Бејл доби амин од Зидан да премине во Манчестер Јунајтед

Бејл доби амин од Зидан да премине во Манчестер Јунајтед


Најдобриот фудбалер од Велс, Герет Бејл по завршувањето на сезоната ќе го напушти Реал Мадрид и ќе премине во редовите на Манчестер Јунајтед што ќе биде остварување на долгогодишната желба на овој клуб.

Шпанскиот весник „Марка“ пишува дека менаџерто на Јунајтед, Жозе Мурињо со кого Бејл соработуваше во Реал, сега го убедил на лето да се врати во Англија, поточно Манчестер.

И минатата година имаа начелен договор, но Реал се откажа од продажбата, што сега нема да биде случај. Бејл е често повреден, само на 14 меча стартуваше како првотимец, па тренерот Зинедин Зидан дал согласност за продажба.

Чак и пре доласка у Реал 2013. године, Бејл се спомињао као појачање Јунајтеда, али тада Тотенхем није хтео да га пусти у ривалски клуб.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно