по закана со пиштол и сатар ги одземале парите, додека во таксито со кое заминале ги чекале осомничените девојки.

Девојка на 25 годишна возраст од Македонија исчезна во САД

03 Март, 2018

5 годишната Адеа Шабани исчезнала пред една недела во Лос Анџелес. Студентката по актерство, со потекло од Македонија, ја оставила вратата отклучена, како да очекувала да се врати. Последен пат е видена во близина на своето живеалиште.

Момчето избодено со нож на ,,Рекорд'' се бори за живот, полицијата не привела никого

02 Март, 2018

„Вчера во автобус бр.57 беше прободено со нож моето внуче катили и несовесни неваспитани млади луѓе монструми, што им направи ова дете враќајќи се од училиште нека им служи на чест и ГОСПОД да ги казни“.

Скопјанка исчезнала во Лос Анџелес, полицијата една недела трага по неа

02 Март, 2018

Една недела по Адеа Шабани трага полицијата во Лос Анџелес, нејзините пријатели, нејзината мајка која од Македонија веднаш по изчезнувањето отпатувала во Америка и приватни детективи ангажирани од смејството Шабани, но сега за сега потрагата е без ус

Убав арамиски плен 950.000 денари во злато и накит

02 Март, 2018

Сторителот со употреба на подесен алат ја отворил влезната врата, влегол во станот и одзел поголема количина златен накит, два рачни женски часовници Касио и неколку комплети женски накит Сваровски, по што го напуштил местото на настанот.

Пријавил дека добил шлаканици, бидејќи крадел

01 Март, 2018

15-годишник од тетовското село Слатино, заедно со неговиот татко, 49-годишниот Е.П., пријавил во полиција дека сопственикот на дуќанот, каде што е фатен како врши кражба со неколкумина негови другарчиња, му удрил шлаканици.

Филмски грабеж во Скопје - за минута ограби бутик, се е снимено на камера

01 Март, 2018

На снимката од камерите се гледа дека разбојникот бил вооружан, облечен во капут и добро маскиран. Тој влегува во бутикот и се упатува кон касата каде стојат две девојки. Ги зема парите и се упатува кон излезот.

Ограбена Шпаркасе во Буњаковец

28 Февруари, 2018

Нешто пред 12 часот попладнево ограбена е филијала на Шпаркасе банка на булеварот „Партизански одреди“ во близина на Т.Ц Буњаковец во Скопје.

Cosa Nostra вмешана во убисвото на словачкиот новинар

27 Февруари, 2018

Организиран криминал предводен од италијанската мафија би можел да биде вмешан во убиството на словачкиот истражувачки новинар Јан Кучиак, открива канадскиот новинар Том Николсон.

ЕКСЛУЗИВНО: Приведен Суад Мемеди, советник на Курто Дудуш барал МИТО за легализација!

27 Февруари, 2018

ИнфоЦентар дознава од свои извори дека истиот во моментов е полициска станица, фатен со парите на ДЕЛО, Советникот на Курто Дудуш Суад Мемеди барал пари за легализација на куќа..

Уште еден загинат на патот Битола- Прилеп

27 Февруари, 2018

На патниот правец Битола-Прилеп патничко возило „опел вектра“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од З.Р. (38) од Прилеп, излетало од коловозот и се превртело на покривот.

Шверц на скапоцено камење

27 Февруари, 2018

На Интернационалниот аеродром Скопје  се откриени и запленети 30 парчиња златен накит, 1 златна пара, 2 употребувани преносни компјутери, 2 употребувани мобилни телефони, 1 употребуван рачен часовник и 973 драгоцени камења.

Трагична сообраќајка во Прилеп

26 Февруари, 2018

Едно лице загина во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнето на регионалниот Битола-Прилеп-Скопје на влезот на Прилеп кај Паркот на Револуцијата.

И Марјан Ристевски пиел нафта

26 Февруари, 2018

Полицијата, постапувајќи по отворен предмет на Основното јавно обвинителство Прилеп, извршила проверки во Општина Прилеп и констатирала дека во 2015 и 2016 година Општината проектирала и набавила далеку поголеми количини.

Гостиварец ограбувал кај ќе стасал

26 Февруари, 2018

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против Џ.И. (24) од с. Дебреше, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторени 13 кривични дела „тешка кражба“ и седум кривични дела „тешка кражба во обид“.

Гостиварец остана без златото

25 Февруари, 2018

Во Полициската станица Гостивар, Б.М. (47) од с.Чајле, гостиварско, пријавил дека на 20.02.2018 година во вечерните часови од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба во неговата куќа.

Почина пешакот во сообраќајката кај „Капитол“, возачот приведен

25 Февруари, 2018

Министерството за внатрешни работи денеска излезе со детали за сообраќајната несреќа што се случи вчера кај трговскиот центар „Капитол“ во која загина еден пешак, а возачот на автомобилот избега.

ВМРО-ДПМНЕ: Судот повеќе не смее да одобри ниту едно барање за притвор за патриотите

25 Февруари, 2018

Деведесет ден притворот на патриотите, на луѓето кои неизмерно си ја сакаат Република Македонија e користен како казна без да биде исполнет ниту еден услов за таква мерка. Актери, режисери, оперски пејачи, архитекти, доктори....

Единицата за економски и компјутерски криминал полни раце работа, кривична пријава за директорот на МРТВ!

25 Февруари, 2018

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против лицата М.Ц. (40), од Скопје и Г.С. (56) исто така од Скопјe.

Турски државјанин загина во сообраќајна

24 Февруари, 2018

Турски државјанин на возраст од 22 години починал откако автомобил марка „алфа ромео“ со гостиварски регистарски таблички, денеска напладне излетал од автопатот Тетово-Гостивар и се превртел.

Има еден осомничен за силување на 13-годишното девојче- се анализира неговиот ДНК профил

24 Февруари, 2018

Обвинителството има еден осомничен за силување на 13-годишната штитеничка од Домот 25-ти мај, потврдија за Телма извори од истрагата. Од осомничениот е земен примерок за ДНК анализа која е отпочната вчера.

Kривична пријава против екс градоначалникот на Прилеп и неколку лица, осомничени дека го оштетиле буџетот на општината за 42.000 евра

24 Февруари, 2018

До Основното јавно обвинителство во Прилеп е поднесено Известување за постоење на основи на сомневање за сторено кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување“

414 килограми месо поради нехигиена е уништено

24 Февруари, 2018

Како небезбедени поништени се 414 килограми производи од животинско потекло кои биле произведени во несоодветни услови, односно, во неодобрен објект од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Во судар на автомобили загина едно лице

23 Февруари, 2018

Едно лице го загуби животот, а друго е повредено во сообраќајната несреќа што се случила на обиколницата околу Скопје пред клучката кај Радишани.

Слушнал пукање, полицијата откри 13 чаури

22 Февруари, 2018

Р.У. (46) во Секторот за внатрешни работи Скопје пријавил дека додека бил во неговиот дом на булеварот „Никола Карев" во Скопје, во импровизираната населба до полигонот слушнал пукање

Со туѓи патни исправи сакала да лета од охридскиот аеродром

22 Февруари, 2018

Во 19.00 часот на Граничниот премин-Аеродром „Св.Апостол Павле“-Охрид, при пасошка контрола, полициските службеници се посомневале дека 55-годишната B.Р. од Арачиново, скопско, користи туѓа патна исправа.

Црвената танга, не ја бие ниту УЈП

22 Февруари, 2018

Управата за јавни приходи не одговори дали ќе преземе мерки против одговорни лица вработени во оваа државна институција затоа што со години го толерирале затајувањето данок на новинарката Ивона Талевска.

Претепан до смрт

21 Февруари, 2018

62 годишен штипјанец, утринава е пронајден мртов во својот дом на улицата Сутјеска. Телото го пронашол неговиот син, а случајот во полиција го пријавила сосетката.

Во Неготино фатен дилер на дрога

20 Февруари, 2018

Ккај лицето А.Т (41) во Неготино пронајдени и одземени се: 1,5 килограми наркотична дрога марихуана, 20 таблети екстази, 36 шишиња метадон, како и околу 10 грама кокаин , околу 110 грама хероин, 36.000 денари, вага...

Згазил пешаци со пасат

20 Февруари, 2018

На крстосницата од ул.„Франклин Рузвелт" со ул.„Орце Николов" во Скопје, патничко возило фолксваген пасат, со скопски регистарски ознаки, управувано од Ј.Д. (37) од Скопје, удрило во двајца пешаци на возраст од 16 и 17 години, од Скопје.

Шверц на 4.200 килограми пилешки стек

19 Февруари, 2018

На граничниот премин Богородица запленети се 4.200 килограми замрзнат пилешки стек, откриен од страна на мобилните царински тимови, при контрола на македонски камион управуван од македонски државјанин.

Кавадаречки Комуналец пократок за 2.655.000 денари

19 Февруари, 2018

Полицијата од Велес поднесе кривична пријава против М.П. (51) и И.А.(45) двајцата од Кавадарци и С.С.(46) од село Мрежичко, Кавадаречко, за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Откриени сторителите на кражби во цркви во Тетово

19 Февруари, 2018

Секторот за внатрешни работи Тетово расчисти 14 кривични дела “тешка кражба“ и едно кривично дело “тешка кражба во обид“, кои што биле извршени во девет православни цркви и во пет куќи во текот на јануари и февруари на подрачјето на СВР Тетово.

Македонски државјанин уапсен во Грција

18 Февруари, 2018

Грчката полиција во регионот на Дојран, уапси 55-годишен македонски државјанин, бидејќи во приколката од неговиот камион биле пронајдени 11 нелегални мигранти, кои требало нелегално да ги изнесе од Грција.

Татко пријавил дека ќерката го вознемирувала, по интервенцијата семејството ги нападнало полицајците

18 Февруари, 2018

Синоќа во Битола, тројца полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Битола, преземале службени дејствија по пријава од лицето Т.Т. (59) дека неговата ќерка М.Т.(33) го вознемирувала.

Апсење на граничниот премин Св. Наум

18 Февруари, 2018

На граничниот премин „Св. Наум“ на излез од Република Македонија, со автобус „Мерцедес“ со косовска регистарска ознака се пријавил 42-годишниот П.Ц.И. од Р.Бугарија.

Прегазена жена во Неготино

17 Февруари, 2018

Седумдесет и девет годишната Д.Ц. од Неготино вчера околу 19 часот била удрена од автомобил „Даихатсу Фероза“ управуван од А.К.(49).

13-годишна девојка штитеничка на ,,25 Мај'' неколкупати била силувана

16 Февруари, 2018

Министерството за внатрешни работи излезе со детали за 12-годишното девојче со инцијали Р.И., згрижено во домот „25 Мај“, кое деновиве абортирало откако претходно во неколку наврати била силувана.

Љубов на сељачки начин

16 Февруари, 2018

Во Полициското одделение Сарај, Е.Б. (46) од скопското село Љубин пријавил дека од страна на неговиот внук Е.Б. (19) му била загрозена сигурноста.

29 - годишен студент од Јордан, фатен со 20 грама екстази во стан во Скопје, доби 30-дневен притвор

16 Февруари, 2018

Секторот за внатрешни работи Скопје поради постоење основи за сомнение за сторено кривично дело - “неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“

ЕКСКЛУЗИВНА ФОТОГАЛЕРИЈА: Измамени Штипјанки од лажен профил за гардероба, Погледнете и Внимавајте каде праќате пораки и пари!

15 Февруари, 2018

По Нашата најава дека имаме поплака од граѓани од Штип дека се измамени од профил кој наводно се занимава со продажба на ексклузивна гардероба еве ви го разговорот помеѓу „сопственикот“ на интернет “продавницата“ и купувачи

Дај ја платата...Не ја давам.Потоа родителите ја натепале ќерка си.

15 Февруари, 2018

Родители од Тетово си ја истепале својата 24-годишна ќерка затоа што не им ја дала платата. Тие ја кубеле за коса и ѝ удирале тупаници по целото тело. Родителите биле повикани на разговор во полиција.

Вечерва тешка сообраќајка ја потресе Македонија – двајца се веднаш префрлени во болница, ова се првичните детали

13 Февруари, 2018

Две лица се повредени и итно пренесени во болницата во Крива Паланка по вечерашната сообраќајка на магистралниот пат Крива Паланка – Куманово кај Гиновци.

Ги лажела дека ќе ги вработи во Министерство за здравство и им зела 150.000 денари

13 Февруари, 2018

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Е.С. (36) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени четири кривични дела – “измама“, казниви по член 247 од Кривичниот законик н

Терор како на филм

13 Февруари, 2018

Во селото Жубрино, кичевско, во куќата сопственост на Љ.Љ. дошол Б.Љ. и започнал расправија со малолетниот син на Љ.Љ. во врска со недоразбирање кое тој го имал со негов внук.

Полов напад врз малолетник

12 Февруари, 2018

Полицијата од Валандово до Основното јавно обвинителство во Велес поднела известување поради сомнение за сторено кривично дело полов напад врз малолетник што не наполнил 14 години.

Триесет дена притвор за мажот од Пирава кој изврши полов напад врз малолетник

12 Февруари, 2018

Триесет дена притвор му е изречен на мажот од селото Пирава кој се сомничи дека извршил полов напад врз малолетник, информираше портпаролката на СВР Струмица, Хризантема Рендевска на денешната прес-конференција.

Пари, секс уцени

12 Февруари, 2018

На 11 февруари околу 4 часот во Штип, Д.Н. (40) од Пробиштип извршил силување во обид над К.Д. (18) од Штип.

Инцидент во Кичево: Го удирала со камења, тој и вперил пиштол – синот им паднал во безсознание од шок

11 Февруари, 2018

Во 21 часот во селото Жубрино, кичевско, во куќата сопственост на Љ.Љ. дошол Б.Љ. и започнал расправија со нејзиниот малолетен син во врска со недоразбирање кое тој го имал со негов внук.

Пред клиника од возило укрaдени 6.000 евра

11 Февруари, 2018

Во кругот на комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, пред Клиниката за онкологија, вчера околу 02.30 часот непознат сторител извршил кражба во патничко возило со германски национални ознаки.

Штипјанец прободен со нож од другар

11 Февруари, 2018

Триесет и пет годишен штипјанец М.Д синоќа бил прободен со нож во пределот на левата подлактица од страна на негов познаник кој работел како чувар во училиште, обидувајќи се да го спречи да избрка момчиња од училишниот двор.

Сообраќајка кај Демир Капија

11 Февруари, 2018

Едно лице е потешко повредено, а едно e со полесни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот Демир Капија-Удово и предизвика прекин на сообраќајот

Изгубени планинари на Шапка

10 Февруари, 2018

Денеска околу 15 часот во СВР Тетово пријавено е дека двајца француски државјани, се изгубиле на падините на Попова Шапка, а единствено што знаеле дека се наоѓаат покрај некоја карпа.

Сакал да размени 60.000 фалц евра

10 Февруари, 2018

Струшката полиција поднесе кривична пријава против А.Р. (69) од Грузија поради сомневање за сторена измама и фалсификување пари.

Шест закани по животот на Заев

09 Февруари, 2018

Од МВР известуваат дека во изминатиот период се детектирани шест кривични дела за закани кон претседателот на Владата,

Повреден е -пешак

09 Февруари, 2018

При сообраќајните незгоди едно лице се здобило со тешки телесни повреди (пешак) и осум лица се здобиле со лесни телесни повреди.

Таксист удри во 15-годишно девојче

08 Февруари, 2018

15-годишно девојче од Скопје се здобило со тешки телесни повреди откако вчера околу 15.00 часот била удрена на пешачки премин од такси-возило.

Шипка повреди девојче во салата на ОУ ,,11ти Октомври''

07 Февруари, 2018

Седумгодишно девојче е повредено откако врз нејзината глава паднала метална шипка од фискултурна опрема во спортската сала од училиштето „11. Октомври“ во петокот пред да почне фолклорната група да тренира.

Ја биел невенчаната невеста

07 Февруари, 2018

Ноќва околу 2 часот дваесет и петгодишната Ц.Д. од Гостивар пријавила семејно насилство што го извршил нејзиниот невенчан сопруг Ш.Ш. (37) од Гостивар.

Скопски црн сообраќаен биланс

07 Февруари, 2018

Едно лице е тешко повредено, а уште девет се здобиле со телесни и полесни повреди, во пет од шесте сообраќајки изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје.

Велешкото обвинителство бара притвор за полов напад

06 Февруари, 2018

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против педесет и петгодишен маж поради постоење на основано сомневање дека извршил кривично дело – полов напад врз малолетник.

Голф удри во запрежна кола

06 Февруари, 2018

Татко и ќерка се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи во селото Милетино на локалниот пат Брвеница-Радиовце. Поради сериозноста на повредите, двајцата биле пренесени на скопските клиники.

Директорот и раководител,ги терале да им градат викендички

05 Февруари, 2018

Секторот за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против И.А. (45) и М.П. (51), двајцата од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување.

Директор и раководител им наредиле на вработени во работно време да им ги градат викендичките

05 Февруари, 2018

Секторот за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против И.А. (45) и М.П. (51), двајцата од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “злоупотреба на службена положба и овластување“.

Мотоциклист загина

04 Февруари, 2018

Мотоциклист попладнево околу 17 часот загина во тешка сообраќајна незгода на булеварот „Борис Трајковски“ во Скопје.

Масовна тепачка во Царев Двор - Ресен

04 Февруари, 2018

Во хотел во с.Царев Двор–ресенско, каде се одржувала веселба, синоќа избувнала масовна тепачка помеѓу Б.А. (22) и У.Ф. (31) од Охрид, од една страна и Т.К., Е.К., Т.К., Р.К., О.М. од Ресен како и други лица кои биле присутни на забавата од друга стра

Тежок инцидент во ''Сити мол''

03 Февруари, 2018

Тројца кичевци и двајца скопјани вчера се степале во ТЦ Сити Мол. Причина било што трите лица од Кичево со мобилен телефон сликале две другарки на двајцата скопјани.

Пластични пречки по сообраќајници во Кавадарци

03 Февруари, 2018

Во општина Кавадарци денеска почна поставувањето конусни пластични пречки на коловозните ленти од неколку градски улици кои имаат за цел да го спречат брзото и непрописно возење.

Крадец од стан во Скопје си заминал со плен вреден 900.000 денари

02 Февруари, 2018

Вчера во 17.50 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје О.Б. (46) пријавил дека истиот ден во периодот од 7.40 до 17.50 часот непознат сторител извршил тешка кражба во неговиот стан на ул. "Венјамин Манџуковски".

Се заканил дека ќе ги исцепи со секира

01 Февруари, 2018

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против З.Н.(39) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело насилство.

Направил сообраќајка, ги опцул полицајците и им побегнал

01 Февруари, 2018

37-годишен скопјанец во алкохолизирана состојба вчера вечер вербално ги нападнал полициските службеници кои сакале да го легитимираат, затоа што учествувал во сообраќајна незгода на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“.

Драган Спасов Дац пијан удрил со автомобил во девојче

30 Јануари, 2018

Вечерва околу 21.30 часот на ул.Огњан Прица во близина на тобако „Шампионче“ се случила сообраќајна незгода во која учествувал и директорот на МНТ Драган Спасов – Дац, тврдат очевидци кои се нашле на лице место кога се случила незгодата.

Арсенал од оружје во скопска куќа

30 Јануари, 2018

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје во скопската населба Ченто денеска извршила претрес во домовите на шест лица.

Украден автомобил пронајден во Вардар

30 Јануари, 2018

Вчера во 13.28 часот во Единицата за информации и команда Скопје било пријавено дека во реката Вардар, во правец на последна автобуска постојка на линијата „5" кај паркот Лисиче, имало возило кое најверојатно излетало од патот.

Со уцени му зел 80.000 денари

30 Јануари, 2018

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против М.Н.(24) од село Боговиње поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело уцена.

Фрчат кривични против поранешните градоначалници

29 Јануари, 2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривична пријава против О.Ц. (55) од село Каратманово, Лозово, за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластувањето.

Скопски викенд сообраќаен билтен

29 Јануари, 2018

Едно лице било потешко повредено во една од вкупно 16 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки со полесни повреди се здобиле осум лица, а во 10 била причинета материјална штета.

Хрватски ловџија уловен, и убиен

28 Јануари, 2018

Хрватски државјанин бил убиен вчера на лов на лавови во Јужноафриканската Република, објави тамошната полиција, пренесува „Јутарњи.хр“.

Прилепчанец со нож пробол двајца

28 Јануари, 2018

З.П. (54) од Прилеп е приведен откако рано утрово, околу четири часот, по претходна расправија, со нож ги прободел К.Р. (25) и М.Р.(26).

Хорор сообраќајка утрово на автопатот Скопје - Тетово: Четворица повредени откако возило излета од патот и удри во карпа

28 Јануари, 2018

Дваесет и двегодишен скопјанец утрово околу девет часот, управувајќи возило „Форд Ескорт“ на автопатот Скопје - Тетово, изгубил контрола и удрил во карпа.

Нова жртва на патот Битола-Прилеп

27 Јануари, 2018

Шеесетиедногодишен прилепчанец со иницијали Г.Б. загина во тешка сообраќајка на патниот правец Битола-Прилеп, која се случила вчера околу 17.50 часот во близина на бензиската пумпа

Ја убил, ја силувал, па се обесил

27 Јануари, 2018

Руски студент по убиството на неговата поранешна девојка, во онлајн порака до нејзините родители,опишал како го сторил тоа. Во пораката се вели дека ја тепал и давел, а потоа ја силувал додека умирала.

Во Струга нападнат новинар

26 Јануари, 2018

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува нападот на новинарот на онлајн-медиумот strugalajm.org, Арманд Брахо, што се случи во хотелот „Дрим“ во Струга.

Гоца звана брк трчаше по пајакот

26 Јануари, 2018

Гордана Јанкулоска денеска, со трчање, успеа да ги спречи работниците на „Паркинзи Општина Центар“ ( „ПОЦ“) да не и го кренат возилото кое што го паркирала на недозволено место.

Бугарин фатен во шверц на марихуана

26 Јануари, 2018

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово нареди спроведување истражна постапка против државјанин на Република Бугарија поради сторено кривичнoто делo – шверц со марихуана

Тинејџер со фотографии уценувал врсничка за да остане со него, девојката им кажала на родителите па се обидела да се самоубие

25 Јануари, 2018

Четириесет и седумгодишниот Х.З. од тетовско Горно Палчиште, вчера околу 13 часот пријавил уцена на неговата 19-годишна ќерка од, исто така, 19-годишниот М.А. од Порој, со кого била во љубовна врска.

88-годишник се обидел да силува соселанка

25 Јануари, 2018

Пoлициската станица Радовиш поднесе кривична пријава против Ѓ.И.(88) од село Воиславци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело силување во обид.

Дрвокрадец исекол дрва во вредност од 2.000 евра

24 Јануари, 2018

Надворешна канцеларија за криминалистички работи Радовиш поднесе кривична пријава против Д.М.(20) од радовишкото село Горни Липовик за сторено кривично дело кражба на шума.

Затвореник се обеси во затворот Издризово

24 Јануари, 2018

Затвореникот И.М.(39) од Кичево, кој издржувал доживотна затворска казна во Казнено-поправната установа Идризово, се обесил во просторијата во која бил сместен.

Не успеал да побегне со украдениот автомобил

24 Јануари, 2018

Скопската полиција поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје против Ј.П.(27) од село Грчец, Скопско, поради „тешка кражба“, дело казниво по член 236 од КЗ на Република Македонија.

Екс градоначалникот на Кавадарци Александар Панов-овцата со кривична

23 Јануари, 2018

Велешката полиција поднесе кривична пријава против К.Д. (38) и А.П. (48), двајцата од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување.

Скопјанка преживеа пекол: Синот и ја скршил раката па ја удирал по неа

23 Јануари, 2018

25-годишниот Д.М. од Скопје пред неколку дена на улицата „Славеј планина“ во Скопје, по вербална расправија со неговата мајка, зел рачка од секира и почнал да ја удира по телото и главата, при што и ја скршил раката.

Бегалец од штипскиот затвор извршил 23 кражби

23 Јануари, 2018

Полицајците од Берово фатиле затвореник од делчевското село Вирче кој избегал од затворот во Штип и во текот на минатата недела извршил 23 кражби во туристичката населба Абланица во беровско.

Скопски сообраќаен билтен

22 Јануари, 2018

Пет лица биле потешко повредени во четири од вкупно 35 сообраќајки регистрирани во текот на продолжениот празничен викенд на подрачјето на СВР Скопје.

Драма пред скопска кафеана: Момче нападнато со стаклено шише и клоци по главата

21 Јануари, 2018

Синоќа во 1 часот и 40 минути во полициска станица во Скопје, 19-годишниот С.С. пријавил дека истиот ден околу 1 часот по полноќ на улицата „Венјамин Мачуковски“ во Скопје на паркинг пред угостителски објект физички бил нападнат од неколку лица.

Се расветлува убиството на жена во Чаир

21 Јануари, 2018

Основното јавно обвинителство (ОЈО) - Скопје го расветлува синоќешното убиство на жената во населбата Чаир. Како што соопшти, јавен обвинител донел Наредба за обезбедување и прибирање траги од местото каде се случило убиството.

Отепан човек од воз

20 Јануари, 2018

На пругата кај железничка станица Миравци, на влезниот сигнал на железничка станица Миравци, товарен воз управуван од З.Г. (55) од Скопје удрил во С.Г. (64) од село Миравци.

Банско дестинација за несреќи на Македонци

20 Јануари, 2018

Четворица Македонци се повредени и сместени во болница во Разлог по сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на патот Добриниште-Банско, јави бугарската новинска агенција БГНЕС.

Мерцедес излетал од пат и удрил во бетонски ѕид

19 Јануари, 2018

Синоќа околу 23,55 часот во с.Батинци-скопско се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „Мерцедес“ со скопски регистерски таблици управувано од Е.Л. (36) од с. Ќојлија излетало од патот удрило во бетонски ѕид.

Тасевски добил заканувачко писмо

19 Јануари, 2018

В.д. директорот на Драмски театар-Скопје Сашо Тасевски пријавил во полиција дека во службената канцеларија на Драмски театар-Скопје, пристигнало писмо адресирано лично до него.

Велосипедист загина кај Облешево

19 Јануари, 2018

Во сообраќајна несреќа што се случи попладнето на патот Штип-Кочани, во близина на селото Облешево, загина велосипедист откако во него удрил автобус.

Како во филм ограбено казино во Скопје, разбојник со пиштол го собрал дневниот промет

18 Јануари, 2018

Ноќеска во 02.05 часот во Единицата за информации и команда Скопје вработена во казино на ул. „11-ти Октомври“ во Скопје пријавила дека околу 02.00 часот непознато маскирано лице извршило разбојништво над неа.

52 лица изгореа во пожар на автобус

18 Јануари, 2018

Пожар што избил во автобус во Казахстан денеска однел 52 животи, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи.

Спомен плочата на Ацо Шопов,парампарче

17 Јануари, 2018

Вандали ја искршиле спомен плочата посветена на револуционерот Ацо Шопов. Сојузот на борците ја постави оваа спомен плоча на оградниот зид од неговата родна куќа во Штип.

Затаил данок за 204.855 денари

17 Јануари, 2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против З.А. (34) од село Делогожда и правното лице Јавно претпријатие „Водовод",

Со сукало и нож им се заканувал на бензинска

17 Јануари, 2018

Вработен во Агенцијата за обезбедување пријавил дека синоќа вработените во бензинска пумпа во Скопје биле вознемирувани од машко лице, кое во рацете држело нож и сукало и кон нив упатувало пцости, закани и навреди.

Секс уцени

16 Јануари, 2018

Полициската станица Гостивар поднесе кривична пријава против Б.Л. (29) од с.Врапчиште-гостиварско, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „уцена“.

Се обесил 60-годишен маж од Скопје

16 Јануари, 2018

На 15.01.2018 година во 12,30 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, С.А. пријавил дека неговиот татко Б.А. (60) се самоубил со бесење.

Игри на среќа му се падна кривична пријава

15 Јануари, 2018

Полициската станица Тетово поднесе кривична пријава против Љ.Е. (23) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела приредување игри на среќа без лиценца

Лажни полицајци во Тетово

15 Јануари, 2018

При рутинска контрола на возило, службеници на СВР Тетово откриле лице кое лажно се претставувало како полицаец.

Полициска акција во Тетово: Никако да запрат забавите со танчерките од балканот!

15 Јануари, 2018

на 14.01.2018 до 00.35 часот на 15.01.2018 година, Одделението за прекуграничен криминал, странци и реадмисија, во содејство со полициски службеници од Полициската станица Тетово извршило акциска контрола во угостителски објект во Тетово.

ЕКСКЛУЗИВНИ ФОТОГРАФИИ, ОТКРИВАМЕ СКАНДАЛ ВО ШТИП: Кој го крие сопственикот и пекарата на истата, која за Коледе и Божиќ однесе преку 20-луѓе на инфективно со мувлосани производи!?

14 Јануари, 2018

За коледе, за бадник, за Божик, па еве и синоќа се изјајадовме пекарски производи. За коледе коледарски колачиња. Не се знае точно колку но не се знае и открива штипската пекара која затру преку 20-луѓе и никој ништо не соопшти.

Кривични против арамија

14 Јануари, 2018

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против скопјанецот А.Б. (21) се стекнал со противправна имотна корист од 364.500 денари и причинил вкупна материјална штета од 3.500 денари.

Изгореа две жени во старечки дом во Атина

14 Јануари, 2018

Две жени починаа, а уште две се повредени во пожар кој изби во старечки дом во Калитеа, во јужното предградие на Атина. Како што пренесе агенцијата АНА, пожарот избил во утринските часови во сутеренот на домот.

Џип оружарница

13 Јануари, 2018

Од страна на полициски службеници од Кичево, на 11-ти јануари годинава во домот на С.Ѓ. (49) бил извршен претрес, при што неговиот син Ј.Ѓ. бил забележан како во џип „Чироки“ со кичевски регистарки ознаки, става огнено оружје.

Контра обложувалници

13 Јануари, 2018

Жителите на село Врапчиште протестираа против спортските обложувалници кои се наоѓаат во ова село и побараа нивно затворање.

Не им се допаднал зарот

12 Јануари, 2018

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.В. (22) и И.Ѓ. (19), двајцата од с.Баница, струмичко, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“.

JAILHOUSE БУРЕК

11 Јануари, 2018

Во Штип највкусен бурек е бурекот што го прават затвореници, односно jailhouse бурек..

На 80 години ограбил банка

11 Јануари, 2018

Осумдесетгодишен маж денеска е уапсен во Швајцарија под сомнение дека ограбил банка близу кантонот Луцерн.

Чувал ли, миел ли марихуана во машина за садови

11 Јануари, 2018

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против Д.М.(22) од Тетово, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

Сексистички насилна Европа

10 Јануари, 2018

Речиси девет од десет жени во Брисел доживеале некаков облик на сексуално вознемирување, покажа истражувањето на универзитетот во Гент.

Со BMW по пешак

09 Јануари, 2018

Вчеравечер во 21.10 часот било пријавено дека на ул. „Цветан Димов" во Скопје автомобил БМВ, со скопски регистарски ознаки, управуван од А.А. (19) од Скопје, удрил во пешак Д.Д. (30) од Скопје.

Пронајдени 150 килограми дрога во Арачиново

09 Јануари, 2018

При претресот на куќа и помошни простории на двајца осомничени во Арачиново, вчера биле пронајдени околу 150 килограми разновидни материи, за кои се претпоставува дека се наркотични дроги, соопшти Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Скопје.

Украсни сијалички, добар пожар

09 Јануари, 2018

МВР денеска соопшти дека пожарот кој вчера попладне се случи во стан на ул. „Шидска“ во скопската населба Ѓорче Петров, наверојатно настанал од украсни сијалички на новогодишна елка.

Кафеаните во Тетово и Гостивар се “тресат“ од полицијата

08 Јануари, 2018

Полицијата во Тетово и во Гостивар синоќа извршила контроли во два угостителски објекти во Тетово и во Гостивар при што затекнала и привела шест странски државјани и шест македонски државјанки, кои ги забавувале гостите.

Маж пронајден починат во Тетово

08 Јануари, 2018

Утрово околу 7:10 часот од страна на вработени во тетовската Брза помош во полицијата во Тетово било пријавено дека во комплексот Ловец во градот зад продавницата на Жито полог, е пронајдено тело на непознато машко лице без знаци на живот.

Во Тетово секој е возач, макар и со возачка

07 Јануари, 2018

Во текот на 2017 година, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово, полициски службеници откриле 1.908 лица кои управувале возила без положен испит и валидна возачка дозвола.

Антоновски: Во просториите на МИА е извршена тешка кражба

07 Јануари, 2018

Директорот на Македонската информативна агенција (МИА), Драган Атоновски, за „Макфакс“ изјави дека синоќа на полноќ биле украдени компјутери и техничка опрема од просториите на Агенцијата и дека станува збор за тешка кражба.

Украден па опожарен „голф“ во скопско Побожје

07 Јануари, 2018

Во скопското село Побожје ноќеска после полноќ било пронајдено опожарено патничко возило „Голф 1“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Н.М. од с.Кучевиште, скопско, кое претходно било украдено.

На измама и дал 17.000 евра

06 Јануари, 2018

Во Полициската станица Прилеп, Ѓ.А. (92) од Прилеп пријавил дека на плоштадот,,Александар Македонски“ бил измамен од две непознати лица.

Повредени петмина штипјани во сообраќајка!

06 Јануари, 2018

Рано изутрината пред 4 часот на враќање од Радовиш, на шест километри од Штип се илизгало возилото БМВ со штипски регистерски таблички, во кое се превезувале пет лица, при што удрило во дрвјата покрај коловозот.

КУМАНОВСКО ЛИПКОВО: Наместо да и даде возачка дозвола, им „дал“ боксеви на полицајците!

06 Јануари, 2018

Вчера во 18.00 часот, на крстосницата за влез во с.Липково, кумановско, поради контрола и легитимирање, двајца полицики службеници сопреле патничко возило „Ровер“ со скопски регистарски ознаки, управувано од С.С. (39) од с.Арачиново.

Полициското досие не било пречка за крадење

06 Јануари, 2018

Поради постоење основи на сомнение за сторени четири казнени дела „тешка кражба, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Џ.И.(23) од гостиварското село Врапчишта.

Пијани истурале алкохол по гостите, па го претепале обезбедувањето

05 Јануари, 2018

На 05.01.2018 година во 03:00 часот во Полициска станица Центар вработена во угостителски објект пријавила дека околу 03:00 часот физички биле нападнати Б.Т.(43) и П.П.(33) двајцата од Скопје, вработени во агенција за обезбедување „Натионал АБВ“.

Случајот “Масин“ се претвора во шпанска сапуница

05 Јануари, 2018

Освен сопругот, ниту еден член  од потесното семејство, во крвно сродство со починатата лекарка Јелка Спасовска-Масин не бил повикан на разговор во Обвинителството, тврди нејзината ќерка.

Сообраќајна во Штип

04 Јануари, 2018

Од засега непознати причини ( најверојатно непочитување на правилото на предимство) кај крстосницата “Базалт“ во Штип имаше судир на патнички моторни возила.

Се запали автомобил на патот Штип-Неготино

04 Јануари, 2018

Вчера во 18 часот било пријавено дека на регионалниот пат Штип-Неготино, поточно над село Лесковица, дошло до опожарување на патничко возило форд ескорт, со кавадаречки регистерски таблици, при што сообраќајот бил во прекин.

Се обидел да силува

03 Јануари, 2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.М. (27) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело силување во обид.

Рекет кафеана

03 Јануари, 2018

Шестмина влегле во ресторан во село Слупчане и почнале да му се закануваат на сопственикот Р.М. (22) од с. Лојане да се повлече од судски процес за некој претходен настан.

МИСТЕРИЈА: Чие е мумифицираното тело од Водно?

02 Јануари, 2018

Кој е мажот чие мумифицирано тело пред шеесетина дена беше пронајдено во некористена шахта на патот Средно Водно – Сончев град, на падините на Водно? Кога и како тој „завршил“ во шахтата?

Драма во Охрид: Свекрвата ја нападнала снаата, а сопругот ја плукал и фрлал пикавци врз неа

02 Јануари, 2018

На првиот ден од новата година во 17:10 часот 40-годишната Р.К.од Скопје пријавила дека истиот ден околу 13 часот по претходна расправија со нејзиниот сопруг била нападната од свекрвата.

Дилерите “напушени“ од СВР

02 Јануари, 2018

Првиот случај со поголема количина е откриен во Кочани а главен осомничен е девојка од 20 години со иницијали Н.Ј.Кај не а откриена марихуна со тежина од 2.453 грама и 133 таблетки екстази

Ограбен домот на новинарот Кежаровски

01 Јануари, 2018

Домот на новинарот Томислав Кежаровски е ограбен за време на новогодишната ноќ. Непознати сторители одзеле два лап-топ компјутери, два рачни часовника, нараквица и мобилен телефон.

Новогодишна тешка сообраќајка

01 Јануари, 2018

На 01.01.2018 година околу 03.30 часот на ул.„Алексо Демниевски“, Т.Т (33) од Велес изгубил контрола над патничко моторно возило “Фиат Пунто“ со велешки регистерски ознаки

Предновогодишна драма во Македонија: Пијани малтретирале гости во кафеана, тепале полицајци и му се заканувале на сопственикот

31 Декември, 2017

Рано утрово по полноќ, во Полициската станица -Тетово, Д. П. (1992) од Тетово сопственик на Угостителски објект „Мерак“, пријавил дека Д. Ф.и Ј.Н. му се заканувале и физички го нападнале.

Пожарникари со часови вадеа повреден возач кај Росоман

31 Декември, 2017

За да извадат тешко повреден возач, пожарникари синоќа сечеа возило кое излетало во ендек од патот Кавадарци-Росоман. Сообраќајката била во месноста Краиште, потврди Илчо Богевски, командир на Територијалната противпожарна единица.

Ужас пред Нова година: Мајка си го претепа детето до крв

30 Декември, 2017

Против Сузана Х. (35) од Арахѓеловиќ, Србија поднесена е кривична пријава поради сомневање дека на синот Филип Х (14) му нанела повеќе повреди по телото, поради што Центарот за социјална работа и го одзел синот и го донел во хранителско семејство.

Млада Србинка влегла во Македонија на див премин, тетовецот што ја чекал ја силувал и ја ограбил

30 Декември, 2017

Вчера околу 10 часот во Полицската станица-Тетово, М.Б. (1993) од Ниш, Република Србија, пријавила „силување и разбојничка кражба“ извршено над неа на 27 овој месец од страна на Ј. Џ.од Тетово.

Поради удар од гром, авион наместо во Грција се приземји во Бугарија

30 Декември, 2017

Авион на авиокомпанијата „Визер“ кој леташе од грузискиот град Кутаиси кон Кавала во Грција, принудно се приземји во Бугарија, откако претходно го погодил гром, соопшти аеродромот во Кутаиси- пишува Макфаст

Го треснал по глава со пивско шише

30 Декември, 2017

Во кафе бар во Виница, ноќеска, по претходна расправија, Н. В. (24) од Виница со пивско стаклено шише го удрил во пределот на главата Д. М. (20) од Виница.

Газда на конфекција најголем измамник

29 Декември, 2017

Четири работнички во една штипска текстилна конфекција работеле 13 години со полно работно време, а поранешниот нивен работодавач придонесите кон Фондот за пензиско и инвалидско осигурување им ги плаќал само на половина работно време.

Загина едно лице во сообраќајна несреќа

29 Декември, 2017

Едно лице загина, а едно е тешко повредено по тешката сообраќајка која се случила на булеварот „Србија". При ударот едно од трите возила кои учествувале во сообраќајката целосно е опожарено.

Се судриле па со возилото се забил во него: Скопјанец почина на лице место, возило изгоре

29 Декември, 2017

Во 1 часот и 30 минути по полноќ се случила страшна сообраќајка на булеварот Србија во Скопје, кога автомобил ауди А4, управуван од 28-годишниот Ѓ.Д. се судрил со Пежо 207, управувано од 60-годишниот А.М. од Скопје.

Трагедија во Скопје: Еден загинат во сообраќајка, двајца тешко повредени

28 Декември, 2017

Едно лице загинало во една од вкупно девет сообраќајки регистрирани во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во две сообраќајки биле потешко повредени две лица, а три лица биле полесно повредени во една сообраќајка.

Продолжува судењето за „Триста“

28 Декември, 2017

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила.

Апат и ржат, не се држат

27 Декември, 2017

На 25 декември околу 10.20 часот Д.Т. (54) од с.Одрено, општина Ранковце, заедно со неговата сопруга З.Т. (40) и малолетните синови, физички нападнале полициски службеници од полициското одделение Ранковце и полициска станица Крива Паланка.

Одземени пиротехнички материјал и четири возила при претреси во кавадаречко

27 Декември, 2017

Запленети се пиротехнички материјал и неколку возила, при претрес од страна на полицијата во кавадаречко. Против сопствениците на возилата ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави, објасни портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски.

Оштетен воз на релација Велес-Скопје, удрил во камења на пругата

27 Декември, 2017

Вчера во 15.10 часот, на дел од пругата помеѓу железничка станица Јане Сандански и железничка станица Драчево, патничкиот воз кој сообраќал на релација Велес-Скопје наишол и удрил во поставени камења на шините.

СВР Куманово со кривична пријава за ОТЉАНАЦ!

27 Декември, 2017

СВР Куманово до Основно Јавно Обвинителство Куманово поднесена е кривична пријава против З.С (70) од Куманово, сопственик на правно лице ТДОМВПТТ “ОТЉАНАЦ Звонко” ДООЕЛ Куманово и овластено лице на подружница СЕПАРАЦИЈА-ОТЉАНАЦ

Полицаец ја тепал сопругата си

26 Декември, 2017

Била на интервју за работа, дошол нејзиниот сопруг П.К. (36) инаку полициски службеник со кого не живеат заедно околу една година и истиот почнал да ја навредува и да ја влече за коса.

Кривична против Ратко Димитровски

25 Декември, 2017

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Р.Д.(61) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување.

Двајца повредени при тумбање на трактор

25 Декември, 2017

На локалниот пат што ги поврзува тетовските села Камењане и Јеловјане, трактор „ИМТ" без регистерски ознаки, што бил управуван од 59-годишниот А.И. од Камењане излетал од коловозот.

Битолчанец загина на патот кај Могила - Битола

25 Декември, 2017

Загина битолчанецот Р.Г. (40) кога синоќа во 20,35 часот со своето возило излета од патот. Тој се движел на пат Ѓавато – Тополчани во близина на туланата во правец кон крстосницата за с.Могила.

Загина ловџиja

25 Декември, 2017

Вчера во сeлото Извор, кумановско, кај месноста Чуриште било пријавено дека Е.К. (41) од сeло Слупчане загинал при лов.

Кривична за прилепчанец за кражба на пари и накит вредни над два милиони денари

24 Декември, 2017

23-годишен прилепчанец заработи кривична пријава за кражба на накит и пари од куќа во Прилеп, со што предизвикал матријална штета во вкупна вредност од околу 2.200.000 денари, соопшти МВР.

Копал и оп,нашол мина

24 Декември, 2017

При изведување градежни работи во дворот на сопствената куќа, Н.А.(47) од село Романовце пронашол една минофрлачка мина калибар 82мм од Втората светска војна

Детали за страотното чедоморство што го потресе регионот: Бебето го оставиле во вц шољата, а ќерката ја однеле во болница

23 Декември, 2017

Поради основано сомнение дека извршиле кривично дело убиство во соизвршителство на Славиша Ќ. (49) и Милијана Ќ.(42) од Стубива кај Параќин им е одреден притвор од 30 дена.

Велосипедист нападнат од група кучиња

23 Декември, 2017

Дваесетгодишен маж од Скопје преијавил дека вчера, додека се возел на велосипед покрај кафулињата на кејот на Вардар, бил нападнат од група кучиња, при што се здобил со повреди на ногата.

Полицијска рација, ама баш рација.

23 Декември, 2017

На 25 локации пронајдени се предмети кои потекнуваат и се наменети за вршење на кривични дела и лишени се од слобода 25 лица.

Ја чекале среќата, ги однела кај измамници

23 Декември, 2017

По претходно изготвен оперативен план припадници на МВР заедно со екипи на Управата за јавни приходи извршија контроли во повеќе спортски обложувалници на подрачјето на Тетово и Гостивар

Краделе со ножеви, тепале со бејзбол палки

22 Декември, 2017

Во врска со два одвоени случаја полицијата до Основното јавно обвинителство во Прилеп поднесе кривични пријави против С.Г. (48) од Кичево и против Н.А.(27) од Прилеп поради сомнение за сторени кривични дела разбојништво.

Пошта ли е , или банда разбојници

22 Декември, 2017

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Н.П.(28) и В.П.(27), двајцата од село Долнени поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела проневера во службата и послужување во службата.

ТРАГЕДИЈА: Почина 3-годишниот син на актерот Срѓан Тодоровиќ. Сопругата појасни како дошло до смртта

21 Декември, 2017

Голема трагедија го погоди семејството на популарниот актер Срѓан Тодоровиќ-Жика. Неговиот 3-годишен син Дејан починал вчеравечер во нивниот стан во белградската населба „Врачар“.

Уценувал со еротски фотографии

21 Декември, 2017

Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Р.А. (20) од село Елевци, општина Центар Жупа, поради уцена.

Го нашол пријателот мртов

21 Декември, 2017

мено, според информациите на МВР, вчера напладне во околу 12.15 часот во својот дом на улицата „Жеглање“, шеесет и шестгодишниот З.А. бил најден бил починат.

Убиено 24 годишно момче.

20 Декември, 2017

Бурим Идризи, 24 години , е убиен во вооружен инцидент во Чаир, поточно на улицата “Џон Кенеди”, пред средното училиште “Цветан Димов”.

Ја тепал мажот од кој се разведува

20 Декември, 2017

М.П. (38) од тетовското село Брвеница пријавила семејно насилство од нејзиниот сопруг Б.П. (39), со кого била во бракоразводна постапка.

Кривична пријава за кумановецот кој нападна полицаец на Табановце

20 Декември, 2017

МВР соопшти дека во текот на денешниот ден ќе биде поднесена кривична пријава против Ф.Ф. од Куманово за бнападот врз полицаецот синоќа на граничниот премиен Табановце на протестот на ВМРО ДПМНЕ.

Жолто Комбе под истрага на СЈО!

20 Декември, 2017

„Во октомври 2014 година, по барање на лице од УБК, во странски центри бил побаран извештај кој ќе докаже дека во Македонија има двојни базни станици. Целта е да се докаже дека прислушувале странци. Секако, ова е направено“, вели Фатиме Фетаи.

Тројца прилепчани краделе од цркви

19 Декември, 2017

Против тројца прилепчани е поднесена кривична пријава под сомнение дека извршиле кражби во повеќе цркви на подрачјето на општините Битола, Новаци и Могила. 27-годишните С.А. и С.А. и 37-годишниот В.К. ќе одговараат за „тешка кражба“.

СЈО со истрага за Љупчо Димовски екс министерот за земјоделие - „ПРОДУЦЕНТ“

19 Декември, 2017

СЈО отвори истрага под името „Продуцент“ поради сомение дека од 2009 до 2012 година, тогашниот министер за земјоделство Љупчо Димовски сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“.

Ограбен магацин, штетата речиси 2 милиона денари

19 Декември, 2017

Во месец септември, годинава, 31 годишно лице од Белгија, по претходен договор со двајца охриѓани, го префрлил автомобилот на име на второпријавениот, по што требало откако, пријавените ќе го продадат автомобилот, да му пратат пари

Кривична пријава против тројца Прилепчани за кражби во цркви

19 Декември, 2017

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против С.А. (27), С.А. (27) и В.К.(37), сите од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторени девет кривични дела „тешка кражба“ и едно кривично дело „тешка кражба“ во обид.

Му вперил пиштол, нашол празен џеб

18 Декември, 2017

Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против Т.М. (53) од велешкото село Ореше, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело разбојништво во обид.

Контрола во спортска обложувалница која што работела без лиценца во Тетово

18 Декември, 2017

По претходни сознанија дека работи нелегално, тетовската полиција синоќа извршила контрола во спортска обложувалница во Тетово. Како што соопштија од МВР, имале информации дека обложувалницата работи без лиценца за работа.

Две кучиња искасале 10-годишно дете

16 Декември, 2017

Десетгодишно дете вчера попладне било нападнато и искасано од две кучиња на ул. „Волгоградска“ во Скопје, соопшти полицијата.

17- годишно момче силувал дете!

16 Декември, 2017

Четириесетгодишна жена од скопско село пријавила дека 17-годишник во повеќе наврати вршел полово дејствие врз нејзиниот 10-годишен син, информираат од МВР.

Финансовата полиција го „тресе“ директорувањето на Ангел Бојаџиев во ЈП Исар Штип, долг повеќе од 190 милиони денари!

16 Декември, 2017

Финансиска полиција ги проверува тендерските постапки во штипското комунално претпријатие „Исар“, реализирани од претходното раководство на компанијата, соопшти новиот в.д. директорот на ЈП „Исар“, Живко Тасев.

Испукани два куршуми во паркиран автомобил во Тетово

16 Декември, 2017

Во периодот од 21:30 часот вчера до 03:00 часот исутрина непознат сторител испукал два куршуми од огнено оружје кон патничкото возило „Мерцедес“ -џип со тетовски регистарски ознаки, сопственост на А.Б. од Тетово.

Пожар во Крива Паланка, целосно изгоре плевна

16 Декември, 2017

Целосно изгоре плевна во густо населениот дел на кривопаланечката населба Маневци, а брзата интервенција на пожарникарите спречила проширување на пожарот на соседните објекти.

Сопругот на пејачката признал: Јас ја убив Јелена

16 Декември, 2017

Полициски инспектор, искусен оперативец, успешно одглумил уапсен криминалец и така ја стекнал довербата на Зоран, кој во еден момент му признал и во детали му раскажал како ја убил пејачката Јелена Марјановиќ.

Му украле златен накит

15 Декември, 2017

Непознати сторители извршиле тешка кражба во куќата на 45-годишниот Ф.Ј. од Гостивар.

Пожар во градежна фирма

15 Декември, 2017

На улица „Никола Тесла“ од засега непознати причини настанал пожар во стан на приземјето, каде што е сместена канцеларијата на градежната фирма „Дабар“.

Одземени телефони и компјутер од домот на Канческа-Милевска

15 Декември, 2017

Два мобилни телефона и компјутер се одземени при претресот што денеска беше извршен во домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска. Информацијата за претресот ја потврди нејзиниот адвокат Сашо Дукоски.

МВР: Откриена нелегална обложувачница, запленети покер апарати, монитори

15 Декември, 2017

Вчера околу 14 часот, полициски службеници од полициска станица-Гостивар извршиле контрола во спортска обложувачница во гостиварското село Градец, во која нелегално се приредувале игри на среќа и комар.

Убиен познат Македонски боксер во Сирија!

15 Декември, 2017

Во Сирија е убиен уште еден Албанец од Македонија, објавија медиуми на албански јазик во Македонија. Според информациите, станува збор за скопјанецот со презиме Адеми, познат член на боксерскиот клуб ,,Шкупи“.

Наредниот Петок, Сашо Мијалков на обвинителна клупа!

15 Декември, 2017

Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на УБК, во петок, за прв пат, ќе седне на обвинителна клупа во Кривичниот суд каде што ќе му се суди за нелегалното прислушување, како обвинет во случајот „Таргет и Тврдина“ на СЈО.

СЈО врши претрес на домовите на Божиновски и Канчевска - Милевска!

15 Декември, 2017

Специјалното јавно обвинителство утрово врши претреси во домовите на на поранешната министерка за култура и актуелна пратеничка, Елизабета Канческа – Милеска и на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО - ДРАМА ВО ШТИП: Разбеснет Штипјанец со сообраќаен знак мавал по кој ќе сгигне на кружен тек!

14 Декември, 2017

Пред околу час по дојава на екипата на ИнфоЦентар.Мк, дежурната екипа излезе на „увид“ за да види што се случува на кружниот тек каде ги дели населбите Автокоманда и Сењак. Слика за не верување.....

Украл паричник во кој имало картичка со запишан пин, па извадил 60.000 денари

14 Декември, 2017

Надворешната канцеларија за криминалистичи работи Берово поднесе кривична пријава против Д.С.(30) од Крива Паланка, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело оштетување и неовластено навлегување во компјутерски системи.

Апсење утрово на Аеродромот „Александар Велики "

14 Декември, 2017

Во 01 часот и 40 минути утрово на граничниот премин аеродром “Александар Велики“ Скопје на влез во Република Македонија со воздухоплов од Србија допатувал 57-годишниот Л.А.Е. од Белгија со белгиска патна исправа и дозвола за привремен престој на стра

Скопски ноќен биланс

14 Декември, 2017

Тринаесет лица биле повредени во осум од вкупно 15 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во седум незгоди била причинета материјална штета.

Мајка или ѕвер.

13 Декември, 2017

Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Б.Б. (60) поради „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“.

Грабеж во “Шпаркасе„ - Кичево

13 Декември, 2017

Во кичевската експозитура на „Шпаркасе банка“ на булеварот „Ослободување“ се случил грабеж при што биле украдени околу 6.500 евра. Идентитетот на крадците се уште не и е познат на полицијата.

Заработил 20.000 евра прогнозирајќи фудбалски натпревари и мислел дека ќе се извлече без да плати данок

13 Декември, 2017

23-годишник од Македонски брод успеал да заработи 20.089 евра во текот на 2016 година давајќи интернет услуги за прогноза на фудбалски натпревари на лица од целиот свет.

И тепана и силувана

13 Декември, 2017

Четириесет и тригодишната С.T. од Скопје пријавила дека неколку пати, претходниот и овој месец била физички малтретирана од сопругот И.T.(46), кој и нанесувал тешки повреди.

Донесена одлука: Еве што ќе се случи со ротвајлерот кој искаса осуммина

12 Декември, 2017

Женката која искаса осум луѓе, а е стара околу една година ќе биде усмртена откако ќе се извршат сите проверки за заразни болести. Се уште е непознато кој е несовесниот сопственик кој откако неколку месеци го чувал го пуштил кучето на улица.

Како на “Дивиот запад“

12 Декември, 2017

Двајца маскирани крадци вооружени со пиштоли изутринава околу 6.15 часот го ограбиле казиното на улицата Маршал Тито во Виница.

Осум сообраќајки во Скопје

12 Декември, 2017

Три лица биле полесно повредени во две од вкупно осум сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест незгоди била причинета материјална штета.

Ново рочиште против Сеад Кочан

12 Декември, 2017

Во Кривичниот суд денес продолжува рочиштето за случајот на СЈО, „Труст", во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова", Сеад Кочан, а обвинети се и Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ. Предметот е во фаза на доказна постапка.

Место риба, фатил череп

11 Декември, 2017

Јадицата ми се закачи за нешто. Помислив дека е некое дрво, но успеав некако да го ослободам конецот. И, тогаш од водата извадив човечки череп“,

Разбојништво во клубот „Мистик“, под закана со нож украден дневниот промет

11 Декември, 2017

Во ноќниот клуб „Мистик“, поранешна таверна „Деспина“, синоќа по полноќ се случило разбојништво при што биле украдени 156.000 денари, или околу 2.500 евра. Се уште не се идетификувани сторителите.

За 150 евра го уценувал дека ќе објави „срамни“ фотографии на Фејсбук

11 Декември, 2017

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија поднесе кривична пријава против жител на село Стојаково-Богданци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“.

Девојка се обеси на дрво во Карпош 3

10 Декември, 2017

Жители од Скопската населба Карпош 3, на социјалните мрежи ја опишуваат страшната глетка која ја забележале пред околу еден час.

Струмичанецот што смртно го рани ловецот се обидел да ги скрие трагите

10 Декември, 2017

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица поднесе кривична пријава за тешки дела против општата сигурност против З.Ј (38) од Струмица, во врска со смртта на ловецот кој беше смртно застрелан завчера во близина на браната Водоча.

Деветмина повредени во верижен судар на патот Гостивар-Кичево

10 Декември, 2017

Девет лица од кои едно потешко се здобиле со телесни повреди во верижен судар на три возила што вчера околу 17 часот и 30 минути се случил на регионалниот пат Гостивар – Кичево во близина на отворените сепарации, информираше портпаролот на СВР Тетово

Кривична за продажба на дроги

10 Декември, 2017

Пријавениот откако ги набавил хероинот и смесата за зголемување на масата на хероинот, ги чувал во својот дом, каде ги пакувал во помали полиетиленски паковки наменети за улична препродажба.

ЕКСКЛУЗИВНО: Братот на сопственикот на менувачницата од Кисела Вода бил убиен во вооружен грабеж!

10 Декември, 2017

Ненад Топиќ (49) од Белград е другиот убиен напаѓач во грабежот на менувачницата „Македонија“ во скопска Кисела Вода на 27 ноември, обајцата застрелани од сопственикот Гоце А. (58), пишува српскиот весник „Блиц“.

Исчезнаа тројца малолетници

08 Декември, 2017

Во последните 24 часа, тројца малолетници на возраст од 15 и 16 години се пријавени како исчезнати. Станува збор за две девојчиња и едно момче кои вчера ги напуштиле своите домови и не се вратиле.

Малолетнички банди се тепаат

07 Декември, 2017

Две групи малолетни лица се степале на улицата Коста Абрашевиќ по претходна расправија на социјалните мрежи.

Малолетник украл 10 илјади евра од својот татко

07 Декември, 2017

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кратово, до Основното јавно обвинителство Куманово поднесе известување против 14-годишник од Кратово поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „кражба”.

Во пожарната во Радовиш командирот организирал игри на среќа

07 Декември, 2017

Полицијата поднесе кривична пријава против Г.К. (47) од Радовиш, командир на вод во радовишката Територијална противпожарна единица (ТППЕ), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „комар“.

Вештачење на снимките од сефовите во Шпаркасе

07 Декември, 2017

Основното јавно обвинителство – Скопје од 30 ноември постапува по пријавата за наводна кражба на пари и вредни предмети од сефови во Шпаркасе банка, велат од Обвинителството.

Снежана Тројачанец, пронајдена мртва

06 Декември, 2017

Пред околу еден час е пронајдено телото на професорката Снежана Тројачанец, по која што трагаше цело Скопје откако вчера наутро излегла од дома, и не се вратила

Кривични со филмска брзина

06 Декември, 2017

Основното јавно обвинителство ја проширува истрагата во случајот со финансирањето на играната серија „Македонија“ во продукција на „Јадран Филм“, со кривична пријава против поранешната директорка на Агенцијата за филм, Мими Ѓоргоска-Илевска.

Штипскиот катастер доби кривична пријава

06 Декември, 2017

Штипската полиција поднела кривична пријава против Ј.А. (54) и И.С. (49) од Штип поради постоење сомнение за сторено кривично дело несовесно работење во службата.

4.870 возила во Теотови имале 1.725 недостатоци

06 Декември, 2017

Вкупно 4.870 возила биле контролирани од страна на полицијата на поширокото тетовско подрачје во ноември годинава, при што вкупно биле откриени 1.725 најразлични сообраќајни недостатоци информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

Фатен шверцер на мигранти „заработи“ притвор

05 Декември, 2017

Регионалниот центар за гранични работи Југ поднесе кривична пријава против С.М. (35) од велешкото село Бузалково поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело криумчарење мигранти.

Србинка приведена во Македонија

05 Декември, 2017

Околу 05.00 часот утрово во Полициската станица Тетово била приведена и задржана 29-годишната А.Н. од Република Србија.

ФОТО: Кривичниот суд одлучува за притворот на шестмината пратеници

05 Декември, 2017

Пратениците Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Сашо Василевски, Крсто Муковски, Љубен Арнаудов и Љупчо Димовски во моментов се на распит во Кривичниот суд како осомничени во насилните протести во Собранието на 27. април.

Филмска бркотница во Скопје: Полицијата пукала во воздух

04 Декември, 2017

Во 19 часот на улица “Божин Николов” во Скопје по претходна пријава за сторено кривично дело се упатиле полициски службеници кои забележале патничко моторно возило “Даеву Рејсер” со скопски регистарски ознаки во кое имало две лица.

Пиромани се нафрлија на училиште

04 Декември, 2017

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе известување против две малолетни лица од Охрид на возраст од 13 и 14 години

Спречен шверц на марихуана и хашиш

04 Декември, 2017

СВР Битола поднесе кривични пријави за двајца државјани на Албанија за транспорт на 38 килограми марихуана, 201 грам хашиш и 350 милилитри хашишова смола, соопшти МВР.

Фалц фактури, вистински кривични

04 Декември, 2017

Кривични пријави за двајца кривопаланчани, кратовец и еден скопјанец за манипулација со фактури за набавка на дивеч за ловиштата во Крива Паланка.

19 годишна девојка се бори за живот

03 Декември, 2017

Деветнаесетгодишна девојка е во животна опасност по сообраќајката на улицата „Борис Трајковски" во скопската населба Кисела Вода во Скопје, во која учествувала како сопатник, а уште двајца нејзини врсници со помали повреди се пуштени на домашно лекув

Дошол на гости и се обесил при гости

03 Декември, 2017

Четириеесет и четиригодишен српски државјанин од Крагујевац дошол на гости кај пријател во Пробиштип, каде што извршил самоубиство. Од МВР информираат дека тој се самоубил со бесење.

Кривична “муња“ , удри во “Муња Љубиша“

02 Декември, 2017

СВР Куманово поднесе кривична пријава против ДПТУ,,Муња Љубиша” ДООЕЛ Куманово и Љ.П. (49) од Куманово, управител на фирмата поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „бесправно градење“.

Сообраќајна хроника

02 Декември, 2017

Според информација од ЈП „Македонијапат“ на патниот правец Делчево – Македонска Каменица поради обилни врнежи од дожд и чести одрони сообраќајот се одвива отежнато.

За политичката мафија нема лимити

01 Декември, 2017

Претседателот на Народната партија од Србија, Вук Јеремиќ ги повика денеска истражните органи да ја испитаат врската меѓу Воислав Спарвал, директор на фирмата СЦМГ која го купила крупевачкиот „14 октомври“, со поранешната македонска власт.

Машки труп пронајден во бездна во тетовско, обдукцијата треба да ги открие причините за смртта

01 Декември, 2017

Вчера во ПО-Групчин, Ќ.Х. пријавил дека на патот за с.Стримница кај место викано “Ледина“, било пронајдено тело на непознато машко лице на возраст од околу 40 години.

Скопскиот “пајак“ однесе 70 возила

01 Декември, 2017

Деветнаесет лица се полесно повредени во 11 од вкупно 18 сообраќајни несреќи регистрирани во текот на изминатиот деноноќие на подрачјето на СВР Скопје.

Кучето преживеа, докторот што го влечеше заработи кривична

30 Ноември, 2017

К.З.(61) од Струмица кој немилосрдно измачуваше мало кутре влечејќи го врзано за неговиот автомобил, доби кривична пријава, а кутрето, кое за среќа преживеа, нов топол дом, известува порталот Струмица денес.

Возел украден автомобил, заработил кривична

30 Ноември, 2017

Момче од Тетово е уапсено на граничниот премин Тушемиште, на албанско-македонската граница, кај Свети Наум.На преминот, при влез во Албанија, контролата утврдила дека автомобилот што го управувал е украден во италијанскиот град Равена.

Одличен адвокат за измами

29 Ноември, 2017

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Ј.И.(42) од Скопје, поради постоење на основано сомнение дека сторила три кривични дела измама

Кривична против бившиот градоначалник на Чешиново-Облешево

29 Ноември, 2017

Полициската станица Кочани поднесе кривична пријава против триесет и деветгодишниот Костадин Личков од село Облешево, Чешиново- Облешево, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Со пила ограбил казино

29 Ноември, 2017

Четириесет и двегодишен скопјанец ограбил казино на булеварот Партизански одреди со рачна пила.

Го земал златото, неговите пријавиле кражба

28 Ноември, 2017

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против А.Р. (49) од с.Челопек поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело гонење за дела меѓу блиски сродници во врска со кривично дело тешка кражба.

Му го украле дневнииот промет

28 Ноември, 2017

вработен во „Спорт вижн“, се упатил кон Комерцијална банка да изврши уплата на прометот. Притоа, велат од полицијата, тој бил пресретнат од две непознати лица, кои со удар по стомакот и главата му одзеле кеса во која имало 1.049.100 денари.

ПРИВЕДЕН МИТКО ЧАВКОВ!

28 Ноември, 2017

Утрово се приведени 15-тина лица меѓу кои и Митко Чавков поранешен министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност.

ДВОЈНО УБИСТВО ВО КИСЕЛА ВОДА: Газда на менувачница ги убил двајцата разбојници за да се спаси

27 Ноември, 2017

Попладнево се случило двојно убиство во менувачница, откако двајца разбојници влегле да ја ограбуваат. Како што неофицијално дознава ИнфоМакедонија, сопственикот на менувачницата во самоодбрана пукал во двајцата разбојници.

Од 8 обложувалници само две работеле по закон

27 Ноември, 2017

Министерството за внатрешни работи во соработка со Управата за јавни приходи, реализираше акциска контрола во осум објекти – спортски обложувалници во Скопје (два) и Тетово (шест).

Го чистел пиштолот и се повредил

26 Ноември, 2017

32-годишниот штипјанец Л.П. вчера во канцеларија во агенција за обезбедување на лица и имот во Штип, го зел пиштолот „Берета“ калибар 7,65мм, кој го поседувал со дозвола за да изврши проверка.

Дали на повидок е пресметка помеѓу криминалните групи во Кр.Паланка и полицијата?!

26 Ноември, 2017

Со назначување на новиот командир во ПС Кр.Паланка безбедноста и сигурноста на граѓаните драстично се зголеми. Видна е неселективната работа на полицијата, преку зголемени превентивни контроли во сообраќајот и угостителските објекти.

Кобна трка

26 Ноември, 2017

Во Струмица и тоа во трка на автомобили едно лице е загинато и две тешко повредени лица.

За да неплаче бебето го убиле

25 Ноември, 2017

Маж и жена од бугарскиот град Пазарџик беа притворени денеска поради смртта на едногодишно бебе чие тело беше пронајдено завчера, јави новинската агенција БТА.

Огнена битка во Чаир

25 Ноември, 2017

Едно лице е убиено, а едно е повредено во престрелка што се случуваше синоќа во Чаир.

Пукање во скопски Чаир

24 Ноември, 2017

Пред еден час во скопската населба Чаир кај маркетот „Принц“ имало истрели од огнено оружје.

Африканска акција на Интерпол

24 Ноември, 2017

Четириесет лица се уапсени, а 500 се спасени по разбивање синџир за трговијата со луѓе ширум Западна Африка, објави денеска меѓународната полициска организација Интерпол.

Со нож ограбиле малолетничка

23 Ноември, 2017

Разбојници со нож нападнале и ограбиле малолетничка на улица Лука Геров во населбата Ново Село, општина Ѓорче Петров.

Страшна сообраќајка на патот Кратово-Пробиштип: Едно лице загина, пет се повредени

23 Ноември, 2017

Едно лице го загуби животот, а пет се повредени од кои едно полесно во тешка сообраќајна несреќа која утринава се случи на патот Кратово-Пробиштип, кај местото викано Бигорска чешма.

Излетал од автопатот, со хеликоптер во болница

22 Ноември, 2017

Возило марка „сеад кордоба“ излетало денеска на пладне од автопатот Скопје – Велес при што со повреди се здобил возачот. Несреќата се случила околу 12 часот на овој автопат после тунелот.

Командир со осмо одделение

21 Ноември, 2017

Бил поставен на раководното место со лажна диплома набавена од средното скопско училиште „Цветан Димов“ каде бил запишан како вонреден ученик.

Невидено шверцувале 10 килограми метал жива

21 Ноември, 2017

При преглед на лица и возило фиат линеа, во кое што биле второ и третопријавениот, биле пронајдени 57 пластични шишиња со жива со чистота над 99 отсто, а со тежина од 9,8 килограми.

Ја донеле да ја пораѓаат, а во храната што и била донесена имало таблети во сина боја

21 Ноември, 2017

Медицинска сестра на скопската Клиника за Гинекологија вчера пријавила дека била примена родилка на која нејзини познаници во сендвич и ставиле четири таблети сина боја, информираа од МВР.

За еден ден 14 повредени во сообраќајки во Скопје

21 Ноември, 2017

Четиринаесет лица се полесно повредени во седум од вкупно 11 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири била причинета материјална штета.

Маскирани лица ограбиле бензинска

20 Ноември, 2017

Три маскирани лица, од кои две биле вооружени со пиштоли, ноќеска ограбиле бензинска пумпа на регионалниот пат Струга - Велешта, кај местото Мороишки Дол.

Пожар во ноќен клуб

20 Ноември, 2017

Ноќниот клуб „Ориентал“ на автопатот Гостивар-Тетово на излезот од село Жеровјане бил опожарен во текот на вчерашниот ден, информираат од МВР.

Кражби со нож за 200 денари

20 Ноември, 2017

Со закана со нож, врз три лица извршено е развојништво на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје.

За осомничениот нема меѓународна потерница

20 Ноември, 2017

Поради технички причини, лицетото Ф.С., осомничено за убиството на младиот фудбалер Мартин Јанушев се уште го нема на http://www.mvr.gov.mk/potragi-ischeznati/potragi листата за потраги на МВР, која стои на официјалната страна на МВР.

СКАНДАЛ:Силвестер Сталоне силувал 16-годишна девојка!

19 Ноември, 2017

Британскиот весник „Дејли мејл“ го шокира светот објавувајќи полициски извештај од 1986 година, во кој се наведува дека холивудскиот актер Силвестер Сталоне и неговиот телохранител Мајкл Де Лука силувале 16-годишна девојка.

Јанушев носел пиштол со себе

19 Ноември, 2017

Пиштолот што бил најден на местото на убиството на фудбалерот Мартин Јанушев (28) на 3 ноември во скопската населба Аеродром, бил на татко му, а не на убиецот, покажала полициската истрага за овој случај.

Љубоморен сопруг си ја претепал жената

19 Ноември, 2017

Г.Т. (47) вчера во полициска станица во Скопје пријавила дека на улицата „Аугуст Цесарец" нејзиниот сопруг Г.Т. по кратка вербална расправија, поради љубомора почнал да ја удира со боксови во пределот на главата и со клоци во пределот на телото.

Танчерки и дрога

19 Ноември, 2017

Во синоќешната акција на МВР и УЈП во кафулиња и дискотеки низ Гостивар, Тетово, Прилеп и Велес, а во која учествуваа стотина полицајци, биле утврдени низа нерегуларности поради што биле приведени 23 лица, а забрана за работа добија 19 објекти.

Гореа четири куќи во Скопје

19 Ноември, 2017

На улицата „Брсјачка буна" во Скопје од засега непознати причини избувнал пожар во куќата на А.Џ. (48). Во куќата биле неговите пет малолетни деца кои навремено биле евакуирани од соседите.

Делчевец возел тапа пијан

18 Ноември, 2017

било извршено алкотестирање на возачот и било утврдено присуство на алкохол во крвта од 2,28 промили.

Нова жртва на патот Радовиш - Струмица

18 Ноември, 2017

Деветнаесет годишно момче од Радовиш утрово загина во сообраќајка помеѓу два автомобили марка „голф“ и „мерцедес“ која се случила на магистралниот пат Радовиш-Струмица кај клучката Воиславци.

Единица против криумчари на мигранти?!!

18 Ноември, 2017

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за формирање на национална единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе

Гинеколог фалсификатор

17 Ноември, 2017

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Н.В.(53) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело фалсификување испрва

Школските столчиња не издржуваат тежина

17 Ноември, 2017

Тринаесетгодишна ученичка од гостиварското основно училиште „Единство - Башкими", по пад од столче со тешки повреди на 'рбетот е пренесена на скопските клиники.

Сообраќајна незгода на патот Штип - Кочани

16 Ноември, 2017

Во 17,50 часот на магистралниот пат А-3 Кочани-Штип, кај с.Облешево,случена е сообраќајна незгода помеѓу автобус и ПМВ, при што повредени се три (3) лица кои се пренесени во МЦ-Кочани.

Традиција:На свадба мора да се пука, и да биде повреден некој

16 Ноември, 2017

31-годишниот гостиварчанец Ц.Ѓ. завршил со сериозни повреди на брадата на свадбена веселба синоќа во Гостивар откако еден од свадбарите испукал куршум си пиштол марка „црвена застава тт“, вперен во асфалтот.

Фатени со 1340 грама марихуана

16 Ноември, 2017

На ул.“Сутјеска“ во Штип се пронајдени и одземени се вкупно 1.340 грама спакувана во неколку најлонски ќеси, со намера истата да ја продаваат на лица уживатели на марихуана.

Му ја разбил главата со безбол палка

15 Ноември, 2017

Триесет и двегодишниот Т.В. бил претепан со безбол палка, при што почнал да ја губи свеста и паднал на тротоарот, информираат од МВР.

СКАНДАЛ СО ХРАНА: Ученици во Делчево затруени со храна, сите јаделе гиро од иста сендвичарница

15 Ноември, 2017

Четири ученици од ООУ „Ванчо Прке“ од Делчево и еден возрасна жена, вработена во училиштето, се затруле со храна откако јаделе гиро во сендвичарница блиску до училиштето.

Уапсен ликот од порното на Северина

15 Ноември, 2017

Во големата акција на УСКОК во Хрватска уапсен е херцеговскиот бизнисмен Милан Лучиќ, кој јавноста најмногу го памети по сексот со Северина.

Затвореник ќе се запалел, заспал со цигара во рака и предизвикал пожар во ќелијата

15 Ноември, 2017

Против 31-годишен затвореник од тетовското село Мала Речица е поднесена кривична пријава за „предизвикување општа опасност“ бидејќи предизвикал пожарот во ќелијата во Казнено поправната установа Затвор – Тетово, каде што одлежувал затворска казна.

Вработувале по “кафеани и туристички патувања“

15 Ноември, 2017

На 23 јуни 2013 Управниот одбор на Агенцијата за вработување донел одлука со која директорот ќе добива по 500 илјади денари годишно за трошоци за репрезентација, а неговиот заменик по 150 илјади денари годишно

Обид за убиство на овчар во гостиварско

14 Ноември, 2017

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Љ.С. (37) од село Чегране поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“.

11 полицијаци со отказ поради 27-ми април

13 Ноември, 2017

Од петокот официјално со потпишани решенија единаесет полицајци кои работеле непрофесионално за време на насилството во Собранието на 27 април добиле отказ од работа, потврдуваат од МВР.

Полудеа ли младите?!!

13 Ноември, 2017

Откако се сретнале, според пријавителката, лицето ја однело малолетничката прво под мостот на Вардар, а потоа малолетничката прифатила да ја однесе кај него дома во една скопска населба

Кривична против екс градоначалникотна Св. Николе

13 Ноември, 2017

Полицијата поднесе кривична пријава против поранешениот градоначалник на Свети Николе, Зоран Тасев поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена пложба и овластување“.

Еден загинат и 23 повредени викендот во сообраќајки во Скопје

13 Ноември, 2017

Едно лице загина, едно е потешко повредено, а 22 се полесно повреди во 13 од вкупно регистрирани 27 сообраќајки во тек на изминатиот викенд на територијата на Скопје. Во 14 собраќајки е причинета материјална штета.

Уште едно лице загина Битола-Прилеп

12 Ноември, 2017

Едно лице го загуби животот, а петмина се повредени во тешката сообраќана несреќа што се случи околу 17.20 часот на патот Битола-Прилеп кај Тополчани. Повредените се пренесени во клиничката болница во Битола

Возачка недисциплина и алкохол во крвта

12 Ноември, 2017

СВР Скопје синоќа спроведе и зајакната акциска контрола во врска со управувањето на возило од граѓани под дејство на алкохол, при што алкотестирани се вкупно 272 возачи и притоа кај 102 возачи е утврдено присуство на алкохол.

Пукна цевка со гас, двајца повредени

12 Ноември, 2017

Двајца кумановци се повредени кога поради невнимание при замена на цевка за плин, на патничко возило дошло до експлозија и запалување на инсталацијата за плин на возилото, информираа од МВР.

Гласај за нас или отиде бизнисот

11 Ноември, 2017

Четириесет и четиригодишната И.Т. од Скопје пријавила во полицијата дека две непознати лица вчера ја побарале нејзината ќерка З.Т. 26 години за да се договорат за гласање во Советот на општина Гази Баба.

Деца нападнати на „Партизанска” за 300 денари

11 Ноември, 2017

Во 21.00 часот синоќа во Полициската станица Карпош, вработен во домот „Здравко Цветковски“-Скопје, пријавил дека во 18 часот на булеварот „Партизански одреди“ кај автобуската постојка, биле нападнати штитеници од домот, А.М. од Ресен и М.Б од с.Дру

Фикција “Киднапирање“ за спас

11 Ноември, 2017

утврдено е дека тој целосно го измислил случајот со грабнувањето заради тоа што бил соочен со повеќе финансиски проблеми, поради што против него ќе биде поднесена кривична пријава.

Од Бог украл 40.000 денари

10 Ноември, 2017

Во полициското одделение Ново Село, Струмица, Б.Д. (67) од село Сушица пријавил дека на 8/9 ноември во периодот од 19 до 6.30 часот непознат сторител извршил тешка кражба во црквата „Св.Ѓоргија" во село Сушица.

Крвав напад во Токсикологија: Избоден дежурниот доктор

09 Ноември, 2017

Од болнички извори се дознава дека попладнево од непознати лица е нападнат и прободен со остар предмет, нож во пределот на стомакот дежурниот доктор на Клиниката за токсикологија, јавува порталот Денешен.

Тешка сообраќајна несреќа е случи на патот Маврови Анови – Дебар, шест лица од кои четири деца се повредени

09 Ноември, 2017

Шест лица се повредени, од кои четири деца, во сообраќајката што се случи на патот Маврови Анови – Дебар. Сообраќајот на патниот правец Дебар – Маврово се одвива со наизменично пропуштање на возилата.

Захарова: Изјавата на Заев за негова ликвидација е само обид за самореклама!

09 Ноември, 2017

Изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека Русија наводно подготвувала негова ликвидација се неосновани инсинуации и обид за самореклама, изјави Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи.

Полицијата фати лански бегалец од Идризово

09 Ноември, 2017

Полицијата го приведе Орце Миленковски, еден од двајцата затвореници што спектакуларно избегаа на 15 декември 2016 година од затворската болница во кругот на „Мајка Тереза“.

Две страотни сообраќајки на автопатот Скопје - Велес, еден возач удри во карпа, другиот во патоказна табла

09 Ноември, 2017

Вчера во 13,30 часот на автопат Скопје - Велес на место викано „Фазенерија“, се случила сообраќајна незгода во која Т.К. (64) управувајќи патничко возило “Мерцедес Ц180“ со прилепски регистарски ознаки изгубил контрола над управувачот.

600 икони од Дичо Зограф украдени

08 Ноември, 2017

Од неколку цркви во селата во струшкиот регион, сместени во близината на границата со Албанија за неколку години украдени се околу 600 икони од познатиот Дичо Зограф. Полицијата има фатено неколкумина од крадците.

“Јок“ фалс пари

08 Ноември, 2017

Дваесет и петгодишен државјанин на Турција, со престој во Битола, бил уапсен поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело фалсификување пари

Денес пресуда за предметот „Тврдина 2“

08 Ноември, 2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК, Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК.

Од ден на ден се зголемуваат криминални пресметки и превземање на територии по промената на власта!

07 Ноември, 2017

Неколку пријавени и непријавени инциденти со запалени автомобили, повеќе рекетирања и нудење на услуги за обезбедување на објекти, сурова егзекуција пред зграда во Аеродром.

Дваесет и шестгодишната прилепчанка пронајдена почината во својот дом

07 Ноември, 2017

Дваесет и шестгодишната прилепчанка изутринава е пронајдена почината во својот дом. Прилепското основно јавно обвинителство побара да се изврши обдукција врз телото за да се утврдат причините за нејзината смрт, информираат од обвинителството.

Коцкарски див запад

07 Ноември, 2017

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против М.И. (29) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело приредување игри на среќа без лиценца.

Смртна казна за „црната вдовица“

07 Ноември, 2017

Судот во Јапонија ја осуди 70-годишната жена на смрт со бесење поради тоа што ги отрула трите свои сопрузи и се обидела да го убие и четвртиот.

Обвинителството ги прикрива даночните затајувачи

07 Ноември, 2017

Целокупниот предмет за двајцата вработени во Управата за јавни приходи (УЈП) кои се осомничени дека им помагале на приватни и државни фирми во 2015 и 2016 година да избегнат плаќање на милионски данок на добивка е во Јавното обвинителство.„

Детали за смртта на младата прилепчанка

06 Ноември, 2017

Дваесет и шест годишната прилепчанка изутринава била пронајдена почината во својот дом. Прилепското основно јавно обвинителство побарало да се изврши обдукција врз телото за да се утврдат причините за нејзината смрт, информираат од обвинителството.

ЕКСКЛУЗИВНО: Милионска кражба во Демир Капија

06 Ноември, 2017

- Непознато лице синоќа извршило тешка кражба во семејната куќа на С.Е.(40) во Демир Капија. Сторителот преку прозорецот од купатилото влегол во куќата и одзел паричник во кој имало околу 25.000 евра.

Македонци во Црна Гора затаиле данок во вредност од 100.000 евра

06 Ноември, 2017

Поради основано сомневање дека сториле кривични дела даночно затајување и перење пари, вчера двајца македонски државјани и државјани на Црна Гора биле уапсени по наредба на црногорското Специјално државно обвинителство.

Тој бил арамија, а не инспектор

04 Ноември, 2017

Ж.И., главен инспектор во Секторот за внатрешни работи Скопје, доби кривична пријава поради постоење на основани сомневања дека за време на увид во случај на тешка кражба во куќа, украл златен накит.

12 на еден

04 Ноември, 2017

Дванаесет лица нападнале 15. годишен малолетник со метална шипка, при што му нанеле повреди во пределот на ногата.

Малолетник тешко повреден со шипка во автобус на ЈСП

04 Ноември, 2017

Вчера  околу 21.00 часот Ж.Н. - возач на автобус бр.81, пријавил дека во автобусот на автобуска постојка во с.Бразда се качиле околу 12 лица и пред да се симнат на следната автобуска постојка, најверојатно со метална шипка, удриле во пределот на нога

Почина застреланиот Македонски фудбалер Мартин Јанушев!

04 Ноември, 2017

Пред очите на јавноста вчера во населбата Аеродром во Скопје беше застрелан фудбалерот Мартин Јанушев. Тој бил донесен на клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во Скопје без знаци на живот.

Место динамит имал петарди

03 Ноември, 2017

Човекот кој вчера беше приведен пред Врховниот суд додека траеше изрекувањето на пресудата за предметот „Диво насеље“ во ранецот носел петарди.

Коњско шверц кафе

03 Ноември, 2017

Граничната полиција пресече илегален канал за нелегална трговија со сурово кафе од Македонија кон Албанија. Во акцијата се одземени се вкупно 540 килограми сурово кафе, спакувани во девет вреќи и натоварени на три коњи, соопшти СВР-Охрид.

Медицинарка незаконски раздолжила лекарства

02 Ноември, 2017

Велешката полиција поднесе кривична пријава против М.К.(35) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела фалсификување или уништување деловни книги и несовесно работење во службата

Македонец прегазил човек во Драч

02 Ноември, 2017

Македонски државјанин, возач на автобус утрово учествувал во сообраќајка во близина на албанскиот пристанишен град Драч.

БиХ: Уапсен мозокот на ИСИС

02 Ноември, 2017

Осомничениот за тероризам, Мирсад Кандиќ, кој бил пронајден од босанските власти и предаден на САД.

Покрај Митровски истраги за уште 8 лица

01 Ноември, 2017

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против поранешниот градоначалник на Ѓорче Петров, Сокол Митровски и уште осуммина други за незаконско приватизирање на земјиште.

Македонија Гостивар: Малолетник со автомобил паднал во река

01 Ноември, 2017

Две седумнаесетгодишни момчиња се повредени во сообраќајна несреќа која синоќа се случила на локалниот пат Врапчиште-Топлица. Пребрзото возење најверојатно е причина за несреќата, информираат од СВР Тетово.

Малолетничко насилие

31 Октомври, 2017

К.А. од Скопје во полицијата пријавила дека дената околу 16 часот на ул. „Александар Урдаревски" во близина на ТЦ „Живко Брајковски" бил нападнат нејзиниот малолетен син.

Фатени со дрога вредна 80.000

31 Октомври, 2017

Од МВР велат дека се поднесени кривични пријави против Ј.С. (48) и А.С. (43), двајцата од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и преку

Целосен Крим Билтен на МВР за изминативе денови, Погледнете

31 Октомври, 2017

На 30.10.2017 година околу 19.00 часот во аптека во Скопје на ул.„Ѓорче Петров“, непознат сторител маскиран со маска на глава, со закана со пиштол извршил разбојништво врз вработените, при што одзел пари од дневниот промет.

СКАНДАЛ, ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: во Штип: Ангел Бојаџиев пред избори примал пари со „каса прими“ , Аванс бре братко, Аванс!

31 Октомври, 2017

Контраверзниот директор на Штипското комунално претпријатие Ангел Бојаџиев на само два дена пред изборите примал пари како аванс со КАСА ПРИМИ, Истиот на 27 - ми заработи кривична пријава од СВР Штип за поткуп

СВР ОХРИД: Поднесе пријава за Прилепчанец - Разбојник!

31 Октомври, 2017

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела ,,разбојништво“ и ,напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Б.Д.(52) од прилепското село Ново Лагово.

Во Скопје 15 сообраќајки, полесно повредени 12 лица

31 Октомври, 2017

Дванаесет лица бииле полесно повредени во осум од вкупно 15 сообраќајни несреќи регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје, а седум поминале со материјална штета.

8 години затвор, го убил другарот и го фрлил во бунар

31 Октомври, 2017

Кривичниот совет од Основниот суд Куманово го осуди на 8 години затвор со неправосилна пресуда Даниел Д.(30), кој го убил Бојан Илиевски (31), а потоа го фрлил во бунар на периферијата на Куманово.

Царината заплени цигари, домашна ракија и облека

30 Октомври, 2017

Во текот на минатата недела царината откри неколку обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари, домашна ракија, кожени јакни, бунди од природно крзно, облека и фалсификати.

Две кривични за додаток за деца

30 Октомври, 2017

кривични пријави за фалсификување, соизвршителство и за употреба на исправа со невистинита содржина, направени за незаконски да користат родителски додаток за четврто дете, со што го оштетиле Буџетот за околу 14 илјади евра.

Пијан маж ги претепал сопругата и синот, а тој завршил со нож во грбот

30 Октомври, 2017

Пијан маж, на возраст од 57 години, вчера среде бел ден ја нападнал својата сопруга, со која биле во брако-разводна постапка, во дивеењето го нападнал и својот син, а ја искршил и речиси целата покуќнина.

Украле калеми од трафостаница вредни 180.000 евра

29 Октомври, 2017

Полицијата информира за тешка кражба на трафостаница тешка околу 700 килограми, која била поставена во атарот на гостиварското село Дуф. Крадците од трафостаницата украле бакар во вредност од 180.000 евра.

Ограбен Јапонец на Камени мост

29 Октомври, 2017

Вчера на пладне во Скопје, додека С.М. од Јапонија се движел по Камениот мост во правец кон Старата чаршија, бил ограбен од неколку лица, соопшти МВР.

Силување во Радовиш!

28 Октомври, 2017

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против А.М (21) од с.Калуѓерица, Радовиш, поради постоење на основано соменение дека пријавениот сторил три кривични дела

Изминатата недела 73 сообраќајки во скопско

27 Октомври, 2017

Во периодот од 20 до 26 октомври оваа година на подрачјето на Градот Скопје Одделението за увид на сообраќајни незгоди изврши увид на вкупно 73 сообраќајни незгоди.

Крадци кинеле ланчиња од врат во Шуто Оризари

26 Октомври, 2017

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Н.Д. (20) и Н.И. (23), двајцата од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сториле четири кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“.

Ученик, нападнат и тепан од ученици

26 Октомври, 2017

Во автобусот со број 22 на булеварот Партизански одреди од страна повеќе ученици бил нападнат 15-годишник од скопското село Никиштани.

Бројот на убиствата се намалува

25 Октомври, 2017

Според статистиката што ја објави Министерството за внатрешни работи, бројот на извршени убиства од 2010 година па се до лани значително е намален.

Прегазен пешак во Демир Капија

25 Октомври, 2017

Околу 06 часот и 15 минути било пријавено дека во Демир Капија на улицата „Партизанска“ се случила сообраќајна незгода.

Малолетници-насилници

24 Октомври, 2017

Полициjата поднесе кривична пријава против пет малолетници од Прилеп на возраст од 14, 16, 17 и двајца 15 години поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело насилство.

Шверц со мигранти: 10 мигранти пронајдени во радовишко комбе

24 Октомври, 2017

Десет мигранти од Сирија и Пакистан биле откриени синоќа околу полноќ на патот Гевгелија-Неготино, по што возачот бил лишен од слобода и против него ќе биде поднесена кривична пријава. За ова информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Вел

Со нож нападнал радио водителка

23 Октомври, 2017

Наоружан маж со нож нападнал и повредил руска новинарка во пределот на вратот откако насилно влегол во просториите на московската радио станица Еко.

Скопјанец поседувал цел арсенал оружје

23 Октомври, 2017

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија, до скопското Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против З.Г. (57) од Скопје.

Старица прегазена во Куманово, префрлена со тешки повреди во болница во Скопје

23 Октомври, 2017

Вчера во 14.20 часот на ул. „114“ во Куманово се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „Голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.Ѓ. (52) од с.Дренок, општина Старо Нагоричане, удрило во пешакот С.Ј. (74) од Куманово.

Австрискиот силувач имал уште една подрумска зандана

21 Октомври, 2017

Јозеф Фрицл, озлогласениот австриски силувач кој зачнал седум деца со сопствената ќерка, која 24 години ја држел во подрумска зандана – најверојатно имал уште еден таен подрум во својата гостилница.

Момче претепано пред трговски центар

21 Октомври, 2017

Дваесетгодишен жител на тетовско и неговиот роднина во петокот биле нападнати од десетина непознати лица, при што се здобиле со телесни повреди, информира во саботата Министерството за внатрешни работи.

Тепачка на турски државјани за девојка, еден потешко повреден

21 Октомври, 2017

Десет непознати лица, државјани на Република Турција, физички го нападнале Р.Џ.Ј. (25) исто така турски државјанин со привремено сместување во Скопје. Физичкиот напад бил извршен поради претходна расправија во врска со девојка.

Во Кочани во сообраќајка загина возач!

21 Октомври, 2017

Дваесет и деветгодишниот Н.Н. од Кочани загина во сообраќајна несреќа, која се случила изутринава во 01:45 часот на улицата „Глигор Апостолов Гочо“ во Кочани.

Кражба како на филм во Прилеп: Крадци нападнале жена, ја врзале со селотејп и украле злато од домот

20 Октомври, 2017

Две маскирани и вооружени лица со нож ноќеска физички ја нападнале И.Ј. (49) во нејзината куќа во Прилеп, ја врзале со селотејп трака, по што украле златен накит и побегнале од место на настанот.

Каменуван автобус на ЈСП во Ченто

20 Октомври, 2017

Околу час и половина по тепачката кај Битпазар вчера, на надвозникот кај „Агросервис“ меѓу населбите Маџари и Ченто бил каменуван автобус кој сообраќал на линијата 55, кој се движел кон Арачиново, соопшти СВР Скопје.

ТЕПАЧКА во Струга, соопштува СВР Охрид

20 Октомври, 2017

Полициската станица од Струга презема мерки за пронаоѓање на засега непознат сторител, кој синоќа околу 22 часот пред угостителски објект во Струга извршил физички напад врз В.Ј. (32) од Струга.

Масовна тепачка на Бит Пазар - демолирани два автобуси со Комити

19 Октомври, 2017

Непосредно по завршувањето на натпреварот помеѓу екипите на Вардар и Реал Сосиедад, на скопски Битпазар се случил инцидент во кој биле каменувани два автобуси во кои се превезувале симпатизери на црвено-црните.

ВИДЕО: Навивачите на Вардар „Комитите“ се испотепаа сами на вечерашниов натпревар Вардар - Реал Сосиедад!

19 Октомври, 2017

Во 20 минута од вечерашната пресметка на Националната Арена „Филип Втори“ помеѓу Вардар и Реал Сосиедад, жестока тепачка се случи на западната трибина,

Изчезна 14 годишно девојче во Ресен

19 Октомври, 2017

Вчера во 9.30 часот во полициска станица Ресен, И.У.(36) од Велес, а со привремен престој во Ресен, пријавил дека на 17 октомври околу 22.30 часот од куќата во која престојуваат исчезнала неговата 14-годишна ќерка.

Најдена бомба во Автокоманда

19 Октомври, 2017

Во скопска Автокоманда денеска градежна компанија при ископ на канал пронашла неексплодирана направа.

Гатачка го “изгатала“ златото

19 Октомври, 2017

Четириесет и тригодишна скопјанка била измамена во нејзиниот дом кога гатачка ѝ го зела семејното злато и побегнала.

30 дена притвор и за петтиот напаѓач на Села

19 Октомври, 2017

Судија на претходна постапка му определи 30 дена притвор на петто осомничениот Александар Јаневски викан Тошта, за обид за убиство врз пратеникот Зијадин Села, настан кој се случи на 27 април во зградата на Собранието на Македонија.

ВИДЕО Украина: Автомобил влетал во пешаци, најмалку пет лица го загубија животот

18 Октомври, 2017

Пет лица загинаа а уште шест се повредени вечерва кога возило влетало меѓу пешаци на тротоар во украинскиот град Харков, соопштија од министерството за внатрешни работи на Украина.

Македонец во Мелбурн потрошил стотици илјади долари од добротворни цели за долна облека, накит, цигари и алкохол

17 Октомври, 2017

Македонецот Борис Трајков, пензионер во Мелбурн што потрошил стотици илјади долари од Здружение за добротворни цели за алкохол, долна облека и цигари, доби наредба од австралискиот суд да врати повеќе од 1 милион долари.

Го удрил, па сакал да го прегази

17 Октомври, 2017

Н.Б. бил удрен со тупаница во пределот на лицето, а потоа истиот со возило сакал да го прегази по што го напуштил местото на настанот.

Тројца скопјани уапсени за трговија со марихуана

17 Октомври, 2017

Тројца скопјани се уапсени под сомнение дека се инволвирани во недозволена трговија со дрога. Во нивните домови е извршен претрес при што се пронајдени кесички и тегли со марихуана.

Каменувано полициско возило во Скопје - повреден еден полицаец

17 Октомври, 2017

Синоќа околу 20 часот и 55 минути во Скопје, полициски службеници со службено возило „Дефендер“ се движеле по автопат кон Скопје под мостот Маџари од страна на непознато лице било фрлено со камен при што било оштетено ветробранското стакло.

Голема трагедија во Македонија – изгоре тригодишно дете во својот дом

17 Октомври, 2017

Вчера околу 11,00 часот во с.Ново Село-струшко, во куќата сопственост на Г.И.(32) од засега непознати причини настанал пожар, при што во куќата била неговата три годишна ќерка, која се здобила со изгореници.

Убиство поради фризура од 100 денари

17 Октомври, 2017

Бељаков наведе дека судирот почнал откако Адеканов во четвортокот отишол на шишање кај еден ма кој му наплатил 200 рубљи (100 денари) што е ниска цена за московските стандарди.Меѓутоа мажот незадволен од својата фризура се вратил да се пожали

16.000 фунти откриени во фрижидер

16 Октомври, 2017

Царината при контрола на камион, кој бил управуван од македонски државјанин, а пријавен за влез во државата на граничниот премин Табановце, откри 16.080 британски фунти.

11 годишно девојче уценувано со компромитирачки фотографии

16 Октомври, 2017

На 15.10.2017 година во 18,30 часот во Полициска станица Пробиштип, 40 годишен жител на село во Пробиштип, пријавил дека во мобилиот телефон на неговата 11 годишна ќерка пронашол фотографија од неа со компромитирачка содржина.

На Водно згазен пешак

16 Октомври, 2017

Сообраќајна несреќа се случла вчера на излез од паркинг-простор кај жичницата лоцирана на Средно Водно и локалниот пат Милениумски Крст-Скопје.

Украла хард диск од Агенцијата за вработување

16 Октомври, 2017

Министерството за внатрешни работи потврдува дека против Слободанка Алексовска, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, е покрената постапка за кражба на хард диск од Агенцијата за вработување, каде Алексовска беше раководител на Центарот за вработува

МВР: До 14 часот вкупно 26 пријави за нарушување на изборниот процес

15 Октомври, 2017

Од Министерството за внатрешни работи соопштуваат дека до 14 часот може да се констатира дека нема регистрирани посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на изборите и додаваат дека досега се примени вкупно 26 пријави поврзани со изборите.

Го нападнал со нож, оти му сметал автомобилот

15 Октомври, 2017

Како што информираат од полицијата, во Скопје А.Н. (43) пријавил дека пред својот дом на улица Миладин Поповиќ бил физички нападнат од страна на неговиот сосед З.З. (30), кој при нападот имал нож во раката.

Се сруши авион, четворица мртви

15 Октомври, 2017

Товарен авион, се урна во морето близу меѓународниот аеродром во Абиџан, главниот град на Брегот на Слоновата Коска, при што четири лица загинаа, а шестмина се повредени.

Во П.С Автокоманда приведени се Нинџа и вработен во Шестата управа, Нинџа пуштен, другар му задржан!

14 Октомври, 2017

Полицијата денеска ги привела Александар Василевски Нинџа и Блаже Петровски, вработен во Шесттата управа во МВР, а суспендиран поради настаните во Собрание од 27 април.

Тројца повредени во Тетово

14 Октомври, 2017

Три лица се повредени од искршено стакло и со нож при денешниот инцидент што се случи во и надвор од главниот објект на Македонски пошти во центарот на Тетово.

Ликвидација: Убиен адвокатот кој требаше да ги брани Србите на Закинтос

14 Октомври, 2017

Познатиот грчки адвокат Махалис Зафирополус, кој пред два дена брутално е убиен во својата канцеларија во Атина, бил еден од адвокатите кој бил препорачан за случајот на убиство на американскиот државјанин Бакариј Хендерсон на Закинтос

Смрт од гол греда врз глава

14 Октомври, 2017

Деветнаесет годишниот Б.С. од кумановското село Ропалце починал во текот на вчерашниот ден, поради повреди кои ги добил по пределот на главата.

Молотов коктел врз куќа на полицаец

14 Октомври, 2017

Ноќеска околу 3 часот во Охрид во дворот на куќата на полициски службеник од Полициска станица Охрид, засега непознати сторители фрлиле две запалени шишиња со непозната течност.

Кривични пријави против директор на школо

14 Октомври, 2017

Кочанската полиција поднесе кривична пријава против Т.Б. (36) од с.Чешиново, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување и фалсификување на деловни книги .

Украл пари, накит и верски книги од куќа во Гостивар

13 Октомври, 2017

Во Полициската станица Гостивар, вчера С.И. (51) од с.Долна Бањица, гостиварско, пријавил дека во периодот помеѓу 19.30 часот и 21.00 часот непознати сторители извршиле тешка кражба во неговата куќа.

Изминатите 24 часа 11 сообраќајки во Скопје, едно лице тешко повредено

13 Октомври, 2017

Вкупно 11 сообраќајни незгоди се случиле во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во една од нив, потешко било повредено едно лице, во четири со полесни повреди се здобиле пет лица, а шест сообраќајки поминале само со материјална штета

Во гаснење пожар почина војник на АРМ

13 Октомври, 2017

Професионалниот војник О.Х. (35) починал синоќа во Здравствениот дом во Неготино, откако претходно со свои колеги учествувал во гаснење пожар на армискиот полигон Криволак, кој избувнал по извршено планско гаѓање од страна на единица на АРМ.

Нови докази: Данскиот милионер бил сериски убиец

12 Октомври, 2017

Истрагата околу мистериозната смрт на шведската новинарка Ким Вал на подморницата на данскиот ексцентричен научник Петер Мадсен се развива во една од најбизарните приказни на денешницата.

Тепан поради девојката

12 Октомври, 2017

С.К.(41),од Скопје, пријавил дека на претходно на ул.“101“ во с. Волково, физички бил нападнат неговиот 15 годишен син од страна на десеттина лица на возраст од околу 13 до 17 години.

Семејството кое загина во Делчево се спремале за преселба во Австралија

11 Октомври, 2017

Делчево жали за изгубените млади животи во вчерашната сообраќајна несреќа. Празничниот ден во градот овој 11 Октомври донесе страорна слика со празни локали каде нема или се слуша само класична музика.

ЦРВЕН АЛАРМ: Пожар над рудникот Ржаново, се стравува од проширување!

11 Октомври, 2017

Пожар го зафати надповршинскиот коп на рудникот Ржаново под планината Кожуф. Гори површина од околу пет хектари, а надлежните стравуваат дека огнот може да се прошири на високостеблестата шума.

Со секира по минувачите

11 Октомври, 2017

Пеесет и едногодишниот А.Д. со секира им се заканувал на тричлено семејство, информираа од МВР.

Охридската полиција еден час убедуваше жена да не скокне од петти кат

11 Октомври, 2017

Полициски тим од четири полициски службеници, претпладнево успешно интервенираше во спречување на лице од Охрид кое сакало да скокне од петтиот спрат на зграда во Охрид, соопшти охридското СВР-Охрид.

Тугооо, изгоре “Баба Цана“!

11 Октомври, 2017

Во Куманово на плоштадот Нова Југославија кај локалитетот „Батко Ѓорѓија“ во ресторант „Баба Цана“ избувнал пожар

Тешки швалерски мигови

10 Октомври, 2017

Додека И.Ј. со В.Д. божем седеле во неговото возило, во близината на Вештачкото езеро, на местото пристигнале неговата сопруга и пријавениот, којшто е брат на сопругата на И.Ј.

Мачо мен:Тепачка поради девојка

10 Октомври, 2017

Двајца малолетници и 18 годишно момче се повредени во тепачка, која се случила во дворот на средното економско училиште „Живко Брајковски“ во Гостивар

21 годишен фраер од Австрија силувал девојка

09 Октомври, 2017

Пријавениот на 8 август околу 9.30 часот во соба во мотел во село Проевце, Кумановско, побарал од Љ.С. (21) од село Ваксинце да имаат интимни односи, но таа не прифатила.

Изгоре жена од фен

09 Октомври, 2017

Осумдесет годишна жена изгоре во пожар во местото Томажиќ во Истра, откако и се запалила хаубата за сушење на коса, која што ја користела во нејзиниот дом.

Сопартиец се обидел да силува кандидатка за советничка во Дебарца

08 Октомври, 2017

о Општина Дебарца синоќа бил пријавен обид за полов напад во штаб на политичка партија. К.П. од село Требеништа го пријавила нападот од страна на лицето Ф.П.М, кој како што навела се случил во простории на штаб на полтичка партија, соопштува МВР.

Починал истоварајќи камион

08 Октомври, 2017

Тој ја истоварил стоката на улицата, му се слошило и паднал во дворот од фирмата, при што починал.

За кого биле наменети двата куршуми ?!

08 Октомври, 2017

С.М. (1991) од Република Србија вчера напладне е приведена откако при пасошка контрола на аеродромот „Александар Велики“ во нејзниот рачен багаж се пронајдени два куршума со калибар 7,62 милиметра, соопшти полицијата.

Македонци уапсени во Грција со 10 кила марихуана

08 Октомври, 2017

Грчката полиција пред неколку дена уапси тројца македонски граѓани (на возраст од 20, 39 и 46 години) кои на преминот Евзони се обиделе да прокриумчарат марихуана, јавуваат грчките медиуми.

Автомобил влета меѓу пешаци во Лондон.

07 Октомври, 2017

Лондонската полиција соопшти дека уапсеила маж кој со автомобил се качил на тротоар во близина на Природонаучниот музеј и повредил повеќе лица.

“Земјоделци“ нападнале полицајци

07 Октомври, 2017

Двајца полицајци биле нападнати од продавачи на земјоделски производи откако било пријавено нарушување на јавниот ред и мир на булеварот „Трета македонска бригада“, кај поранешна амбуланта „Пролет“ во Скопје.

Од сеф украдени 5.000 евра

07 Октомври, 2017

Пет илјади евра се украдени од метален сеф во фирма ноќеска на улицата „Борис Сарафов“ во Скопје.

Се “најале“ за во Болница

06 Октомври, 2017

23 работници од фабрика во Штип попладнево биле пренесени во болницата во градот откако кај нив се појавиле тегоби по ручекот во фабриката и знаци на труење.

ХОРОР на тетовскиот универзитет: Професор се обидел да се самоубие во ходникот

06 Октомври, 2017

Триесет и три годишниот А.Ф. од Нераште, вчера во ходникот на Ректоратот во приземјето на Државниот тетовски универзитет, каде бил професор, во два наврати се обидел со жилет да ги пресече вените.

Го тепале за најавување митинг

06 Октомври, 2017

Полицијата поднесе кривична пријава против В.С.(39) и Т.А.(45), двајцата од Крива Паланка, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело насилство

Кривична пријава за градоначалникот на Берово

06 Октомври, 2017

НК за КР Берово во содејство со ОЕК при СВР Штип до ОЈО Берово поднесе кривична пријава против Драги Наџински (59) од Берово поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување “.

Се трага по 39-годишна струмичанка, брат и се сомнева дека се наоѓа на некоја клиника во Скопје

06 Октомври, 2017

Жулиета Максудова, триесет и деветгодишна струмичанка, исчезната е од вчера.Последен пат ја видел нејзиниот брат, вработен во ,,Охридска банка’’ во Струмица вчера, околу 11:30 часот, кога дошла да подигне 6.000 денари.

Финансиска полиција: Кривични пријави против седум лица, првоосомничен градоначалникот на Вевчани

06 Октомври, 2017

Истрагата е отворена поради тоа што во 2013-та година била спроведена постапка за јавна набавка и бил избран најповолен понудувач за доградба на потпорни ѕидови, а градежните работи биле завршени пред да се објави јавниот оглас.

МВР и СЈО го претресуваа кабинетот на поранешниот претседател на кривичниот Суд

05 Октомври, 2017

По петчасовниот претрес во кабинетот на судијата Владимир Панчевски, специјалната обвинителка и нејзиниот тим го напуштија Кривичниот суд со запленети податоци од компјутерскиот систем и персоналниот компјутер на Панчевски.

Ќе уживаат затворски субвенции

05 Октомври, 2017

Со незаконскоto работење нанеле штета на Буџетот на Република Македонија во износ од околу 220.000 евра. Меѓу осомничените се 15 службени лица вработени во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и подрачните единици на ова министе

Полицаец од Кавадарци откако ќерка му не положила, ја претепал комисијата за полагање

05 Октомври, 2017

Во текот на вчерашниот ден во Кавадарци се одвивала вистинска драма откако полицаец, незадоволен од тоа што ќерка му не положила испит за возачка дозвола, ја претепал комисијата.

Почина Алит Абази кој беше застрелан во Кичево

05 Октомври, 2017

Алит Абази, носител на независна кандидатска листа за локалните избори во Кичево, кој беше застрелан на 27 септември, рано изутрината почина од здобиените повреди на Клиниката за трауматологија, ортопедија, анестезија, реанимација, интензивно лекувањ

Модерни “терминатори на вампири“

04 Октомври, 2017

Шест жители на областа Муланџе во африканската држава Малави биле убени во текот на септември поради сомнеж дека се вампири.

МВР: Девет лица повикани на распит за инцидентот со Бајрам

03 Октомври, 2017

МВР постапува по вчерашната тепачка во скопско Шуто Оризари во која беше повреден градоначалникот на општината Елвис Бајрам. До сега 9 лица биле повикани на разговор во полиција, но од МВР велат дека е можно таа бројка да расте.

Педок пукал 800 куршуми во минута

03 Октомври, 2017

Овие најнови уреди во последната година го привлекоа вниманието на американските власти затоа што со нивна помош, полуавтоматска пушка може да испука од 400 до 800 куршуми во една минута.

Бугарка изобличена “бела“ робинка

03 Октомври, 2017

20-годишната Бугарка е типичен пример за тоа најужасното што трговците со бело робје може да и го направат на една жена. Нанесени и се повреди од кои целата е изобличена, бидејќи се спротивставувала на проституција.

ЕКСКЛУЗИВНО: Не оддекнала бомба, Полиен со бензин и запален џипот на таткото на Боки 13

03 Октомври, 2017

Ноќеска околу 2 часот на улицата Варшавска во Тафталиџе во која живеат родителите на Боки 13 засега непознато лице го полило со бензин џипот бмв 5 на неговиот таткото на Боки и го запалило.

Експлозија на бомба во Сарај

03 Октомври, 2017

Газдата на објектот при увидот пријавил дека од експлозивната направа му е оштетен дел од куќата и возилото.

Уапсен потпретседателот на Еквадор заради примање мито

03 Октомври, 2017

Потпретседателот на Еквадор Хорхе Глас е уапсен заради наводно примање мито од бразилски градежен гигант вмешан во регионален скандал. Полицијата во понеделник го приведе Глас во резиденцијата во Гвајакил, по што подоцна со авион беше префрлен во при

Наум Цоневски двоен убиец од Данска, бара да се врати во Македонија

03 Октомври, 2017

Наум Цоневски југословенскиот државјанин 1984 год убил две момчиња во Феморен, на островот Амагер во Копенхаген. Данскиот Врховен суд ќе почне да го разгледува неговото барање за ослободување.

Амди Бајрам: Син ми е удрен со секира по глава!

02 Октомври, 2017

Пратеникот Амди Бајрам во кругот на Градската болница „8 Септември“ видно вознемирен чекаше да дознае од лекарите за здравствената состојба на неговиот син Елвис Бајрам, актуелниот градоначалник на скопската општина Шуто Оризари

Елвис е тепан, но зошто?!!!

02 Октомври, 2017

Елвис ( не е Присли) Бајрам е тепан, како што пишуваат продпмнеовските портали.Тој така си шетал низ Шуто Оризари, и ОП четири неранимајковци го нападнале.

Со украдената картичка, украле 30.000 евра

02 Октомври, 2017

79-годишниот Ј.Х. од тетовското село Орашје останал покус за 1.814.250 денари, или околу 30.000 евра, откако му ја украле картичката за банкомат од неговата трансакциска сметка.

Сведок во „Тврдина - 2“ тврди: Грујевски ми се јави лично да дојдам за уништување на документацијата

02 Октомври, 2017

Кривичниот суд во Скопје на главната расправа почна со сослушување на сведоците во случајот „Тврдина 2“ за незаконско уништување на опремата за прислушување, во кој првообвинет е еск шефот на УБК, Грујевски, кој е во бегство, и шест службенички во УБ

Бугарки „оперирале“ во Охрид

01 Октомври, 2017

Поради постоење основи на сомнение за сторени три казнени дела „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.Р.С.(20) и П.Г.Г(27) двете од Пловдив, Република Бугарија.

Сообраќајка кај пекарата Силбо (ФОТО)

01 Октомври, 2017

Утрово околу 5 часот, на булеварот „Партизански Одреди“ кај пекарата Силбо, се случила сообраќајна несреќа во која такси возило „Опел астра“ се извртело и удрило во металните столбови кај пешачкиот премин.

Директори на училишта или криминалци

01 Октомври, 2017

В.Ј.(62) од Кавадарци ја искористила својата службена положба и овластување како директор на Основното училиште “Страшо Пинџур“ од Кавадарци така што извршила злоупотреба на средствата кои биле потрошени за гориво преку користење на картичка за горив

Несреќа:Се сруши трибина со навивачи

01 Октомври, 2017

Во текот на натпревар во Амјен се сруши безбедносната бариера помеѓу теренот и гледалиштето, а дваесетина на вивачите се повредени

Почина родилка во тетовска болница, новороденчето во неизвесна состојба хоспитализирано на Детската клиника

30 Септември, 2017

Родилка почина синоќа околу полноќ во Клиничката болница во Тетово, бебето во тешка состојба итно е префрлено на Детската Клиника во Скопје. Од Клиниката информираат дека новороденчето е сместено на одделот за интензивна нега и е приклучено на апарат

За четирите починати бебиња нема утврдено медицинска одговорност

30 Септември, 2017

Mедицинскиот персонал постапил според предвидените медицински протоколи на 21 овој месец, кога за една ноќ починаа четири бебиња констатирала Kомисијата за стручен надзор на работата на Клиниката за гинекологија, што ја формираше МЗ.

Тешка сообраќајна несреќа во скопско Сопиште

30 Септември, 2017

Во скопското село Сопиште вчера во 20 часот се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „пасат“ со скопски регистерски таблици управувано од Д.Б.(38) и патничко возило „ауди“ со скопски регистерски таблици управувано од С.Т.(20)

УЖАС: Киднапирано дете во Скопје, насилници го терале да питачи

30 Септември, 2017

На 29.09.2017 година во 23:50 часот во полициската станица Ѓорче Петров, С.Б. (27) од Чичино Село-скопско, пријавила дека нејзиното 11 годишно дете на 25.09.2017 година на последна автобуска постројка во с.Сарај, било пресретнато од страна на три лиц

„Трето полувреме“ во Келн - 70 уапсени, голем број повредени во жестока пресметка!

29 Септември, 2017

Жестока пресметка помеѓу германските навивачи во Келн и приврзаниците на Црвена Звезда се случила ноќеска по полноќ, по завршувањето на дуелот во Лига Европа помеѓу бундеслигашот и српскиот великан, кој заврши со победа на белградските црвено-бели со

ТРАГЕДИЈА во ПРОБИШТИП: Автобус прегази дете

29 Септември, 2017

Страшна несреќа во Пробиштип, вчера во 07 часот и 10 минути на улицата „Миро Барага“ се случила сообраќајна незгода во која Автобус „Ивеко–Дејли“ со штипски регистарски ознаки сопственост на „Дора–Травел“, управувано од 32-годишниот З.М. од село Злет

Хорор во Скопје: 12 годишно момче со нож ги нападнал и пресекол неговиот татко и брат

28 Септември, 2017

Утринава околу 02,10 часот во Скопје малолетник на возраст од 12 години при семејна расправија, на неговиот татко Д.С. (37) со нож му нанел расекотина во пределот на левата надлактица, а неговиот брат на возраст од 15 години го повредил во левиот кол

Кандидатот за градоначалник на Кичево се бори за живот!

28 Септември, 2017

Независниот кандидат за советник во Општина Кичево Алит Абази кој беше ранет синоќа во Кичево, е во тешка здравствена состојба и во животна опасност, изјави за ИнфоЦентар, Лелја Дервиши од неговиот изборен штаб.

ФОТО: Поднесено обвинение против лицето кое пукаше во Никола Тодоров!

28 Септември, 2017

Основното јавно обвинителство – Скопје, по завршената истрага, поднесе Обвинителен акт против лицето Љ.С. кое на 01.06.2017 година пукаше во поранешен министер за здравство, соопшти Обвинителството.

Јово Вангеловски заработи уште една кривична пријавa!

28 Септември, 2017

Поради фактот што претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, не му дозволи на Советот за утврдување факти на 13 септември да влезе во судот заради остварување увид во списите на предметите познати во јавноста како „Таргет – Тврдина“

Потона брод со мигранти, дете е удавено

28 Септември, 2017

Грчките власти соопштија дека едно дете загинало, а околу 20 луѓе се спасени откако брод со мигранти потона или се преврте во близина на грчкиот остров Кастелоризо

Ограбена џамија во Голема Речица

28 Септември, 2017

На 27 септември 2017 година во времето од 20:30 до 5 часот во село Голема Речица-тетовско, од страна на непознат сторител било насилно влезено во џамија, при што била одземена метална каса во која имало околу 6.000 денари

Осумгодишен ученик е во бесознание откако бил турнат од соученичка

28 Септември, 2017

Помеѓу часовите за време на големиот одмор во основно училиште, вчера во 9.10 часот во делчевското село Разловци, настанала меѓусебна расправија помеѓу ученик на возраст од осум години и ученичка од истото училиште на истата возраст.

Пензискиот фонд јадел без тендер

27 Септември, 2017

Државните ревизори во извештајот за усогласеност на јавните набавки на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, пишува дека планирањето на јавните набавки во 2016 година во Фондот се спроведувало без процедура и без претходно целосно усогласени н

Во Шпанија уапсени 11 Руси

27 Септември, 2017

Шпанската полиција уапси 11 руски државјани под обвинение за членство во криминална група која се занимава со перење пари, соопштија шпанските власти, пишува електронска издание на руското издание “Взгляд“.

ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ: Редакцискиот колегиум на ИнфоЦентар.Мк донесе одлука да на нашиот портал нема никаква политичка реклама/банер од ниту еден кандидат и партија!

26 Септември, 2017

Редакцискиот колегиум на Македонската информативна интернет агенција „ИнфоЦентар.Мк“ вечерва на колегиум донесе одлука да на нашиот медиум нема никаква политичка реклама/банер

Украл накит од мртва пациентка

26 Септември, 2017

Болничар во охридската болница украл златни обетки и златен прстен од пациентка која починала и се обидел да ги продаде во златарница.

Нема пикадо, нема танц, ајде тепачка!

26 Септември, 2017

Како што пишуваат босанските медиуми, во Виена дошло до нарушување на редот и мирот, а сите учесници се државјани од земјите на некогашна Југославија.

Јагленосано тело на Авала

26 Септември, 2017

Патничко комби се запали околу 8 часот, кај хотелот Авала, во близина на кулата, и во него се наоѓа јагленосано тело.

Кривична пријава за градоначалникот на Крива Паланка

25 Септември, 2017

Полицијата поднесене кривична пријава против градоначалникот на Крива Паланка Арсенчо Алексовски кој се сомничи за злоупотреба на службената должност, односно за непочитување на Договорот склучен со АД „Пролетер“ за превоз на ученици.

Руски канибали од 1999г. изеле над 30 луѓе

25 Септември, 2017

Двојка канибали, најверојатно, се одговорни за 30 ужасни убиства во Краснодарскиот Регион во Русија, објавија локалните медиуми цитирајќи ја полицијата.

Прегазил дете и ја киднал

25 Септември, 2017

Од полицијата велат дека на крстосница помеѓу патот за с. Стар Балиндол и с. Старо Чајле – Гостивар се случила сообраќајна незгода

Ограбени црква и џамија

25 Септември, 2017

Непознати сторители ограбиле црква и џамија во Струга. Кражбите се случиле во текот на викендов, а станува збор за два одвоени случаи.

Поради опасност од ослободување на обвинетите во „Диво Насеље“, врие специјалци околу затворите

25 Септември, 2017

Како што наближува денот за изрекување на пресудата за случајот „Диво Насеље“, во кој им се суди на 37-мина обвинети за терористичкиот напад во кумановско, а кои се соочени со казна доживотен затвор, така се зголемува и безбедноста во затворите.

Двајца повредени во сообраќајка кај Делчево

25 Септември, 2017

Две лица потешко повредени во сообраќајка што се случила синоќа меѓу трактор и „сеат ибица“ на регионалниот пат Пехчево - Делчево кај месноста Стамарески преод.

Престрелка во црква

24 Септември, 2017

Најмалку осум лица се повредени при пукање денеска во црква во Тенеси.

Избодени 6 лица

24 Септември, 2017

Во Слатина (Хрватска) повредени се повеќе лица во судир ѓто се случил во кафетерија. До инцидентот дошло како што вели полицијата бидејќи 17 годишно момче со остар предмет повредил шест лица на возраст од 17 до 28 години.

Убиство наутро

24 Септември, 2017

Еден маж е убиен, а друг е ранет во престрелка која утрово се случи во “Душанова“ улица во белградската општина Дорќол.

МВР негира: Никој не вперил пиштол во кандидат за градоначалник

22 Септември, 2017

Министерството за внатрешни работи остро ги отфрла невистините објавени на дел од интернет-порталите и тврдењата на одредени политички партии дека автобуси денеска биле запирани и праќани на вонреден технички преглед и дека наводно полицаец вперил пи

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека полицијата вперила пиштол во Митко Јанчев - Кожувчанка, кандидат за градоначалник на Кавадарци!

22 Септември, 2017

Кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ вечерва бил сопрен од полицијата и му бил вперен пиштол, тврди ВМРО-ДПМНЕ во соопштение испратено до медиумите.

Трагедија: Во сообраќајка загина млад Прилепчанец

22 Септември, 2017

Синоќа во 20.30 часот ул. „Трајко Николоски“ во Прилеп се случила сообраќајна незгода во која непознати лице, управувајќи патничко возило непозната марка и непознати регистарски ознаки, удрило во пешакот М.Ј. (39) од Прилеп.

Падна и се запали авион

22 Септември, 2017

Две писти се затворени на главниот аеродром во Истанбул откако приватен авион паднал и се запалил