Cosa Nostra вмешана во убисвото на словачкиот новинар

Cosa Nostra вмешана во убисвото на словачкиот новинар


Организиран криминал предводен од италијанската мафија би можел да биде вмешан во убиството на словачкиот истражувачки новинар Јан Кучиак, открива канадскиот новинар Том Николсон.

Том Николсон во интервју за канадските медиуми открива дека Кучиак му кажал дека започнал да разоткрива и да работи на сторија за вмешаноста на италијанската мафија во распределбата на субвенциите на Европската унија на истокот на Словачка.

Канадскиот новинар порачал дека е подготвен да сведочи, но од полицијата се уште не бил контактиран.

Словачкиот истражувачки новинар и неговата девојка беа убиени во нивната викендичка во местото Велка Мача, источно од словачкиот главен град Братислава. Словачката влада понудила еден милион евра за било какви информации кои што би помогнале во пронаоѓањето на сторителот на убиството.

Шефот на полицијата Тибор Гашпар откри дека телата на 27-годишниот новинар Јан Кучијак и неговата партнерка биле пронајдени во куќата во неделата и порача дека нивното убиство „најверојатно било поврзано со неговите истражувачки активности“.

Словачките медиуми исто така пренесуваат дека во ликвидацијата би можеле да бидат вмешани и од словачката влада, затоа што Кучиак открил затајување на данок и криминал кај бизисмени и членови на владата поврзани со изградбата на луксузен апартмански комплекс во Братислава.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно