Балкан

Бабо мори не ги миј џамовите однадвор

16 Март, 2018

Една баба од Загреб на многу екстремен начин одлучила да ги мие прозорците, и во тој момент некој ја фотографирал и ја објавил фотографијата на Фејсбук.

БиХ ги прогласи членовите на ,,Ноќните волци" за национална опасност

16 Март, 2018

Директорот на службата за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Слободан Ујиќ, потврди дека во четвртокот на двајца членови на руската мотоциклистичка група „Ноќни волци“ им забранил влез во земјата, пишува „Ал Џезира“.

Страотно злосторство: Со голи раце ја задавил сопругата, па пријавил дека умрела од природна смрт

16 Март, 2018

Р.М. (59) од селот Папратиште кај Пожега е уапсен откако ја задавил својата сопруга Љ.М. (59), а убиството кое првично се обидел да го прикрие, подоцна го признал во полиција.

Години малтретирање завршиле со убиство: Александра го испразнила целиот шаржер кон невенчаниот сопруг

15 Март, 2018

Александра Р. (38) од Обреновац, ноќта саботата кон неделата, откако нејзиниот невенчан сопруг Александар J. (43) повторно ја нападнал, испукала осум куршуми кон него.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Стјуардеса од Бугарија паднала од авион - Постои сомнение дека се обидела да се самоубие

15 Март, 2018

Стјуардесата на авио-компанијата "Emirates" била префрлена во болница во Уганда откако паднала од вратата за евакуација на паркираниот "Boeing 777" на Меѓународниот аеродром Ентебе.

Словенија со влада во оставка

15 Март, 2018

Церар објави дека одлуката на судот за откажување на резултатите од референдумот за железничката линија била “последна капка”, принудувајќи го да поднесе оставка.

700.000 луѓе под опсада на Турција

14 Март, 2018

Турската војска и нејзините сириски сојузници ги опколија Африн, 90 села и уште еден близок град, соопшти сириската Опсерваторија за следење на човековите права.

Пратениците во Турција играа буфтан бег(Видео)

13 Март, 2018

Турскиот парламент денеска изгласа измени на изборниот закон, поддржувајќи ги предлозите за кои опозицијата тврди дека можат да отворат пат за изборни измами и да ја загрозат регуларноста на изборите кои се одржуваат следната година, по што изби тепа

Бугарскиот претседател Радев на Олимпијада во гимнастика (Видео)

13 Март, 2018

Бугарскиот претседател Румен Радев пред новинарските екипи изведе вистинска акробација на справи за вежбање во еден јавен парк, моменти пред да се одржи седницата на Советот за национална безбедност и целосно ги збуни репортерите.

Добил отказ, го убил колегата, па се обидел да се самоубие

12 Март, 2018

Страшна драма ја потресе Србија. Поради отказ од работа 31-годишниот Небојша С. влегол во фирмата каде што работел во Белград и почнал да пука во своите колеги. Тој убил еден од своите колеги, ранил двајца и побегнал.

Недела на несреќи во Србија

11 Март, 2018

Во Србија викендов се нижат трагедии. Откако почина 5-годишно детенце кое вчера за време на сончевиот викенд при прошетка со вујкото падна во вода, нова трагедија го потресе регионот.

Анархисти го запалија Солун

11 Март, 2018

Aнархисти кои стигнале од цел Балкан се судриле денес во Солун со грчката интервентна полиција, откако 2000 демонстранти марширале против националнизмот во регионот, пренесуваат регионални медиуми.

Студентот по кој плачеше цел регион, кој немаше за јадење, кирија и книги е ИЗМАМНИК!

10 Март, 2018

Семејството што му помогнало на Милан Јевдиќ е изреволтирано од изјавите на студентот и преку Фејсбук ја објави вистината за момчето кое тврдеше дека нема ни за јадење, ни за книги, ни за кирија, ни за облека.

(ФОТО) СОЛУН ВО ПЛАМЕН: Обединети анархисти од Балканот се судрија со полицијата

10 Март, 2018

Aнархисти кои стигнале од цел Балкан се судриле денес во Солун со грчката интервентна полиција, откако 2000 демонстранти марширале против националнизмот во регионот, пренесуваат регионални медиуми.

Тачи должи 500.000 евра на адвоката на Милошевиќ

10 Март, 2018

Приштинска „Газета“ објави дека дошле до писма, кои, како што наведува медиумот, британскиот адвокат Џефри Најс ѝ ги упатил на косовската влада, поради парите кои му ги должи.

Фатен лекар митаџија

09 Март, 2018

Во продолжението на серијата акции за сузбивање на криминал, денеска во Србија е уапсен лекар кој земал мито од пациентка веднаш по операција.

Социјалистите бараат споменик на Милошевиќ

09 Март, 2018

Активистите на невладината организација „Слобода“ и младите активисти на СПС до градското собрание во Белград поднеле иницијатива за изградба на споменик на поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ

Цел Балкан воодушевен: Возач на градски автобус скршнал од редовната линија за да спаси болно дете

09 Март, 2018

Возач на градски автобус во Сараево покажал голема хуманост кога ѝ помогнал на жена која со болно дете во рацете стоела покрај патот, пренесуваат регионалните медиуми.

2.337 жени се убиени во Турција

08 Март, 2018

Вкупно 2.337 жени се убиени во Турција во изминатите десет години од страна на нивните партнери или роднини, јави турската телевизија НТВ.

Хероините на Југославија

08 Март, 2018

Во чест на 8 - ми Март или Интернационалниот ден на жената, Ви ги претставуваме "Хероините на Југославија".

Воена вежба што ги нервира Грците

08 Март, 2018

Турција почна големи воени вежби во централниот дел од Егејско Море, што ќе ја блокира областа од морскиот сообраќај во текот на поголемиот дел од март и април, објави весникот „Грик репортер“.

Ова го има само во Босна: Си изградил куќа на покривот на станбена зграда (ФОТО)

07 Март, 2018

Дека во Босна може да прави кој што сака, може да се види по последниот пример во Зеница каде на покривот на една станбена зграда, еден од станарите изградил скоро цела куќа, пишува Вечерњи.

Жени,скокаа дури од шести кат (Видео)

07 Март, 2018

Две жени се сериозно повредени откако скокнале од шестиот кат на хотел во Измир, по избувнувањето пожар во него, објавија турските медиуми.

Огнена стихија проголта хотел во Измир: Две жени скокнаа од 6. кат во обид да се спасат од пожарот

07 Март, 2018

Две жени се потешко повредени кога скокнале од шестиот кат на хотел во Измир откако во него избил пожар, пренесоа турските медиуми. Жените скокнале врз автомобил паркиран пред хотелот, а другите гости од хотелот безбедно се евакуирани, пренесува АП.

Бугарската јавност на страната на докторот кој застрела крадец

07 Март, 2018

Низ Бугарија се одржуваат протести во знак на поддршка на докторот, кој во својот дом застрела крадец. На протестите за за докторот Иван Димитров, кој уби Ром, крадец додека ја ограбувал неговата куќа, граѓаните побараа измени во Кривичниот законик.

Се зголемува бројот на починати од мали сипаници

06 Март, 2018

Институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ – Батут“ во Србија потврди дека уште две лица на возраст од 30 и 43 години починале од мали сипаници, со што вкупната бројка на жртви се искачи на девет.

Срби и Хрвати на Сицилија заедно пеат ,,Ѓурѓовден''

06 Март, 2018

Членови на на Културно уметничкото друштво “Абрашевиќ” во Сицилија , каде ја претставуваа Србија на Мегународниот фестивал за фолклор , се сретнаа со хрватскиот ансамбл и тоа токму кога на улица ја изведуваа Ѓурѓовден.

Со бомба се самоуби

06 Март, 2018

Трагедија ја потресе Хрватска кога утрово маж се разнел пред станот во зградата во којашто живеел во Сплит.

Адем Јашари не е никаков предизвик за Раде Шербеџија

06 Март, 2018

Познатиот балкански актер Раде Шербеџија по кратките шпекулации на косовските медиуми по се изгледа нема да прифати да ја игра главната улога како Адем Јашари во играниот филм кој го подготвува косовскиот режисер Луан Крејзиу.

Српската православна црква го менува името

06 Март, 2018

Официјалниот назив на Српската црква ќе биде Српска православна црква – Пеќка патријаршија, а процедурата за избор на патријарх ќе биде поедноставена и тој ќе се бира со тајно гласање со обврзно двотретинско мнозинство владици.

Половина Албанци се отселиле

05 Март, 2018

Над 40 проценти од населението во Албанија е иселено од земјата од 199о до 2о17 година, објавија надлежните институции при Обединетите нации.

Конфискувана марихуана вредна 15 милиони евра

04 Март, 2018

Грчката крајбрежна стража денеска соопшти дека по тридневната операција уапсен е капетанот на бродот и четворица членови на екипажот, откако биле откриени и запленети околу 1,3 тони обработен канабис.

Деца со сатари кружеле низ Белград: Драматично апсењето на тинејџ-банда! Паднале и две девојки

03 Март, 2018

Припадниците на министерството за внатрешни работи во Белград во брза и ефикасна акција непосредно по едно разбојништво во аптека во Борска улица во Белград, уапсила четири лица, од кои две девојки, поради сомнение дека го извршиле ова кривично дело.

Косовска масажа

03 Март, 2018

Сомнеж кај косовските власти дека во некои салони за масажа всушност се врши проституција.

ЕКСКЛУЗИВНО ВИ ОТКРИВАМЕ: Како се убиени најголемите балкански наркобосови!

03 Март, 2018

Култната книга „Криминалот кој ја измени Србија“ на српскиот новинар Воислав Туферѓиќ на основа на кој подоцна и сниман е филм 1994-95 ја заокружува епохата на расцутот на криминалот во Србија.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Македонијо, одите во Белград немате каде Ви треба сместување? Само преку ИнфоЦентар сместување со 10% попуст!

03 Март, 2018

Македонци, одите во Белград а немате каде да се сместите, веќе е лесно преку ИнфоЦентар во соработка со наши пријатели на располагање ги имаме шест де лукс апартмани во најстрогиот дел на градот.

ТРАГЕДИЈА: Од автомобилот не остана ништо, три лица загинаа во ужасна сообраќајка во Хрватска

02 Март, 2018

Според првичните информации кај Подравска Мославина во Хрватска се судриле минибус и автомобил. Загинаа двајца мажи и жена, а возачот на минибусот е полесно повреден. Во тек е полициски увид.

Свештеник кој продавал дрога: Често одел во Албанија да ги посетува манастирите, тврдел дека таму пронаоѓа мир

02 Март, 2018

Свештеникот Милан Јордовиќ и професорот по веронаука Зоран Маринковиќ биле уапсени пред неколку дена во близина на српски Чачак, откако полицијата во автомобилот во кој што патувале пронашла 27 килограми марихуана.

Прегазено дете додека се санкало

01 Март, 2018

Седумгодишното момче Јован С. загина денеска напладне, кога со својата санка налетало на автомобил, кој го прегазил без да има можност да реагира . Момчето загинало на местото на несреќата.

Грција сака „македонската кујна“ да ја регистрира како своја во УНЕСКО!

28 Февруари, 2018

Помирливите гестови од Македонија не влијаеја многу врз подготвеноста за компромиси на Грците во регионот Македонија во спорот околу името, пишува весникот „Ноје цирхер цајтунг“. Умерените политичари на тапет.

Синот на Ратко Младиќ, за претседател на Република Српска

28 Февруари, 2018

Еден од можните кандидати на владејачкиот Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) на Милорад Додик за претседател на Република Српска на претстојните избори е Дарко Младиќ, син на поранешниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Млади

Србија заглавена како Македонија

28 Февруари, 2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел зборува за компромис со Косово. 

Закон за прељуба, или харем

27 Февруари, 2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган неодамна изјави дека сака повторно со закон да ја забрани прељубата.

Ненад сине, дојди брзо висам над Морава - исповед на синот на камионџијата кој денеска ја гледаше смртта во очи

27 Февруари, 2018

Ненад Савиќ, синот на Миодраг Савиќ кој со часови седеше во кабината од камионот и висеше над заледената Морава, зборува што се се случувало денеска на автопатот кај Јагодина.

Возачот извлечен од кабината во која висеше над реката Морава во Србија (ВИДЕО)

27 Февруари, 2018

Возачот на камионот кој висеше над реката Морава во Србија, безбедно е извлечен од кабината, без повреди, но е хоспитализиран во најблиската болница заради превентивни прегледи и претрпениот стрес.

Самурајот на Србија -Ивица Дачиќ

27 Февруари, 2018

„Лицемерно е одделни кругови во Брисел од нас да го очекуваат тоа историско харакири, додека ни тие самите во ЕУ немаат единствен став околу косовското прашање“, истакна Дачиќ.

Романците не ја даваат обвинителката за корупција

26 Февруари, 2018

Илјадници луѓе протестираа вчера во градовите низ цела Романија, барајќи оставка на министерот за правда Тудорел Тоадер поради неговиот повик за смена на главната обвинителка за корупција.

Какво прашање , таков претседател

26 Февруари, 2018

На Конгресот на својата Партија за правда и развој - "AKP" во Кахрамамараш, турскиот претседател Реџер Тајип Ердоган, на бина извел девојче во војничка униформа и го прашал дали сака да биде маченик.

Ко то тамо пева , на врањански начин

26 Февруари, 2018

Еден жител на Врање пред неколку месеци оградил цел дел од улицата пред неговата куќа, бидејќи, како што вели, општината дури и по неколку години не му исплатила за одземеното земјиште.

Во БиХ наезда на волци

25 Февруари, 2018

Во околината на неколку босански села на 20 километри од Сански Мост деновиве е забежана глутница волци кои се приближувале до куќите, што редизвикало вознемиреност кај мештаните.

Ердоган-банана мен

24 Февруари, 2018

Сопственик на галерија ја отстранил карикатура со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од штандот на арт изложба во Германија по протести, потврдија организаторите пред ДПА.

Јункер балканската турнеја ќе ја започне со посета на Македонија

24 Февруари, 2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија во рамките на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Кој направил геноцид:Турција или Холандија

24 Февруари, 2018

Анкара ѝ порача на Холандија да се сети на масакрот во Сребреница во 1995, случајот во кој холандската држава е прогласена за делумно виновна за смртта на 350 муслимани.

Полицајци на полицајци ставаа лисици

23 Февруари, 2018

Полицијата во Србија уапсила 14 полициски службеници во Станицата за гранична полиција во Димитровград, еден царински слубеник од Царинарницата на Димитровград, и уште три лица, поради сомнение дека извршиле кивично дело „примање мито“.

Возот во снег

23 Февруари, 2018

Поради високиот снег и наносите, возот кој од Сплит кон Загреб тргнал во средата во 21.43 часот, по цели 14 часа патување, не бил воопшто блиску до својата крајна дестинација.

Грците и лути и бесни на Меркел

22 Февруари, 2018

Во Грција очигледно постои незадоволство што германската канцеларка Ангела Меркел при средбите со премиерот Заев ги користеше термините Македонија и македонски, па грчките медиуми се полни со наслови и коментари.

Каменос: Ќе направам се за да не се даде името Македонија

22 Февруари, 2018

Коалицискиот партнер во грчката влада, министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, вели дека не се согласува со тоа како владата го води прашањето со името и ќе направи сѐ за да не се даде терминот Македонија.

Турција ќе ги кастрира педофилите

21 Февруари, 2018

Турскиот министер за правда, Абдулхамит Ѓул, изјави дека тамошните власти сакаат да применат хемиска кастрација за педофилите.

ВИДЕО: Државниот секретар во хрватското министерство за демографија си поднесе оставка на сред прес-конференција

20 Февруари, 2018

Државниот секретар во хрватското министерство за демографија, Марин Стрмота си поднесе оставка од министерството за време на прес-конференција.

Англичани додека пијат чај, го делат Балканот

20 Февруари, 2018

Весникот „Економист“ од Лондон пишува дека ако Србија и Косово се договорат да разменуваат територии, тој процес на Балканот не би можел да биде запрен и би имал големи последици.

Za kaj fantje Slovenci?

19 Февруари, 2018

Српската премиерка оцени дека таа изјава не е во согласност со добрите и пријателски односи на Белград и Љубљана.

„Независне новине“: Околу 30.000 одбиени азиланти од Европа и САД можно е да се вратат во БиХ

19 Февруари, 2018

Поради мигрантската криза која и натаму трае со ненамален интензитет, во БиХ би можеле да бидат вратени илјадници нејзини државјани на кои им е одбиено барањето за азил во државите од Западна Европа и од САД, пишува бањалучкиот весник „Независне нови

Еди Рама посака Албанија и Косово да имаат еден претседател, се спрема ли „Голема Албанија“?!

19 Февруари, 2018

Албанскиот премиер вчера, изјави дека неговата земја и Косово еден ден би можеле да имаат единствен претседател како „симбол на национално единство“ меѓу Тирана и Приштина.

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

19 Февруари, 2018

Грчките медиуми пренесуваат дека конечно решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција е сосема возможно со тоа што едно од најголемите грчки барања за промена на Уставот на Република Македонија ќе се остварува со грејс период, односно постепен

Бугарските фашисти маршираа во Софија

19 Февруари, 2018

Стотици десничарски екстремисти се собраа во саботата вечер во бугарскиот главен град Софија, носејќи факели за да му оддадат почит на генералот од Втората светска војна, познат по тоа дека ја поддржувал тогашна нацистичка Германија.

Ветон Сурои одби да прими орден од Тачи

18 Февруари, 2018

Косовскиот публицист Ветон Сурои одби да го прими орденот што му го додели косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод годишнината од прогласувањето на независноста на Косово.

Марш во чест на пронацистички генерал во Софија

18 Февруари, 2018

Бугарски ултрадесничари синоќа во центарот на Софија организираа прошетка во чест на генералот Христо Луков, кој во триесетите години од минатиот век раководеше со пронацистичка организација во Бугарија.

Инцидент во Егејското море, се судрија турски и грчки брод

17 Февруари, 2018

Грчкиот весник „Катимерини“ на официјалниот сајт, објави две видеа од инцидентот во Егејското Море, односно моментот кога турскиот брод „Умут“ удира во задниот дел од грчкиот брод „Гавдос“ на 12 февруари.

Мујо и Хасо поштари во Словенија

17 Февруари, 2018

Поштата во Словенија распиша конкурс за 20 поштари, но овие работни места планира да ги потполни со работници од БиХ. 

Мирослав и јавил на полицијата дека ќе се убие себеси и синот (7), а потоа седнал во автомобилот...

16 Февруари, 2018

Мирослав Митиќ (33) се уби синоќа и се обиде да го убие и својот седумгодишен син, така што намерно, со украден „голф 2“ се заби во друг автомобил на патот Ниш - Лесковац.

Косово и Црна Гора постигнаа договор за демаркација на границата

16 Февруари, 2018

Косово и Црна Гора постигнаа договор за демаркација на границата. Ќе се формира заедничко тело кое ќе работи на одбележување на границата и кое ќе изврши корекции во одредени сектори, особено кај месностите Чакор и Жлепова Кула.

Еднаш новинар, засекогаш во затвор

16 Февруари, 2018

Судот во Истанбул осуди шест новинари на доживотни казни затвор обвинети за вмешаност во обидот за државен удар во 2016 година, соопштија турските медиуми.

Грчки хакери хакираа во Турција

16 Февруари, 2018

Грчки хакери соопштија на социјалните мрежи дека извршиле кибер напад на некои турски банки како и на една водечка конултантска компанија во однос на одбраната.

Третиот митинг за иметo ќе биде „цунами“, предупредуваат грчки здруженија

15 Февруари, 2018

Сегрчката федерација на културните здруженија и организаторите на претходните две митинга во Солун и Атина, кои предупредија дека, ако е неопходно, ќе се организирал и трет митинг, кој немало да биде „мирно море од народ, туку цунами“.

Каде е подобриот свет?

15 Февруари, 2018

Мирослав Митиќ (33) се уби синоќа и се обиде да го убие и својот седумгодишен син намерно, со украден „голф 2“ заби во друг автомобил на патот Ниш - Лесковац.

Грци, Турција не е Македонија, па да си играте мајтап

14 Февруари, 2018

САД синоќа ги повикаа Грција и Турција за намалување на тензиите во Егејското Море, по инцидентот при кој турски патролен чамец се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во реонот на двата мали острови Имија/Кардак, за чии суверенитет спорат овие

Вучиќ се скара со хрватските новинари: Покорен нема да ме видите

13 Февруари, 2018

,,Ние имаме различни погледи за она што се случувало пред 23 и 28 години, но тоа не значи дека не треба да живееме, изјави Вучиќ, додавајќи дека „бил пристоен, сериозен и одговорен, не сакајќи на навредите да одговори со навреди. " - Вели Вучиќ

Само мртов Турчин, е добар Турчин за Грција

13 Февруари, 2018

Поранешниот грчки министер за надворешни работи Теодорос Пангалос во радио интервју ја употреби фразата „единствениот добар Турчин е мртов Турчин“, објави онлајн изданието „Екатимерини“.

Кај овој остров во Егејското море за малку ќе избиела војна: Сега се судриле бродовите на грчката и турската крајбрежна стража и ги разбудиле духовите на минатото

13 Февруари, 2018

Двете пловила се наоѓале во близина на ненаселениот остров кој на грчки се вика Имија, а на турски Кардак.

Усташка хистерија во Хрватска

13 Февруари, 2018

Светските новински агенции ја проследија посетата на српскиот претседател Александар Вучиќ на Хрватска како чекор кон подобрување на децениски тензичните односи.

Ниту јас, ниту било кој од моето семејство бил четник

12 Февруари, 2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рекол дека не го загрижуваат протестите во Загреб, но, сепак, се осврнал на одредени пароли што ги носеле демонстрантите на денешниот протест по повод неговата посета на Хрватска.

Заеднички богослужби на БПЦ и МПЦ

11 Февруари, 2018

Следна фаза во зајакнување на односите меѓу МПЦ-ОА и БПЦ ќе биде заедничко сослужение на светата Литургија / Евхаристија / од претставниците на двете цркви.

Водено предавство

10 Февруари, 2018

Актуелната албанска Влада го има направено најголемото предавство на земјата ако е вистина тоа што го пишува грчкиот пачат кој тврди дека Владата во Тирана отстапила нови поморски води на Атина.

Бебе во Тирана почина од сипаници

09 Февруари, 2018

Бебето неколку дена било во Одделот за реанимација, но поради компликаци и појава на бронхопневмонија, докторите не можеле да му го спасат животот

Цела Босна шокирана: За што ги спрема ова исламистичко здружение овие деца

09 Февруари, 2018

Снимката што се појави на Јутјуб под назив „Аскери Зимски камп 2018“, на која се гледа како деца од различни возрасти учат за исламот, но и прават различни вежби предизвика големи реакции во Босна и Херцеговина, но и во регионот.

Кумуцакос: Владата на Заев јасно ги одреди нивните црвени линии, не преговараат ниту за Устав ниту за националност

09 Февруари, 2018

Менуваат табли на улици, но не и позиции, вели одговорниот за надворешни работи во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, коментирајќи ги изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев.

40.000 евра чини убиството на Оливер Ивановиќ

08 Февруари, 2018

Српскиот новинар, Стефан Цветковиќ истражувајќи со помош на новинари од Косово, тврди дека знае кој е убиецот на Оливер Ивановиќ, посочувајчи одредени фотографии. Атентаторот бил платен 40 000 евра за да го изврши убиството.

Малолетничка се однесувала чудно, а кога родителите го прнашле нејзиниот мобилен телефон откриле ужасна тајна!

08 Февруари, 2018

Малолетничката најпрво негирала дека со неа се случува нешто, но подоцна признала дека е заљубена во стар човек чиј идентитет не сака да го открие.

Уапсена ќерката на Бојко Борисов, со „бугати“ од 3 милиони долари возела со 393 км на час

07 Февруари, 2018

Венета возела со својот луксузен брз спортски автомобил на патот Лас Вегас до Лос Анџелес. Автомобилот оди и до 435 км на час, но полицијата во моментот кога ја фатила возела неверојатни 393 км на час.

Aптекарите митареле министри во Грција

07 Февруари, 2018

Грчки обвинители соопштија дека имаат имиња на осум поранешни министри и два премиери на таа земја кои примиле „големо мито“ од фармацевтски компании.

15 пати му зарил нож на татка си

07 Февруари, 2018

Во самиот центар на Белград син го убил својот татко Б.Љ. (79), јавуваат српските медиуми. Според првичните информации, пронајдено е тело со повеќе од 15 убоди и пределот на градите и грбот.

Не му давале пензија бил мртов

06 Февруари, 2018

Бранко Брадар од Војница во Хрватска доживеал шок откако отишол да земе пензија во пошта, по што му рекле дека сметката му е блокирана и дека тој се води како починат

Чамите се Албанци со права

06 Февруари, 2018

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за весникот Та Неа, рече дека Албаија нема територијални претензии кон Грција.

Страотна несреќа на најопасната магистрала на Балканот: Едно лице загина, три се борат за живот

06 Февруари, 2018

На Ибарската магистрала во близина на Краљево, кај селата Баре и Лозно, утрово околу 9 часот дојде до страотен директен судар на два патнички автомобилио во кои имало 4 лица.

Со свој леб по глава- Вучиќ во Хрватска

06 Февруари, 2018

Хрватските медиуми пишуваат дека Вучиќ на јавноста во таа земја ѝ е добро познат од воените времиња кога како помошник на Војислав Шешељ и член на Српската радикална партија ги поттикнувал Србите во Хрватска на војна.

Паролата-Македонија е грчка е шовинистичка за српскиот игумен Петар Драгојловиќ

05 Февруари, 2018

Не е баш така браќа Грци – им порача српскиот отец Петар Драгојловиќ на своите грчки браќа во Христа, откако на протестите во Атина се појавија и грчки свештени лица и црковни великодостојници, кои го поддржа националистичкиот протест против Македони

ВИДЕО: Пред 7 децении пееше за грчките комунисти, денеска против Македонија и левицата

04 Февруари, 2018

рчкиот композитор Микис Теодоракис пред 70 години ја испеал химната на ЕАМ – ЕЛАС односно „Национално ослободителен фронт на Грција“, потсетува историчарот Димитар Љоровски Вамваковски

1 лица загина во поплавите во Албанија

04 Февруари, 2018

Невреме проследено со обемни и интензивни врнежи од дожд и силен ветер предизвика големи проблеми во поголемиот дел од територијата на Албанија.

Сакаа да влезат со автомобил во ХДЗ

04 Февруари, 2018

На плоштадот „Жртви на фашизмот“ во Загреб, пред седиштето на хрватската политичка партија „Хрватска демократска заедница“ (ХДЗ), се случила сообраќајна незгода

Дачиќ со вонредна контрола на амбасадорите

03 Февруари, 2018

Екипа на Министерството за надворешни работи на Србија задолжена за надзор на работата на амбасадите и конзулатите во светот, започна со вонреден надзор на работата во дипломатско-конзуларните претставништва, пишува „Вечерњи новости“.

Во Хрватска се преврте автобус

02 Февруари, 2018

Во Карловац се преврте автобус полн со патници, соопшти Хрватската национална телевизија. При несреќата повредени се седум лица, од кои пет деца, една 65 годишна жена и возачот.

Три куршуми за Коѕиас

02 Февруари, 2018

Oд страна на радикалните и неофашистичките струи во Грција, па така му била упатена и закана преку писмо во кое му е порачано дека за него и неговото семејство се подгтовени „три куршуми“.

Грчка казна-1.500 евра глоба ако пушите во автомобил.

01 Февруари, 2018

Грчкото министерство за здравство побара од полицијата да ја zasili казната за граѓаните кои пушат во своите автомобили во присуство на деца под 12-годишна возраст, пренесоа локалните медиуми.

Брнабиќ: Јасна е пораката, можеме во ЕУ без признавање на Косово

01 Февруари, 2018

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани недвосмислено кажал дека Србија нема да мора да ја признае независноста на Косово за да влезе во ЕУ.

Бутарис-со навредите циганоскопјани Грција губи

01 Февруари, 2018

Ние ќе изгубиме многу од овој спор. Ќе го загубиме достоинството во НАТО и ЕУ, вели градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, говорејќи за спорот меѓу Република Македонија и Грција.

На Вучиќ нема да му биде пријатно кај Колинда

01 Февруари, 2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја прифати поканата на хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во февруари да замине во официјална посета на Хрватска.

Анкета: На мнозинството Грци им пречи употребата на терминот Македонија во новото име

31 Јануари, 2018

На речиси 60 отсто од Грците им пречи употребата на терминот Македонија во називот за нашата земја, покажуваат резултатите од најновите анкети спорведени кај нашиот јужен сосед.

Во Приштина се вози пар-непар

30 Јануари, 2018

Градоначалникот на Приштина, Шпенд Ахмети, соопшти дека ќе бидат преземени итни мерки за намалување на високата загаденост во градот.

USAID ќе финансира во медиумите во Балканот

30 Јануари, 2018

„Б92“ пишува дека фокусот на програмата ќе биде ставен на развој на онлајн медиумите во Босна и Херцеговина, Македонија, Црна Гора, Србија и Косово, а програмата во вредност од седум милиони долари ќе трае три години.

Tour de Macedonia

29 Јануари, 2018

Метју Нимиц од главниот град на јужниот сосед ќе ја започне новата „турнеја“ како дел од преговорите за разликите околу името.

Српски наместо Јужен тек

29 Јануари, 2018

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска потврди дека наскоро ќе биде изграден „Српски тек“ наместо гасоводот „Јужен тек“, кој ќе се протега од Бугарија до Србија. „Српски тек“ ќе се појави во својство и на главен изведувач за работите.

Вучиќ возвраќа-со посетата кај Ердоган

29 Јануари, 2018

Tурскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Истанбул ќе биде домаќин на шефот на српската држава Александар Вучиќ и членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ.

Како денес би изгледала Југославија

28 Јануари, 2018

Џозеф Писнети на Јутјуб објави анализа во која се прашува „што би било кога би било“ и како би изгледала обновена и обединета Југославија.

Го спремале за погреб а тој станал, сите панично избегале - детали за старецот Предраг

28 Јануари, 2018

Приказната за Предраг од Србија кој е пензионер и за малку жив ќе го закопале веќе ја прочитавте, но семејството сега раскажува каков шок доживеало.75-годишниот старец седел дома и се греел, а кога влегол неговиот син сфатил дека тој не мрда.

Големи протести против владата на Еди Рама

28 Јануари, 2018

Илјадници Албанци протестираат во Тирана против политиката на канцеларијата на Еди Рама, објавија новинските агенции. Демонстрантите ја обвинуваат социјалистичката влада за корупција и недоволна категоризација во борбата против зависноста од дрога.

Баша: Рама е нарко премиер и треба да замине од функцијата

27 Јануари, 2018

Албанската опозиција денеска пред седиштето на владата во Тирана одржа масовни протести на кои лидерот на Демоктратската партија Лулзим Баша побара оставка на премиерот Еди Рама и одржување на предвремени избори во земјата.

Хрватите станаа комарџии

27 Јануари, 2018

Фирмите што се занимаваат со коцкање и обложување во Хрватска, во 2016 година оствариле приходи во износ 2,7 милијарди куни, што претставуваат најдобри резултати во последните 16 години. Со над 500 милиони куни приход учествува хрватската лотарија, п

Хрватска купува половни авиони од Израел

26 Јануари, 2018

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ наводно се договорил со својот израелски колега Бенјамин Нетанјаху за купување половни израелски авиони Ф-16 кои ќе ги заменат советските музејски МиГ-21

Хрватска ја обвини Србија дека го злоупотребува Јасеновац

26 Јануари, 2018

Хрватска ја обвини Србија дека со изложбата за Јасеновац во седиштето на Обединетите нации „манипулира и пласира лажни податоци“, а страдањата на жртвите во усташкиот логор од Втората светска војна ги користи во „пропагандни цели“

Хрватска ја обвини Србија дека манипулира со логорот во Јасеновац (ВИДЕО)

26 Јануари, 2018

Хрватска ја обвини Србија дека со изложбата за Јасеновац во седиштето на Обединетите нации „манипулира и пласира лажни податоци“, а страдањата на жртвите во усташкиот логор од Втората светска војна ги користи во „пропагандни цели“.

Да се укине протекторатот во Босна

25 Јануари, 2018

Русија се спротивставува на какви било измени на Дејтонскиот договор, особено што со тоа би можело да ѝ се наметне на Босна и Херцеговина нов облик на организација на власта, изјави Марија Захарова.

43 косовски пратеници ставени на црна листа на повеќе западни земји

25 Јануари, 2018

Сите 43 косовски пратеници, потписници на иницијативата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства на т.н. ОВК, се ставени на „црна листа“ на повеќе западни земји и нема да можат да добијат визи за патувања.

Поради сомнение за бомба, затворен граничен премин меѓу Хрватска и Словенија

25 Јануари, 2018

Граничниот премин Каштел – Драгоња меѓу Хрватска и Словенија во Истра е затворен поради сомневање дека е поставена бомба во автобус. Според словенечката национална телевизија, преминот е целосно затворен за сообраќај.

Борисов преживеа доверба

25 Јануари, 2018

Бугарската влада, која моментно претседава со ЕУ, го преживеа изјаснувањето во парламентот за гласањето недоверба за кабинетот на премиерот Бојко Борисов.

Прогласена епидемија на грип во Софија и Бургас

24 Јануари, 2018

Софиска област од утре прогласи епидемија на грип на територијата на областа, со сите антиепидемиски мерки и прекин на наставата во училиштата за пет календарски дена, до 29 јануари, соопшти прес-службата на Министерството за здравство.

Тачи: Иванов не може да го запре официјализирањето на албанскиот јазик

23 Јануари, 2018

Во интервју за Дојче веле, косовскиот претседател Хашим Тачи ја критикува одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да не го потпише законот за јазиците. Таа одлука не може да се запре, вели Тачи.

Хрватски медиуми: Застрелано момче кое било врска меѓу сплитските хулигани и Белград

23 Јануари, 2018

Хрватските весници пишуваат дека во Сплит бил ранет 28-годишниот Дејан Б. кој тие го поврзуваат со хрватските хулигани кои учествуваа во немирите за време на фудбалски натпревар во Белград, на трибината на навивачите на „Партизан“.

Грците ќе линчуваа поранеше министер, не мислел како масата

23 Јануари, 2018

Дел од демонстрантите кои учествуваа на неделниот митинг во Грција против употребата на називот „Македонија“ во решението за името, се обидоа да го нападнат грчкиот поранешен заменик-министер за образование, Костас Зурарис.

За дворската будала Дачиќ, Македонија била Скопје

22 Јануари, 2018

Шефот на српската дипломатија, пејачот Ивица Дачиќ во интервју за Радио Телевизија Војводина изјави дека доколку условот за влез на Србија во ЕУ е признавање на Косово, тогаш тоа е бајка.

ДРАМА на аеродромот НиколаТесла: Човек без никаков повод со шише си го пресече вратот пред очите на патниците

22 Јануари, 2018

На белградскиот аеродром Никола Тесла денеска во 14:22 се случила вистинска драма, кога маж Р.С (38) од чиста мира скршил шише и си нанел повреда на вратот пред очите на патниците.

Хрват пешки пристигна на јужниот пол

22 Јануари, 2018

Хрватот Давор Ростухар помина пеш 1.200 км за да стигне на Јужниот пол.  Одел 47 дена со санки на кои носел храна. Издржал да пешачи по снег на температури од -40 степени.

Квиз:Чија е Македонија?

21 Јануари, 2018

(ВМРО) - Бугарско национално движење од соседна Бугарија го објави својот став во врска со денешните протести во Солун поради името на Македонија. Партијата смета дека Грците „не се сосема во право“ во спорот меѓу нашата земја и Грција.

Двајцата албански државјани шверцувале марихуана од Албанија преку Македонија

21 Јануари, 2018

С.С. (36) и А.Т. (24) од Албанија добија кривични пријави од битолската полиција поради сомневање за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

Грчки фашизам и ксенофобија

21 Јануари, 2018

Со паролата „Македонија значи Грција“, неколку грчки здруженија и организации на грчката дијаспора, почнаа протестен митинг во Солун.

Во Солун протест за името Македонија

21 Јануари, 2018

Најмалку 400 автобуси со демонстранти од цела Грција денеска се очекува да пристигнат во Солун на протест за спорот со името на Македонија.

Албанија бара истрага за графитот во Битола

20 Јануари, 2018

Министерството за Европа и за надворешни работи на Албанија денеска го осуди говорот на омраза кон Албанците, во графит на јавен простор во Битола и побара од македонските власти да го истражат случајот.

Во Атина изрешетан мафијашки бос

18 Јануари, 2018

Грчката јавност ја потресе нов иницидент во атинското подземје, откако со калашников е разрешетан Василис Стефанакос, кој се смета за еден од најголемите мафијашки босови.

Несекојдневен настан во основно училиште: Мајка влетала на час и ги малтретирала децата во Србија

17 Јануари, 2018

Несекојдневен настан кој завршил до полицијата се одиграл во Србија, кога мајка на една ученичка од Основното училиште "Крал Александар Први", влегла на час, ја прекинала наставата и почнала да ги малтретира и испрашува децата за нејзината ќерка.

Бугарските социјалисти бараат недоверба на владата

17 Јануари, 2018

Најголемата опозициска, Социјалистичката партија во Бугарија, бара гласање за недоверба на владата на премиерот Бојко Борисов поради недостигот од напредок во борбата против корупцијата во земјата.

Само еден куршум за неволји на Балканот

17 Јануари, 2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во Европскиот парламент предупреди дека ситуацијата на Балканот е кревка и дека еден куршум е доволен за драматична промена на ситуацијата.

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ за Србија е терористички акт

16 Јануари, 2018

За Србија, убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт и затоа бараме нашите безбедносни органи да учествуваат во истрагата, рече на вонредната прес конференција српскиот претседател Александар Вучиќ.

Место свадба, погреб

15 Јануари, 2018

Зоран (55), Драгица (47) и Игор (25) Ангелови загинаа во саботата навечер во сообраќајна несреќа на мостот кај зајечарското село Салаш. Биле излезени на дочек на православната Нова година, и да се договорат за свадбената веселба на Ивана и Ненад.

Колинда Боросана

15 Јануари, 2018

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ ја посети фабриката „Борово“, која, меѓу другото, ги произведува и жолтите зенги, обувки што во војната ги носеле хрватските војници.

Нови тепачки за Стара нова година

14 Јануари, 2018

Мандиќ порача дека се работи за слични инциденти како пред 20 години кога е обновена прославата на Православната Нова година во Подгорица.

Балканот може да го спаси само нова Југославија- Нил Кларк

14 Јануари, 2018

Југославија постигна големи успеси во подрачјето на културата, спортот, уметностите, образованието и човечкиот развој. Нејзиното уништување беше трагедија не само за луѓето од Балканот туку и за целото човештво- пишува Кларк.

Снег заврна во Лариса

14 Јануари, 2018

Големо невреме проследено со силни врнежи на снег и дожд пропратено со ветер го зафати реонот на грчкиот град Лариса, што предизвика повеќе проблеми во сообраќајот, како и поплави.

Додик прави војска-вели западот.Додик- на Запад имаат бујна фантазија

13 Јануари, 2018

Платеници обучени од страна на Руси помагаат во формирање на паравоена единица за поддршка на српските сепаратистички лидери во Босна, пренесува "Guardian" повикувајќи се на сараевскиот весник "Journal News".

Хрватска не сака арбитража, ќе биде на суд

13 Јануари, 2018

Словенечкиот премиер, Миро Церар, изјави пред парламентот дека најдобро би било Хрватска самата да се согласи на спроведување на арбитражната одлука за границата меѓу двете земји.

Унгарците ќе висат со нивните знамиња во Романија

13 Јануари, 2018

Унгарските власти денес го повикаа амбасадорот на Романија за да го изразат своето незадоволство од изјавата на романскиот премиер Михаи Тудосе кој што упати остра закана до етничките Унгарци кои што бараат автономија во Романија.

Туск ги величеше Бугарите на бугарски јазик

12 Јануари, 2018

Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е иднината на Западниот Балкан, порача вчера на бугарски јазик претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, говорејќи на церемонијата за бугарското претседавање со Советот на ЕУ.

Игра на троновите е измислен на Балканот

12 Јануари, 2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на инаугурацијата на бугарското претседателство со ЕУ, во Софија, ги спореди земјите од Западен Балкан со популарната телевизиска серија „Игра на тронови“, само како што рече, без змејови.

Грчкото МНР и кажа на грчките владици да си ги гледаат молитвите

11 Јануари, 2018

Грчкото МНР излезе со сериозна реакција на одлуката на Светиот Синод на Грчката црква да не биде прифатен терминот „Македонија“ во спорот за името со нашата земја, што го сметаат за директно мешање на црквата во државни и дипломатски прашања.

Морбили се шират во Србија

11 Јануари, 2018

Морбилите во Србија претставуваат сè поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во Србија, пишува српски „Блиц“.

Песни и игри од Бугарија за ЕУ

11 Јануари, 2018

Во културната програма на церемонијата на отворањето на бугарското претседателство се вклучени изведби на автентични фолклорни песни и композиции, древни црковни песни, народни танци и ритми со современи звуци.

2025 година Европа во Балкан

10 Јануари, 2018

Порталот „ЕУ обзервер“ пишува дека Брисел планира вратите на ЕУ за земјите од Западен Балкан да се отворат во 2025 година повикувајќи се на предлог-документ што треба да биде усвоен на 14 февруари.

СПЦ вели- Барнабиќ за премиер е црна магија

09 Јануари, 2018

Митрополитот на Црногорско-приморската епархија на Српската православна црква (СПЦ), Амфилохије не престанува со острата реторика и напади врз државниот врв на Србија.

NO VISA - Haradinay

09 Јануари, 2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај нема да патува во САД, бидејќи тамошните власти одбиле да му издадат влезна виза.

Илир Мета на македонско оро

08 Јануари, 2018

Албанскиот претседател Илир Мета, на 5 јануари престојуваше меѓу Македонците во општина Пустец. Тој порача дека македонското малцинство е богатство за Албанија.

Бутарис против најавените протести против Македонија

08 Јануари, 2018

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, повторно е во фокусот на грчките медиуми откако посочи дека не ги поддржува најавените протести на радикалните националистички здруженија кои ќе бараат „Македонија да остане Грчка“, особено во период кога се п

Грците остануваат и без киосците

07 Јануари, 2018

Познатите грчки киосци кои се наоѓаа на секој агол на улицата и продаваа весници, цигари, бомбони, безалкохолни пијалоци и слично, наскоро ќе станат минато.

Вучиќ: Хојт Брајан Ји е суров професионалец и јас тоа го почитувам

06 Јануари, 2018

Александар Вучиќ во интервју за денешното издание на весникот „Курир“,говорејќи за надворешната политика,оцени дека официјалниот претставник на Стејт департментот Хојт Брајан Ји, „не и чита лекции на Србија,напротив зборува за името во „Стејт департм

САД до Харадинај: Ако го укинете Специјалниот суд, ќе помине рускиот „трибунал“ за УЧК

05 Јануари, 2018

САД ги предупредија властите во Приштина дека, доколку косовското собрание го укине Специјалниот суд за злосторствата на УЧК, нема да ја блокира руската иницијатива во ОН за формирање сличен суд.

Церар: Словенија треба да побара законска постапка против Хрватска за граничниот спор

05 Јануари, 2018

Словенија со сигурност треба да побара законска постапка против Хрватска во врска со нејзиното одбивање да ја спроведе одлуката на Арбитражниот суд за граничниот спор, изјави денеска словенечкиот премиер Миро Церар.

Фаталната Сашка призна се, за една година затвор

05 Јануари, 2018

Пресудата била изречена откако Сашка Ковачевиќ се договорила со Окружниот јавен обвинител во Добој. Осудена е поради извршување на кривично дело уцена и неовластено фотографирање

ФОТО: Позната причината за новогодишната трагедија во која момче ја задави девојката

04 Јануари, 2018

Бланка Кумевеш (25) од српската населба Чантавир во близина на Суботица, на 1-ви јануари е убиена од своето момче Чук Чанад (29) од Бачка Топла, а незапамтената трагедија се случила во унгарскиот град Сегедин, пишува српски „Блиц“.

Младите бегаат од Босна и Херцеговина

04 Јануари, 2018

Првиот работен ден во новата година собра млади луѓе кои од раните утрински часови стоеја пред вратите на конзултатот на Република Словенија во Бања Лука и чекаа визи.

Над 35 земјотреси во реонот на Кукуш за 24 часа

03 Јануари, 2018

По вчерашните земјотреси со интензитет од 4 и 4.7 степени според Рихтеровата скала, чии епицентри беа во реонот на грчкиот град Кукуш и беа почувствувани и во Македонија, потресите не запреа.

Учебници од кои се учи мразење кон другите

03 Јануари, 2018

Агенцијата "Deutsche Presse Agentur", која ја пренесуваат повеќето најважни медиуми од германско говорно подрачје, во еден текст овие денови се позанимавала со школските учебници во Србија и Хрватска, за кои пишува дека ги учат младите од да се мраза

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД МЕСТОТО НА УЖАСОТ ВО НОВИ САД – ОГНОМЕТ ЕКСПЛОДИРАШЕ НА МЕТАР ОД ЛУЃЕТО

02 Јануари, 2018

Шкотлаѓанецот Мајк Нокс, ангажиран за лансирањето на новогодишниот огномет во Нови Сад, се здоби со тешки изгореници откако дошло до технички дефект, а ексклузивните снимки од лице емсто покажуваат како се случила силната експлозија.

Трагедија во Ријека

02 Јануари, 2018

Голема трагедија се случи на традиционалното новогодишно капење во хрватскиот град Ријека.

Ужас во новогодишната ноќ: Со ловечка пушка застрелал маж (34), другиот(31) тешко го ранил

01 Јануари, 2018

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Крушевац го уиапсија Р.И. (55) од околината на Крушевац, поради постоење на основано сомнение за извршено кривично дело тешко убиство.

Бугарија претседава со ЕУ

01 Јануари, 2018

Бугарија денеска го презeма ротирачкото претседателство со Европската унија во наредните 6 месеци.

Трагедија во Загреб: Маж се уби по долгочасовна опсада на полицијата

31 Декември, 2017

Од раните утрински часови траеше полициска опсада на семејна куќа во Загреб, каде еден маж се закануваше дека ќе се убие, а полицајците не успеаја да го одвратат од намерата. На крај, тој се уби, јави Indeks.

„Шератон“ ја напушта Албанија

31 Декември, 2017

Со неговото заминување Албанија го губи единстевното име „бренд“ препознатлив во светот, во сферата на хотелиерството и туризмот.

Затворениот водач на турските Курди побара помош од Германија

30 Декември, 2017

Селахатин Демирташ, уапсениот водач на про-курдската Народна демократска партија во Турција, го критикуваше турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и ги повика германските власти да ја поддржат Турција во желбата да стане членка на Европската Унија.

Со полициска придружба, хрватски бродови повторно рибарат во спорниот Пирански залив

30 Декември, 2017

Хрватските медиуми јавуваат дека три рибарски бродчиња, со полициска придружба, утринава испловиле да ловат во спорните територијални води на границата меѓу Хрватска и Словенија.

Од задутре Бугарија претседава со ЕУ

30 Декември, 2017

Бугарија од јануари го презема претседавањето со ЕУ како земја која е сѐ уште под специјален мониторинг што се однесува до владеењето на правото

Сакале да ќарат од високи цени на спортска опрема

30 Декември, 2017

Антимонополската комисија во Србија казни 15 трговци на спортска опрема затоа што се здружиле во картел. Истата опрема беше поскапа во Србија отколку во многу побогати земји, јавија српски медиуми.

Снежна лавина во Грција потрупала сноубордери

29 Декември, 2017

Снежна лавина затрупала група сноубордери во скијачкиот комплекс „Василика“ во Грција, при што 30-годишен човек, кој бил префрлен во болница во критична состојба, починал.

Во Босна само со лична карта

29 Декември, 2017

Ќе се олесни патувањето на граѓаните од Македонија и Босна и Херцеговина со преминување на границите со биометриски пасоши или со биометриска лична карта и престој во една од земјите до 90 дена во период од 180 денови

Барикади по Кнез Михајлова во Белград

28 Декември, 2017

Неколку барикади се поставени на влезот на улицата Кнез Михајлова во Белград, како и на плоштадот во главниот град на Србија, а забележано било и засилено полициско обезбедување.

Експресни разводи во Грција

28 Декември, 2017

Во Грција стапи на сила нов закон според кој се дозволува двојките да се разведат само кај нотар, со што не важи веќе стариот судски начин за прекин на брачната заедница.

Јованка е мајка храброст зад воланот: Има 4 деца, вози камион низ Европа, а со овој статус им ги затвори устите на сите!

28 Декември, 2017

- Јас сум онаа која те "пушта" да се вклучиш во сообраќај додека ти излетуваш од колоната за застанување како да леташ со свемирски брод а не со кола, ти блендирам и ја тргам ногата од гаста, а ти си мислиш "далеку е камионот, не може да ме стигне".

Хрватски новинари добиваат закани со убиство

28 Декември, 2017

„Репортери без граници“ ја критикува Хрватска: состојбата со слободата на печатот е многу влошена. Многу новинари во земјата се соочуваат со закани. Двајца од нив за ДВ раскажуваат како живеат со тоа.

Азра осудена 14 години затвор

27 Декември, 2017

Судот ја осуди на 14 години затвор за убиство на Благој Џураш, како и за нанесување силни физички и психички повреди на заробени српски цивили во Домот на ЈНА.

Хан: За прием на кандидати од Балканот во ЕУ - 2025 година амбициозна, но реална цел

27 Декември, 2017

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан оцени дека 2025 година, како датум за евентуален прием на одделни кандидати од Балканот во ЕУ, е реална, но амбициозна цел.

Нови апсења во Турција

27 Декември, 2017

Силите за безбедност во Турција уапсија 54 лица под сомнение за поврзаност со организацијата FETO (терористичка организација, според турските формулации за Фетхулах Ѓулен).

Протест со вратоврски и кошули пред владината зграда во Приштина

26 Декември, 2017

Граѓански активиси денеска на оградата пред зградата на Владата во Приштија во знак на протест, поради зголемувањето на платата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, закачија вратоврски и кошули.

Контроверзниот имам Красниќи повикува да не се прославува Нова година

26 Декември, 2017

На само неколку дена од новогодшната ноќ, кога се одбележува заминувањетона старата и доаѓањето на Новата година, контроверзниот приштински имам Шефќет Красниќи упати апел да не се одбележува бидејќи тоа било „харам“.

Вучиќ: Американците ни се пријатели, но не постои рационална причина за санкции кон Русија

26 Декември, 2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за РТВ Пинк изјави дека Србија ќе побара во преговорите со Приштина-која инсистира на учеството на САД, да се вклучи и Русија која не ја признава независноста на Косово.

Софија-забрана за движење на коњски коли

25 Декември, 2017

Властите на бугарскиот главен град Софија ќе го забранат возењето со коњски коли по градските улици во пресрет на бугарското претседавање со Европската унија.

Наскоро први обвиненија против 60 поранешни лидери и припадници на ОВК

25 Декември, 2017

Повеќе од 60 поранешни лидери и припадници на таканаречената Ослободителна војска на Косово, се опфатени со обвиненија од Специјалното обвинителство за извршени дела кон крајот на 2000 година.

Фатен Србин со 112 килограми хашиш

24 Декември, 2017

Унгарската полиција уапсила 39-годишен Србин со наркотици вредна 1,2 милиони евра, пренесуваат белградските електронски медиуми .

Најплатениот премиер во регионот

23 Декември, 2017

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај по 100-те дена од стапувањето на должноста ја дуплира својата плата, како и платите на најблиските соработници.

Прв снег во Грција-голем метеж

23 Декември, 2017

Првиот снег во Грција предизвика километарски метеж и стотици автомобили останаа блокирани со часови, соопшти телевизискиот канал ERT

Вучиќ: Планирам да се повлечам по завршувањето на мандатот

22 Декември, 2017

Во интервју за „Блумберг“ српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека не планира да се кандидира за втор претседателски мандат на изборите во 2022 година. Тој кажа дека негова намера е да ја заврши работата потребна за влез на Србија во ЕУ.

Јавно наддавање за Јадран филм

22 Декември, 2017

Продуцентската куќа „Јадран филм“која за серијата „Македонија“ ја оштети нашата држава со 1, 1 милион евра, поради стечај, оди на јавно наддавање во Хрватска за долг од 8 милиони куни или 1.060.133 евра.

Девојка од БиХ фатена со четири ракетни фрлачи на патување до Германија

22 Декември, 2017

Вооружена со три „зољи“ и со еден рачен ракетен фрлач „РПГ“ во личниот багаж, Б.Б. (25) се обидела да влезе во Хрватска од БиХ, возејќи се во автобус во саботата, пренесува хрватски „Јутарњи лист“.

Пукна бомба во судот атински

22 Декември, 2017

Бомба експлодира рано изутринава во Апелацискиот суд во Атина, предизвикувајќи сериозни оштетувања на зградата и на неколку околни објекти, но не и човечки жртви.

На српско-бугарската граница апсење на ангро

21 Декември, 2017

На српско-бугарскиот граничен премин Градина, во рамки на голема операција, упасени се припадници на српското Министерство за внатрешни работи и лица за кои постои сомнеж дека вршеле поткуп.

Нема нова година на плоштадот “Таксим“-Истанбул

21 Декември, 2017

Во изминатите две години, во Турција се случија неколку смртоносни напади, вклучувајќи го и оној во истанбулскиот ноќен клуб „Реина“ каде што маскирано лице усмрти и повреди многумина.

Српската и хрватската полиција уапсија 17 лица за криумчарење мигранти кон ЕУ

20 Декември, 2017

Српската и хрватската полиција, во заедничка акција, уапсија 17 лица осомничени за шверц на десетици мигранти кон земјите на Европската унија, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

Путин го даруваше Вучиќ, а и Вучиќ-Путин

20 Декември, 2017

По средбата и заедничката прес-конференција во Кремљ, претседателите на Русија и на Србија, Владимир Путин и Александар Вучиќ, си разменија подароци.

Босански офицери убиле 30 српски цивили

19 Декември, 2017

Шестмина поранешни припадници на Армијата на Босна и Херцеговина се уапсени во вторникот под сомневање дека извршиле воено злосторство вклучително и убиство на најмалку 30 цивили од српска националност во текот на војната од почетокот од 1990-те годи

Сакала да се разведе, па пукал во неа три пати – детали за крвавата драма во Белград

19 Декември, 2017

Директорката на предшколската установа Сурчин,Тамара Родиќ(37) вчера е тешко повредена кога во неа пукал сопругот Душко Родиќ(37) околу 8 часот утрината на Нов Белград.Родиќ пукал во стомак на сопругата после кавгата која ја имале,а потоа си пукал во

Протест на припадници на полицијата во Сараево

19 Декември, 2017

Пред зградата на Федералниот парламент во Сараево денеска се оджува протест на вработени во полицијата од Сараевскиот кантон, кои не се согласуваат со предлогот за новиот закон за пензионирање, според кој нивните пензии би се пресметувале по пониска

Фена најдобар медиум во Босна

18 Декември, 2017

За најдобар медиум во Босна и Херцеговина на Третиот беше прогласена Федералната новинска агенција – ФЕНА.

(ВИДЕО) Тепачка и димни бомби во албанскиот Парламент

18 Декември, 2017

За време на пленарната седница на Парламентот во Тирана, на која се гласаше за назначување на Привремен јавен обвинител, се создаде тензична атмосфера, која резултираше со фрлање на неколку димни бомби и физичка пресметка

Црногорската полиција заплени скоро тон марихуана и уапси седум лица

18 Декември, 2017

Во продолжение на операцијата „Бока“, црногорската полиција уапси седум лица и заплени 982 килограми марихуана, 1,7 килограми хероин и три килограми смеса за зголемување на тежината на дрогата.

Спречен обид за атентат врз Ердоган

18 Декември, 2017

Грчките медиуми јавуваат дека при крајот на ноември полицијата уапсила деветмина турски левичари кои планирале да го ликвидираат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на Атина.

Сплиќани одработувале долг за неплатена дрога

17 Декември, 2017

“Слободна Далмација“ пишува дека во хрватска најчесто споменувана теза за ангажманот на “шесторката од Хрватска“ на стадионото на ЈНА, е враќање на долг за испорачана дрога, за која сплиќани не платиле

CIA бара Срби за работа

17 Декември, 2017

Американската известителна агенција нуди работа за инструктори по српски јазик со заработка од 137.00 и плус можен бонус од 30.000 евра.

Земале по 10.00 евра за тепачката,ќе заработат “дебел“ затвор

15 Декември, 2017

Српски „Информер“ пишува дека шест лица од Хрватска и други хулигани од странски земји добиле по 10.000 евра да направат хаос на фудбалскиот натпревар меѓу Партизан и Црвена Звезда. Покрај Хрвати, приведено има и Грк, Бугарин и Македонец.

Ја убила туркајќи ја под воз

14 Декември, 2017

Романија останала во шок по веста дека една жена турнала сограѓанка под воз, а полицијата објавила застрашувачка снимка со надеж дека полесно ќе го пронајде убиецот.

Еди Рама:Бериша е запуштена жена

14 Декември, 2017

Првиот човек на албанскиот Парламент, Грамоз Ручи ја прекина денешната парламентарна седница по жестоките реплики и навреди, особено меѓу актуелниот премиер Еди Рама, поранешниот претседател на Албанија, Сали Бериша и пратеникот Фљамур Нока.

ЕП го поддржа влезот на Хрватска во шенген зоната

14 Декември, 2017

Европскиот парламент на пленарна седница во Стразбур го поддржа влезот на Хрватска во шенген зоната. Според очекувањата на хрватските европратеници, тоа би можело да се случи веќе во 2019 година, пренесуваат хрватските медиуми.

Десет жени убиени во семејно насилство во Албанија

14 Декември, 2017

Во Албанија последните години има рапидно зголемување на сејменото насилство, особено врз жените. Во текот на оваа година најмалку 10 жени се убиени во сејмено насилство, соопштија албанските институции.

Шрајкот ќе ја блокира Грција

14 Декември, 2017

Блокадата ќе го засегне јавниот превоз во земјата – автобуси, тролејбуси, метро, железнички пруги и бродови.

Турски националисти упаднаа во “Аја Софија“

13 Декември, 2017

Турски националисти упаднаа во црквата Света Софија во Истанбул, во знак на протест поради признавањето на Ерусалим за престолнина на Израел од страна на американскиот претседател Доналд Трамп, јави грчкиот весник „Та неа“.

УНХЦР: Се очекува нов бран од сириски бегалци кон Европа

12 Декември, 2017

Сириските бегалци повторно би можеле да тргнат кон Европа во бранови ако програмите за хуманитарна помош во пет соседни држави, каде што најмногу престојуваат, не бидат финансиски одржливи, предупредија Обединетите нации.

Прогонот на Ердоган продолжува и против пејачи

12 Декември, 2017

Турски суд го прифати барањето на Јавното обвинителство за започнување процес против пејачката Зухал Олџај, под обвинение дека за време на нејзин концерт лани го навредила претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

Грците лицитираат со имиња: Во Брисел ќе се разговара за „Нова Македонија“

12 Декември, 2017

„Нова Македонија“ е предлогот за кој ќе се разговара во Брисел на средбата на медијаторот Метју Нимиц со прествавниците на Македонија и на Грција, објави грчката телевизија „Стар“.

Бугарија има “Биткоини“ да исплати третина од својот долг

12 Декември, 2017

Стотици илјади биткоини биле запленети во антикорупциска операција во Бугарија. Тие во моментов се вредни 3,6 милијади долари, што е доволно да се исплати една петтина од националниот долг на земјата кој изнесува 16,5 милијарди долари.

Еден човек загина во снежното невреме во Хрватска

11 Декември, 2017

Снежното невреме во Горски Котор однесе еден живот кога силен ветер го урна покривот на куќа во местото Бело Село кај Фужина, каде што се наоѓал 33-годишен маж, кој од падот на покривот починал на самото место.

Два брата и татко, војувале на три различки страни

11 Декември, 2017

Зоран Лакета од Мостар, со својот брат и татко војувал на три различни страни и денес е единствениот кој што успеал да ја преживее војната. Својата трагична приказна тој одлучи да ја сподели со светот.

Србија повеќе не е пред банкрот

11 Декември, 2017

Многу сум горда на тоа што Србија спаѓа меѓу кандидатите кои имаат најголеми шанси за влез во Европската Унија, изјави премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

Европскиот парламент: ЕУ повторно да го стави својот „стратешки фокус“ на Западен Балкан

11 Декември, 2017

Европскиот парламент во својот годишен извештај за спроведување на заедничката надворешна и безбедносна политика ја истакна потребата ЕУ својот „стратешки фокус“ повторно да го стави на Западен Балкан, јави „Танјуг“.

Најбогат е Орце Камчев

10 Декември, 2017

Во Македонија според порталот Славорум, на врвот е Орце Камчев, сопственикот на Орка Холдинг со богатство од 238 милиони долари.

„ПАДНАА“ ВО РАЦЕТЕ НА ПОЛИЦИЈАТА: Teрористи планирале спектакуларен напад

10 Декември, 2017

Во голема полициска акција денеска во Истанбул се уапсени 23 странски државјани, под сомнение дека се припадници на терористичката група „Исламска држава“ и дека подготвувале голем напад.

Манијак испраќал форографии од својот пенис

10 Декември, 2017

Чиновник во Владата на Србија преку социјалните мрежи вознемирува девојќи испраќајќи им фотографии од својот полов орган, и тоа ни повеќе ни помалку фотографиран во канцелариите на министерството во кое работи.

ОФИЦИЈАЛНО: Лага е вестта дека починал Оливер Драгоевиќ, портали доста ширете ЛАЖНИ ВЕСТИ за читаност!

09 Декември, 2017

„Познатиот хрватски пејач Оливер Драгоевиќ е добро, неговото лекување продолжува“ кусо ни одговори Драгољуб Ведран од Хрватската Телевизија за ИнфоЦентар.Мк

Косовските безбедносни сили во 2018 со буџет од 53 милиони евра

09 Декември, 2017

Косовската Влада во Буџетот за следната година, кој изнесува 2,8 милијарди евра, предвидува 53 милони евра за Безбедносните сили на Косово (ФСК) и отпочнување на нивната трансформација во косовска Армија.

Словенија подготвува тужба против Хрватска

09 Декември, 2017

Словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец, потврди дека Љубљана е посветена за што поефикасно спроведување на арбитражниот договор меѓу Словенија и Хрватска.

Ципрас: Ако Скопје се откаже од реториката дека се единствените потомци на Александар Македонски и од иредентизмот, можеби ќе најдеме заедничко решение

09 Декември, 2017

Грчкиот премиер Алексис Ципрас очекува во 2018 година да се случи пресврт пошироко на Балканот, но и да има позитивни случувања во однос на прашањето со Македонија доколку, како што вели, Скопје одлучи да направи позитивни чекори напред.

Борисов: Да се обединиме за решавање на прашањето за името

09 Декември, 2017

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов истакна дека прашањето за името меѓу Македонија и Грија мора да биде решено и кажа дека мора да се обединат сите и да помогнат на Европската комисија и на Брисел да донесат правилни одлуки, а не да поставуваат улти

Слободан Праљак е тајно кремиран во Загреб

09 Декември, 2017

Слободан Праљак, поранешниот лидер на босанските Хрвати, кој се самоуби при изрекување на пресудата за воени злосторства во Меѓународниот трибунал, бил кремиран тајно во Загреб во четвртокот во присуство само на неколку најблиски роднини и пријатели.

Шешељ нема намера да се враќа во Хаг!

08 Декември, 2017

За белградскиот дневен весник Курир, Воислав Шешељ вели дека пресудата на Меѓународниот кривичен суд за воени злосторства сторени на просторите на поранешна Југославија, повеќе воопшто не го замина, па ни по цена на животот и дека.

Шведска ја избриша Хрватска од ЕУ

07 Декември, 2017

Водечкиoт шведскиот дневен весник „Афтонбладет“ објави жестока колумна која се противи на глорифицирањето на осудениот воен злосторник, генералот Слободан Праљак, во Хрватска.

ЕК бара од осум членки на ЕУ да преземат мерки против перењето пари

07 Декември, 2017

Европската комисија денеска соопшти дека ги повикача Бугарија, Грција, Кипар, Луксембург, Малта, Полска, Романија и Холандија итно да ја вклучат директивата на ЕУ за борба против перењето на пари во своите национални законодавства.

Ана Брнабиќ кај Бојко Борисов

07 Декември, 2017

Српската премиерка Ана Брнабиќ, која престојува во дводневна работна посета на Бугарија, денеска ќе се сретне со бугарскиот колега Бојко Борисов со кого ќе разговара за унапредување на билатералната соработка.

Закани по животот на новинари во Босна и Херцеговина

06 Декември, 2017

Претставникот на ОБСЕ за слободата на медиумите Арлем Дезир, ги повика во средата властите во Хрватска и Босна и Херцеговина да го истражат големиот број закани за новинарите и да се осигурат во нивната безбедност.

300 терористи се вратија на Балканот

06 Декември, 2017

Oфицијалните проценки на службите на ЕУ и земјите од Западен Балкан покажуваат дека од појавата на „Исламска држава“, на Блискиот Исток заминале да војуваат околу илјада луѓе од овие простори.

Морничава порака на џихадистите: Исламската држава повикува на терористички напади во Албанија

05 Декември, 2017

Преку своите комуникациски канали, терористичката организација Исламска држава ги повика своите приврзаници во Албанија да организираат напади за време на претстојните божиќни и новогодишни празници.

Косовската полиција тврди дека Интерпол го прифатил барањето за укинување на потерницата по Харадинај, Белград негира

04 Декември, 2017

Меѓународната полициска организација Интерпол го прифатила барањето на полицијата на Косово за отстранување од списокот на меѓународните потерници на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и 17 други лица од Косово, ѝ било кажано денес на агенцијата Бета

56 лица уапси српската полиција

04 Декември, 2017

Во неколку одвоени акции за сузбивање на финансиски криминал и корупција, српската полиција уапсила 56 лица осомничени осомничени уште од 2008 година.

Ѕид од полицајци за Ердоган во Грција

04 Декември, 2017

Околу 5.000 грчки полицајци ќе бидат ангажирани за посетата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, што е прва посета на турски претседател во Грција по 65 години.

Трудници , јадете повеќе риба и јаболки

04 Декември, 2017

Трудниците кои јадат јаболки и еднаш или двапати недело риба раѓаат деца поотпорни на астма, алергиски кожни егземи и други алергиски болести во подоцнежниот период од животот.

2.000 евра казна за невакцинирање на децата

04 Декември, 2017

Владата на Црна Гора усвои преглог закон за заштита на населението од заразни болести со кој се пропишува обврска за вакцинација на децата против одредени заразни болести.

Србите во една држава, кога ќе бидат во ЕУ

03 Декември, 2017

Особено за Србите е приоритет изградбата на единствена Европа, бидејќи дамо во единствена Европа, Србите ќе бидат обединети, зборувајќи за европската интеграција, рече некогашниот Специјален пратеник на ЕУ за Косово и Волфганг Петрич.

Исмеан Праљак

03 Декември, 2017

Aмериканскиот комичар Конан О’Брајан се послужи со самоубиството на Слободан Праљак како тема за неговото шоу.

Поскапо до Солун

02 Декември, 2017

Патувањето до Солун, дали за прошетка и кафе, дали за шопинг, за викенд или поради каква било друга причина, од 14 декември, ќе биде поскапо за македонските граѓани, но и за сите што ќе влезат во Грција преку граничниот премин Богородица.

Хрватска жали за воен злосторник

02 Декември, 2017

Германскиот неделник "Spiegel" во своето он-лајн издание објавил текст со наслов "Хрватска жали за - воен злосторник" по повод самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак во Хашкиот трибунал.

Ќе му се враќаат имотите на Цар Симеон

01 Декември, 2017

Враќањето на имотите на бугарскиот цар Симеон Саксобурготски ќе биде регулирана од државата со посебен закон, соопштува Би-ти-ви. Оваа одлука ја донесе комисија до Министерството за правда и се очекува да биде објавена до крајот на оваа недела.

Праљак со проштално писмо.Бара да биде кремиран

01 Декември, 2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

800.000 евра за “Зима во Белград“

29 Ноември, 2017

На први декември во Белград почнува традиционалната новогодишна манифестација, која ќе трае до крајот на јануари и која годинава ќе чини над 800.000 евра.

Молчи и диши низ цевчето до Британија

28 Ноември, 2017

Албанскиот министер неодамна изјавил дека Велика Британија станала "поатрактивна" за младите имигранти од неговата земја, бидејќи побавно ги депортира во татковината од другите земји на ЕУ.

Србите би можеле на море, и без војна

27 Ноември, 2017

Сонот на српскиот крал Стефан Душан, Србија да добие излез на пристаништето во Драч станува реалност по 660 години, но овој пат не по пат на војна, пишува „Коха диторе“.

(ВИДЕО) Бркотница на море – грчката полиција заплени 1,6 тони дрога

27 Ноември, 2017

Грчката крајбрежна стража уапсила 11 лица во голема акција против шверцерите со дрога. Во бркотницата на море, запленет е глисер на кој биле пронајдени 1,6 тони дрога, пренесуваат грчките медиуми.

Србија:Секое трето семејство нема деца

27 Ноември, 2017

Во Србија секое трето семејство нема деца, а во изминатите 30 години бројот на бракови постојано се намалува, се наведува во публикацијата „Жените и мажите во Србија во 2017 година“,

Илир Мета во посета на Јужна Србија

26 Ноември, 2017

Албанскиот претседател Илир Мета денеска пристигна во посета на Медвеѓа. На преминот Мутивода беше пречекан од претседателот на Координативното тело за јужна Србија Зоран Станковиќ и претседателот на Општината Медвеѓа Небојша Арсиќ.

Заедничка седница на владите на Албанија и Косово

26 Ноември, 2017

Владите на Албанија и Косово во понеделник ќе одржат заедничка седница во рамки на одбележувањето на 28 ноември, Денот на независноста на Албанија и Денот на албанското национално знаме.

Вирусот наречен “Брегзит“ се шири

25 Ноември, 2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска предупреди дека е можно Британија да ја напушти Европската унија без претходно да се постигне договор за идните трговски и други односи, со таканаречен „тврд Брегзит“.

Словенија има најсилен пасош

24 Ноември, 2017

Пасошот на Словенија се најде на десеттото место од извештајот Global Passport Power Rank, заедно со Словачкиот, Полскиот, како и пасошот на Летонија и Литванија.

Авион на „Туркиш ерлајнс“ принудно слета во Белград кога му се слошило на пилотот

24 Ноември, 2017

Авион на компанијата „Туркиш ерлајнс“, кој летал на линија Истанбул-Франкфурт, принудно слета денеска во 11 часот на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ затоа што на пилотот му се слошило.

Шешељ бара научен институт за Хашкиот трибунал

24 Ноември, 2017

Претседателот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ денеска ја повика српската Влада под итно да формира научен институт кој би ги студирал судските практики на Хаг.

Епидемија на мали сипаници во Ниш

23 Ноември, 2017

Институтот за јавно здравје во Ниш денеска објави епидемија на мали сипаници на Клиниката за детски интерни болести во Клиничкиот центар во тој град.

“Из Ниш“ украдена надгробна плоча

23 Ноември, 2017

На новите гробишта во Ниш од гробното место кое додека е жив го купил за себе и сопругата нишлијата Велимир Величковиќ, крадци му ја украдоа надгробната плоча.

Билјана ја убил бидејќи рекла дека бебето не е негово и дека не заработува доволно, и забил нож во гради и мирно чекал да дојде полицијата

23 Ноември, 2017

Синиша Радованчев (50) се сомничи дека вчера во семејниот стан во Панчево околу 19 часот со нож и нанел смртоносен убод на неговата невечната сопруга Билјана Мијатовиќ (30) со која има 20 дена старо бебе.

Хрватска се повеќе се приближува кон Русија

22 Ноември, 2017

Хрватска сѐ повеќе се врти кон Русија, па по подолго време договорен е првиот голем ремонт на хрватските хеликоптери, а руски Газпром е заинтересиран да стане сопственик на ИНА.

Замрзнат имотот на лидерот на лвадечаката партија во Романија

22 Ноември, 2017

Романската Агенција за борба против корупција вчера го замрзна имотот на лидерот на владејачката Социјалдемократска партија Ливиу Драгнеа под сомнение за злоупотреба на фондовите на Европска унија.

ОФИЦИЈАЛНО: Ратко Младиќ осуден на Доживотен затвор!

22 Ноември, 2017

Ратко Младиќ „значително придонел“ за геноцидот за време на балканските војни, додека бил командант на штабот на Војската на босанските Срби од 1992 до 1996 година заклучи Меѓународниот кривичен суд и го прогласи за виновен за геноцидот во Сребреница

Харадинај бара меѓународна арбитража за границата со Црна Гора

22 Ноември, 2017

Сегашната визија на Договорот за демаркација на границата со Црна Гора не е прифатлива и верувам дека таа нема да добие двотретинско мнозинство во косовскиот Парламент, нагласи премиерот на Косово Рамуш Харадинај.

4.500 Албанци депортирани од Германија

22 Ноември, 2017

Во периодот јануари-септември годинава, од Германија депортирани се 4.500 албански државјани, а се очекува да бидат депортирани уште 14 илјади.

Штрајк во атинското метро

21 Ноември, 2017

Вработените во атинското метро почнаа 24-часовен штрајк против плановите на владата да ja приватизира компанијата. Изминатите недели работниците го блокираа метрото на неколку часа.

Затвор за уредникот на “Џумхуриет“

21 Ноември, 2017

Главниот уредник на онлајн-изданието на турскиот опозициски весник „Џумхуриет“, Огуз Ѓувен, денеска е осуден на затворска казна во времетраење од три години и еден месец по обвинение за извршување пропаганда во полза на терористичка организација.

Капацитетите на Западен балкан-тркалезна маса

21 Ноември, 2017

„Јакнење на капацитетите и ресурсите во услови на мигрантска криза на Западен Балкан“ е насловот на меѓународната тркалезна маса што денеска ќе се одржи на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Враните не си ги вадат очите

20 Ноември, 2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија,

Во Србија уапсени 93 лица, од кои 6 полицајци

20 Ноември, 2017

Во повеќе одделни акции во Србија, во борбата против криминалот и корупцијата, уапсени се 93 лица, вклучувајќи и шест полицајци, а запленети се околу 3,8 килограми наркотици, соопшти денеска српското Министерство за внатрешни работи.

Балканот место Британија во ЕУ

20 Ноември, 2017

Балканот може да ја замени Велика Британија во ЕУ – неверојатна природа, природните богатства, работни народи, добри луѓе“.

Се роди теле со две глави

19 Ноември, 2017

Во селото Високо кај Куршимлија во домаќинството на Милосав Перовиќ, кравата отели теле со две глави.Телето живеело час време, а Перовиќи сеуште се под шок на несекојдневната принова.

Јагленот ги убива луѓето, зарем не?

19 Ноември, 2017

“Во населбата Диковиќ (Тузла) луѓето умираат и никој не сака да остане.Тоа е слика како онаа во Чернобил. Кога навечер ќе го отворите прозорецот, ќе го чуете кашлањето на луѓето, слушаш како офкаат од силината на болките“

16 лица уапсени по немирите во Атина

19 Ноември, 2017

Полицијата во грчкиот главен град уапси 16 лица за учество во последните немири во Атина. Меѓу нив се и граѓани од Грција, Франција, Италија, Литванија, Германија, Ирак.

Бања Лука нема жители

18 Ноември, 2017

Жител на Бања Лука на социјалните мрежи се пожали за тажната слика која ја видел на автобуската станица во својот град.

Судар на минибус и камион , 9 мртви

17 Ноември, 2017

Девет лица загинаа, а 19 се повредени во судар на минибус и камион на автопат во централна Бугарија, соопшти Министерството за внатрешни работи.

1.200 села во Србија, ќе исчезнат од картите

17 Ноември, 2017

Српската академија на науки и уметности (САНУ) спровела истражување кое покажува дека 1.200 села во Србија со вкупна територија поголема од Косово, се соочуваат со целосно исселување, односно бришење од списокот на населени места,

ЗА Србите виновни сите, само не Србите

16 Ноември, 2017

Српскиот етнички и национален простор е добро познат:Република Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Војна Крајина, Дубровник, Северозападна Македонија.

Еулекс емисија на корупција

16 Ноември, 2017

Председавачкиот судија на Еулекс Малком Симонс поднесе оставка поради “случаи на корупција во рамки на мисијата“.

Во Србија странските разузнавачи работат на големо

16 Ноември, 2017

Тајните служби на САД и Велика Британија го зголемиле своето присуство во Србија и тоа преку главните експоненти, македонските и хрватските агенти, напиша весникот „Вечерње Новости“ повикувајќи се на извори од српските безбедносни служби.

Институт за политика: Бугарите се крајно позитивнo настроени кон Македонците

16 Ноември, 2017

Бугарите се крајно позитивни кон Македонците и Република Македонија. Нашите сограѓани сметаат дека Бугарија е како мост на Република Македонија кон Европската унија. Ова го покажуваат податоците од анкетата спроведена од Институтот за политика, објав

Турција смени една четвртина од дипломатите

16 Ноември, 2017

По минатогодишниот обид за државен удар во Турција, Министерството за надворешни работи на земјата отпуштило 25 проценти од дипломатите поради сомневања за врски со мрежата на Фетулах Ѓулен, потврди министерот Мевлут Чавушоглу.

САД разочарани од владата на Косово

15 Ноември, 2017

Американската амбасада во Приштина изрази разочарување поради новиот извештај на Комисијата за демаркација, доставен до собранискиот одбор за европски интеграции.

Камион возел на две тркала

15 Ноември, 2017

Камион со полски регистарски таблички за малку ќе излеташе од патот во Риека поради силниот ветер.

Албанија пералница на пари

14 Ноември, 2017

Албанија е на списокот со земји во кои најмногу има перење пари добиени од криминални активности.

Снег и дожд го запоседнаа Балканот

14 Ноември, 2017

Жолт и црвен метео аларм во повеќе делови од Балканот. Снегот и дождот предизвикаа колапс во регионот, затворени се автопати и некои локални сообраќајници.

4 часовен разговор Путин-Ердоган

13 Ноември, 2017

Соработката меѓу Русија и Турција дава конкретни резултати во Сирија и создава услови за почнување дијалог, изјави рускиот претседател Владимир Путин по разговорот со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган, кој траеше повеќе од четири часа.

Србија добива нова воена помош од Русија

13 Ноември, 2017

Србија доби од Русија добар предлог за купување на воена техника, чие реализирање ќе овозможи да ја модернизираме армијата. Ова го откри српскиот прв заменик премиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, во интервју за рускиот весник Известиј

Снег ја затрупа Хрватска

13 Ноември, 2017

Во Хрватска има снег, јавуваат хрватските медиуми. Снежната бура која ја зафати државата е причина за затворањето на неколку линии на траекти како и копнениот сообраќај.

1.400 евра плата за мајстор на бурек

12 Ноември, 2017

Во Пула излезе оглас со кој се бара работник во пекарница, односно мајстор за правење бурек, кој ќе добива плата во висина од 1.400 евра.

Вучиќ, мисли Србија е СФРЈ

12 Ноември, 2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија како држава е мала и дека мора да одржува добро односи со големити сили, но дека не смее да потклекне пред сите барања и дека мора да укажува на двојните аршини.

Евакуиран аеродромот во Сараево

11 Ноември, 2017

Сомнителна торба e пронајдена на аеродромот во Сараево денеска околу 15 часот, по што била евакуирана зградата на аеродромот.

EUFOR останува во Босна

11 Ноември, 2017

Ситуацијата во регионот продолжува да претставува закана за меѓународниот мир, па затоа воената мисија на ЕУ, ЕУФОР Алтеа останува во БиХ, се наведува во Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

Додик: Јас сум најпрогонуваниот човек во Босна и Херцеговина

11 Ноември, 2017

Милорад Додик изјави дека тој е прислушкуван од страна на службите за безбедност на Босна и Херцеговина и дека налогот за неговото следење е изнаден на барање на јавното обвинителство, но дека не знае каква истрага е покрената.

Одбиени сите барања на одбраната на Младиќ, пресуда на 22-ри ноември

10 Ноември, 2017

Судскиот совет на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија ги отфрли барањата на одбраната на поранешниот командант на Главниот штаб на војската на Република Српска, генерал Ратко Младиќ

“Ципирипи“- гума

08 Ноември, 2017

Инспектори во Србија забраниле продажба и наредиле повлекување на 1953 килограми какао крем и млечен крем „Нестле Ципирипи“ затоа што парче гума имало во производот.

Сакале да испразнат банкомат, разнеле половина населба

07 Ноември, 2017

Крадци во Ровињ, Хрватска, се обиделе со експлозив да ограбат банкомат. Тие со експлозијата успеале само да предизвикаат само голема материјална штета, при што најмногу штета претрпел супермаркетот „Конзум“.

Земјотрес го погоди Родос

07 Ноември, 2017

Земјотрес од сила од 4,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран рано утринава, југоисточно од грчкиот остров Родос во Егејско Море, а засега нема информации за евентуални штети или повредени.

Грчки медиуми: Решавање на името во првата половина на 2018 година

07 Ноември, 2017

Кон крајот на ноември се очекува иницијатива на медијаторот Метју Нимиц за името на Македонија, со цел двете земји да се договорат, да се повлече грчкото вето и Македонија да стане членка на НАТО на Самитот на Алијансата во јули следната година.

Во Босна штрајк на лекарите

06 Ноември, 2017

Повеќе илјади лекари стапија во понеделникот во генерален штрајк на речиси целата територија на Федерацијата Босна и Херцеговина протестирајќи против малите плати, лошиот статус и непотпишувањето на колективниот договор со претставниците на синдикато

Македонци во Црна Гора затаиле данок во вредност од 100.000 евра

06 Ноември, 2017

Поради основано сомневање дека сториле кривични дела даночно затајување и перење пари, вчера двајца македонски државјани и државјани на Црна Гора биле уапсени по наредба на црногорското Специјално државно обвинителство.

Дачиќ пее на коктели , Додик на свадби

05 Ноември, 2017

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик овој викенд пееше на свадба кај помошник министерот за финансии во Владата на Република Српска, Далибор Томаш.

Срби на печалба во Романија!

05 Ноември, 2017

Ако порано Романците работеа во Србија, сега е обратно, Србите работат во Романија за плата од 340 евра.

Писмото на Холбрук во кое вели дека САД нема да го признаат Косово продадено за милион долари

05 Ноември, 2017

Лист хартија на кој во октомври 1998 година американскиот специјален пратеник Ричард Холбрук му потпишал ветување на претседателот на СР Југославија, Слободан Милошевиќ дека Вашингтон нема да ја признае независноста на Косово, е продадено за милион

Република Српска ќе добие нов Устав

05 Ноември, 2017

Република Српска следната година ќе влезе во процес на изработка на нов Устав, кој „нема да биде сецесононистичи, но ќе и овозможи да се занимава со прашањето за отцепување“ од Босна и Херцеговина, изјави Милорад Додик

“Турски поток“ дојде во Турција

04 Ноември, 2017

„Газпром“ ја заврши изградбата на морскиот дел од „Турски поток“ на територијата на Русија, откако првиот крак од гасоводот влезе во турската економска зона, соопшти компанијата „Јужен поток“, која се занимава со изградба на гасоводот.

Приморските градови на Хрватска под вода?

04 Ноември, 2017

Светот е се подалеку од тоа во овој век да се спаси од глобално затоплување поголемо од 2 степени, што е договорено од светските нации со Парискиот климатски договор.

Бошњаците во Србија бара автономија на Санџак

03 Ноември, 2017

Претседателот на Бошњачкиот национален совет во Србија, Сулејман Угљанин денеска побара од српските власти и од Европската унија да се распишат „избори за формирање на територијана автономија на српската областа Санџак.

Хрватската влада против усташтвото

02 Ноември, 2017

Хрватската Влада денеска се изјасни против предлогот за санкционирање на пропагирањето ма нацистичкиот, фашистичкиот и усташкиот режим.

Македонец прегазил човек во Драч

02 Ноември, 2017

Македонски државјанин, возач на автобус утрово учествувал во сообраќајка во близина на албанскиот пристанишен град Драч.

Ердоган: Во судирите меѓу безбедносните сили и ПКК загинаа вкупно 30 лица

02 Ноември, 2017

Во судир меѓу турските безбедносни сили и курдските милитанти, во два округа во југоисточна Турција, биле убиени вкупно 30 лица - осум членови на безбедносните сили и 22 милитанти, изјави претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган.

БиХ: Уапсен мозокот на ИСИС

02 Ноември, 2017

Осомничениот за тероризам, Мирсад Кандиќ, кој бил пронајден од босанските власти и предаден на САД.

Тоа е К-15.1000 евра на секој Грк

02 Ноември, 2017

Грците ќе добијат бонуси од Владата за Божиќ. Божиќниот подарок или „социјална дивиденда“, ќе им биде даден на околу еден милион Грци. Износот кој секој може да го добие за Божик ќе биде околу 1.000 евра.

Косово формира своја војска

01 Ноември, 2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска изјави дека покренал неколку иницијативи со цел да се создаде консензус меѓу сите заедници за трансформирање на Безбедносните сили на Косово во Војска на Косово.

САД чуваат 150 атомски бомби во Европа!

01 Ноември, 2017

Турција е една од петте европски членки на НАТО во кои е распоредено американско нуклеарно оружје, се наведува во извештај на турскиот Парламент за присуството на атомско оружје низ светот.

Грците со секс ја надминуваат кризата

01 Ноември, 2017

Грците изгледа „удриле“ на секс, откако во локална анкета се нагласува дека сексуалните односи на мажите на возраст меѓу 18 и 34 години се зголемиле за 35 отсто во изминатите четири месеци од година во споредба со истиот период во 2016 година.

Подарок од руски свештеник за Караџиќ

31 Октомври, 2017

Рускиот свештеник, кој инаку е десна рака на рускиот патријарх Кирил, му испратил икона со посвета на Радован Караџиќ, кој е осуден за воени злосторства, вели брат му Лука Караџиќ.

Министер обвинет за перење пари

31 Октомври, 2017

Грчкиот Апелациски суд ја потврди пресудата за поранешниот министер за одбрана по обвиненијата за перење пари во врска со поткуп за договори за набавка на оружје, претежно кон крајот на деведесеттите години.

Ердоган тужи член на опозицијата бидејќи го нарекол „фашистички диктатор“

31 Октомври, 2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднел тужба против Булент Тезџан, член на опозицијата, бидејќи го нарекол турскиот лидер „фашистички диктатор“, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Српската правослана црква е против абортус

31 Октомври, 2017

Белградската адвокатка Јелена Дренча денеска побара од Српската православна црква да преземе „дисциплински мерки“ против метрополитот Амфилохиј, поради неговата изјава дека „Србинките станале мајки-чедоубијци“.

Дачиќ: На сите што го признаа Косово да им се случи Каталонија

30 Октомври, 2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави денеска дека Косово и Каталонија ги поврзува тоа што и во едната и во другата територија се случи едностраната сецесија, без дијалог со земјата од која се отцепија.

Турција слави 94 години од Републиката

29 Октомври, 2017

Манифестацијата за одбележување на 29 октомври, денот на Републиката, продолжува со повеќе свечености како во Турција, така и во Турската република Северен Кипар

Баша: Ќе објавиме нови докази за криминалите со дрога на Еди Рама

29 Октомври, 2017

Претседателот на Демократската партија на Албанија, Лулзим Баша изјави дека следниве денови се очекува да се објават нови докази кои откриваат дека членови на актуелната влада и премиерот Еди Рама се вклучени во поддржувањето на криминалот.

Тони Грегориќ е најстариот возач на Балканот

28 Октомври, 2017

„Возам 57 години и не ми требаат очила“, вели за „24сата“ најстариот возач во Хрватска, Антон Тони Грегориќ. Тој за возачка дозвола положил во 1960 година, „фиќо“ е првиот автомобил кој го имал, а планира да вози до 100 години

Србија против независностa на Каталонија

28 Октомври, 2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека за Србија објавувањето на независноста на Каталонија нема правен легитимитет, пренесува Б92.

Буткајте, ни требаат пари: Протече скандалозен меил од деканот на Медицина

28 Октомври, 2017

Скандал ја тресе Високата медицинска школа во Ќуприја. Студентите дошле до меил од директорот во кој одпрофесорите се бара да ги зголемат критериумите за полагање на испиите за да не им бидат намалени платите.

На “Кнез Михајлова“ влетал со автомобил

28 Октомври, 2017

Од засега неразјаснети околности маж утрово направи хаос во Белград на улицата Кнез Михајлова кога влета со автомобил во кафулињата и прегази 21-годишна девојка која случајно се нашла таму.

Заедничка операција на Турција и Иран против ПКК

27 Октомври, 2017

Турција и Иран подготвуваат заедничка операција против борците од Курдска работничка партија (ПКК) на планината Кандил, објави денеска турскиот дневен весник „Милиет“ повикувајќи се на неименувани извори од турските безбедносни сили и од иранската ар

Бојко Борисов во посета на БиХ

27 Октомври, 2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов престојува во дводневна посета на Босна и Херцеговина, во чии рамки вчера ја посети воената база на НАТО во Бутмир кај Сараево, а денеска има средби со претставници на босанските власти.

Бебе прва жртва на морбили во Грција

27 Октомври, 2017

Едно 11-месечно бебе, кое почина од морбили во болница во Грција, е првата жртва на оваа болест во земјата годинава, информира весникот „Та Неа“.

Хрватска забрани продажба на италијански сирења

27 Октомври, 2017

Министерството за земјоделство на Хрватска од пазарот повлече три вида италијански сирења: „примосале фантазија“, „примосале натурале“ и „пекорино тартуфо“, соопшти хрватската Агенција за храна.

На Хрватска и фалат 10.000 работници

26 Октомври, 2017

Во туризмoт, транспортот и градежништвото на Хрватите им фалат голем број работници. Според некои проценки, недостигаат 10.000 работници.

Самоубиство In live

25 Октомври, 2017

Турчинот Ајхан Узун од Кајзери се самоубил во живо и тоа во директен пренос на Фејсбук, бидејќи му се верила ќерката без негова дозвола.

Поплави во Бугарија однесоа најмалку три животи

25 Октомври, 2017

Најмалку три лица загинаа, а едно се води за исчезнато во поплавите што ја зафатија Бугарија, пренесуваат бугарските медиуми. Поплавени се неколку села во југоисточна Бугарија.

Земјотрес во Бодрум

24 Октомври, 2017

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала денеска е регистириран во турскиот град Бодрум.

Албанија прва по “шмркање“ кокаин

24 Октомври, 2017

На листата на земји каде најмногу се конзумира дрога се најдоја земјите од Западна Европа и САД, а исклучок и големо изненадување е Албанија, која се најде на првото место.

Српската премиерка јавно ја покажа својата девојка

24 Октомври, 2017

Претседателката на Владата на Србија Ана Брнабиќ прв пат јавно на државен настан пристигна со својата љубов, нејзината партнерка Милица Ѓурѓиќ, со која во врска е веќе осум години, објави српски Курир

Една милијарда евра за најсиромашните

23 Октомври, 2017

За најсиромашните граѓани во Грција, кои најмногу настрадале во речиси седумгодишната економска криза, владата најави дека ќе издвои една милијарда евра помош

Повеќето општини во Косово ќе добијат градоначалник по вториот круг

23 Октомври, 2017

Во повеќето косовски општини ќе мора да се одржи втор круг, откако ниту една партија не успеа да доминира во првиот круг локални избори кој се одржа вчера. Изборите се сметаа за прв тест за новата Влада предводена од Рамуш Харадинај.

Пахор во водство, но ќе мора уште еден круг

23 Октомври, 2017

Пахор освоил 47,07 отсто од гласовите и во вториот круг по две недели ќе се соочи со независниот градоначалник на Камник, Марјан Шарец, кој денеска доби 24,96 проценти од гласовите.

Захариева: Софија и Атина се подготвени да му помогнат на Скопје за реформите

22 Октомври, 2017

Бугарија и Грција се подготвени да и помогнат на Македонија за спроведување на реформите за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева.

Македонец од Гора кандидат на изборите во Косово

22 Октомври, 2017

На локалните избори, што денеска се одржуваат во Косово, во општина Драгаш свој кандидат за градоначалник и советничка листа, учествува и партијата на Македонците од Гора „Единствена горанска партија“

Словенија: Претседателски избори

22 Октомври, 2017

Словенците денеска гласаат на претседателски избори на кои социјал-демократот Борут Пахор се надева на победа уште во првиот круг.

Уапсени двајца активисти на српска партија пред косовските избори

22 Октомври, 2017

Двајца активисти на партијата Српска листа биле уапсени вчера вечерта во косовскиот град Гњилане во пресрет на денешните локални избори, и им бил изречен 48 часовен притвор, јавуваат српските медиуми.

Ердоган ја “откри Америка“

22 Октомври, 2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, остро ги критикуваше САД поради, како што вели, недемократските обвинувања против неговите телохранители.

Србија нема пари за војска

21 Октомври, 2017

Хрватскиот воен аналитичар Игор Табак изјави за ХРТ дека „нема трка во вооружување меѓу Хрватска и Србија“ главно затоа што „Србија нема пари за војската“.

Нова политичка криза во Албанија, овој пат прична е шверцот со дрога

21 Октомври, 2017

Албанија ја потресе најсериозната политичка криза во последните години, при што поранешниот министер за полиција, Саимир Тахири, се наоѓа на чекор од притвор, поради наводно учество во трговија со дрога.

Разбиена група шверцери во заедничка акција на албанската , грчката, италијанската и црногорската полиција

21 Октомври, 2017

Во заедничка соработка меѓу албанската, грчката, италијанската и црногорската полиција разбиена е меѓународна криминална група, која се занимавала со трговија на мигранти преку Јадранско Море кон Италија.

Поради маска со ликот на српскиот претседател уапсен уметник од Србија

21 Октомври, 2017

Српскиот уметник Владан Јеремиќ синоќа биле приведен од полицијата пред Музејот на современа уметност во Белград по изведувањето на уметничката акција во рамките на настанот „Салон на неподмитливите“.

“Лажна бактерија“, вистинска истрага во Атина

21 Октомври, 2017

Атински обвинител наредил да се поведе истрага за да се утврди дали некој треба да биде обвинет за ширење на лажни информации дека бактерија на колера била пронајдена во акушерската болница Хелена Венизелу

Изетбеговиќ ја претвора БиХ во турски вазал

20 Октомври, 2017

Изјавата на лидерот на СДА Бакир Изебеговиќ, дека татко му Алија на смртната постела ја оставил БиХ во аманет на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган покажува дека бошњачките политички елити, ја доживуваат БиХ како држава вазал на Турција.

Судот го „замрзна“ АГРОКОР

20 Октомври, 2017

Загребскиот суд, на барање на хрватското Јавно обвинителство, одобрил замрзнување на имотот на сопственикот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ.

Локални избори во Косово

20 Октомври, 2017

Речиси 1,9 милиони жители на Косово в недела ќе гласаат за избор на нови органи на локалната самоуправа.

7000 лица во Босна се водат за исчезнати

19 Октомври, 2017

Европската Унија ѝ одобри три милиони евра на Меѓународната комисија за исчезнати лица за двегодишен проект со кој продолжува помошта за властите на Босна и Херцеговина при лоцирање и идентификување на околу 7.000 луѓе

Запленети 10 тони дрога во Албанија

19 Октомври, 2017

Албанската полиција запленила десет тони марихуана во Валона со што продолжува серијата скандали кои сериозно ја тресат владата на Еди Рама, по што опозицијата побара негова смена.

Сакал да ги убие, а на крајот умрел само тој

19 Октомври, 2017

Во Суво Поле кај Прибо(Србија) ночва се одигрувала вистинска семејна драма, кога Р.Т.(63) пукал во поранешниот баџанак и балдза, сопругата од која се развел, а нејзината мајка ја ранил со нож, а потоа се обесил.

Република Српска усвои Резолуција за воена неутралност

18 Октомври, 2017

Пратениците во Народното собрание на Република Српска,рано утрово усвоија Резолуција за заштита на уставниот поредок и прогласување на воена неутралност на ентитетот Република Српска. За Резолуцијата гласаа 44 пратеници,а никој не беше против,ниту во

Доживотен затвор за убијци на деца

18 Октомври, 2017

Фондацијата „Тијана Јуриќ“ од 23 до 29 октомври во повеќе од 40 градови ширум Србија ќе организира потпишување на петиција за воведување доживотна затворска казна за убијци на деца.

“Баба Ванѓа“ из Лесковац

17 Октомври, 2017

Километарски се колоните со автомобили од цел Балкан, кои секојдневно пристигнуваат во селото Мијалица кај Бојник, со надеж дека ќе ги прими извесна Марина.

Американска компанија ќе гради термоцентрала во Косово

17 Октомври, 2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај најави дека до крајот на годинава неговата Влада ќе потпише договор со американската компанија за електрична енергија „Контур Глобал“ за изградба на термоцентрала на јаглен во Косово во вредност од милијарда евра.

Уапсен косовски пратеник поради измама со визи

17 Октомври, 2017

Косовската полиција го уапси вчера некогашниот новинар и актуелен пратеник во косовскиот парламент од партијата Иницијатива за Косово, Миљаим Зека поради сомнеж дека учествувал во измама со визи.

Притворени 12 лица со аферата “Агрокор“

16 Октомври, 2017

Во истрагата поврзана со „Агрокор" денеска се уапсени 12 лица, односно сите кои се осомничени, освен основачот на концернот Ивица Тодориќ и неговите синови Анте и Ивана кои не се во Хрватска.

Бескрајна вонредна состојба

16 Октомври, 2017

Советот за национална безбедност на Турција ја усвои препораката на турската влада за продолжување на вонредната состојба во земјата уште три месеци поради продолжување на ефективната борба против тероризмот.

Турција: Продолжена вонредната состојба

16 Октомври, 2017

Советот за национална безбедност на Турција по денешното заседание препорача да биде продолжена вонредната состојба во земјата, воведена по минатогодишниот неуспешен обид за државен удар.

Пленковиќ во врска за апсењето на најбогатиот хрват: Акцијата „Агрокор“ не е политички прогон

16 Октомври, 2017

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во врска со претресот на становите на поранешните директори на „Агрокор“, вклучувајќи го и сопственикот Ивица Тодориќ, уверува дека не се точни тврдењата дека тоа претставува политички прогон.

Апсења во Загреб

16 Октомври, 2017

Државното обвинителство и полиција на Хрватска тргнаа во акција на апсење на осомничени поранешни членови на управата на Агрокор и претрес на нивните домови.

Познат рецепт:Предвремени парламентарни во Србија?

16 Октомври, 2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е исклучена можноста во Србија да се организираат предвремени парламентарни избори во текот на 2018 година, доколку опозицијата изнесе релевантни причини за нивно спроведување.

Софија и Лондон со здружени сили за интеграција на Западен Балкан

15 Октомври, 2017

Софија и Лондон го потврдија стретешкиот карактер на нивните билатерални односи, вклучително и во областа на одбраната и безбедноста, наведувајќи дека ќе работат заедно за европската перспектива, стабилноста и просперитетот на Западен Балкан.

Налог за нови 100 апсења во Турција

15 Октомври, 2017

Турските власти издадоа налог за апсење за 100 поранешни полицајци и досега се уапсени 63 од нив, јави турската новинска агенција Анадолу.

Пеј Дачиќу, само “певај“

14 Октомври, 2017

Во соседна Србија има реакции откако шефот на дипломатијата, Ивица Дачиќ пееше пред турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган

Ликвидација: Убиен адвокатот кој требаше да ги брани Србите на Закинтос

14 Октомври, 2017

Познатиот грчки адвокат Махалис Зафирополус, кој пред два дена брутално е убиен во својата канцеларија во Атина, бил еден од адвокатите кој бил препорачан за случајот на убиство на американскиот државјанин Бакариј Хендерсон на Закинтос

Загреб е најдосадна престолнина

13 Октомври, 2017

Германскиот весник Шпигел објави репортажа за градот Загреб кој го опишува како најздодевен во Европа, и се вели дека добра работа е што има автопат за до морето.

Наплив на мигранти на грчките острови, Грците во паника

13 Октомври, 2017

Според весникот, бројот на мигранти во прифатните центри е над 13.700 лица, а на островите ја нема потребната инфраструктура за нивно згрижување. Стотици лица се уште се сместени во шатори и покрај тоа што зимата е на прагот.

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас

13 Октомври, 2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција.

НАТО прифаќа Србија да биде воено неутрална

12 Октомври, 2017

НАТО го прифаќа определувањето на Србија да биде воено неутрална. Во тоа нема ништо спорно и не претставува пречка за развој на соработката со Србија во бројни области, изјави денеска заменикот-генерален секретар на НАТО Роуз Готемелер.

Саша Ковачевиќ фатен со 400 килограми кокаин

12 Октомври, 2017

Во голема акција по име „Океанска трка“ португалската полиција на една едрилица во близина на Карибите заплени 400 килограми кокаин со висок квалитет и уапси еден Италјанец, како и човек по име Саша Сале Ковачевиќ (45)

Видеа за марихуаната во Албанија

12 Октомври, 2017

Албанското село Лазарет за кое се сметаше дека е еден од најголемите произведувачи на марихуана ширум подрачјето на Балканот во 2014 година три дена беше жариште на вистински судир на полицијата и мештаните.

Тачи бара државајнства од Албанија

12 Октомври, 2017

„Побарав од Мета, врз основа на Уставот, граѓаните да добијат (албанско) државјанство, бидејќи Европа покажа неправда кон Косовците. Албанија е единствената надеж“ - рече Тачи.

И, што лепо певаш Дачиќу

11 Октомври, 2017

Ивица Дачиќ се правдае дека на свечениот прием пеел на молба на претседателот Александар Вучиќ и на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

Илјадници граѓани го пречекаа Ердоган во Нови Пазар

11 Октомври, 2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Нови Пазар рече дека сака во Србија да владее единство, слога и просперитет и оти Турција е подготвена на соработка со Белград на секое поле и во секоја сфера.

Ердоган повика на балканско единство!

11 Октомври, 2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган беше пречекан топло во претежно муслиманската српска област, Нови Пазар во Србија, каде што е на дводневна посета, пишува турското издание „Сабах“.

Хрватска воведува евро

09 Октомври, 2017

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, изјави дека се залага за воведување на еврото по што би можело да следува официјално барање за влез на Хрватска во Европскиот механизам на девизниот курс (ERM II).

Грци ја плаќале струјата по цени за социјални случаи

09 Октомври, 2017

Грчката електродистрибуција ДЕИ утврди дека повеќе граѓани прават измами со струјата, односно користат електрична енергија по цени наменети за социјални случаи, додека нивните приходи биле повисоки од просечните

Ердоган во посета на Србија

09 Октомври, 2017

Претседателот Ердоган, вечерва пристигнува во дводневна официјална посета на Србија, и ќе го чуваат најмалку 50 лични телохранители.

“Сургун“ за граѓански активисти

08 Октомври, 2017

Турското обвинителство побара активисти од турското преставништво на организацијата за човекови права, „Амнести интернешнал“ да бидат осудени на 15 години затвор, објавија локалните медиуми.

Добри вести од Балканот за Европа

07 Октомври, 2017

Западен Балкан се смета за проблематичен регион во Европа. Четири балкански држави планираат ангажман за мир во регионот и брз прием на Србија во ЕУ. Тие се залагаат за потесна меѓусебна економска соработка.

ВНИМАНИЕ: Снег и невреме на Балканот!

07 Октомври, 2017

За сите кои патуваат надвор од Македонија. Во некои делови на Србија веќе е формирана и снежна покривка која се движи од осум, па до 30 сантиметри.

Трамп и Путин во Србија на тајно место

07 Октомври, 2017

Белград денеска е домаќин на историската средба на најдоверливите луѓе на двајцата лидери во светот, претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин.

Ако Темелко остане во Шутка, Еди Рама ќе прати свој повереник во Пустец

07 Октомври, 2017

Ако Македонските судски власти го продолжат притворот за градоначалникот на единствената општина во Албанија каде што градски татко е Македонец, владата во Тирана ќе преземе сериозни чекори ....

Насер Ориќ ја чека пресудата по обвинението за убиството на тројцата затвореници!

06 Октомври, 2017

Судењето на Насер Ориќ, поранешен командант на Армијата на Босна и Херцеговина (АБиХ) во Сребреница, кој е обвинет за убиство на тројца воени затвореници од српска националност, беше сконцентрирано на исказот на главниот сведок.

Пацоли: Се радувам на помирувањето со Србија

06 Октомври, 2017

Србија знае дека ќе дојде денот за помирување со Косово и дека на крајот ќе се постигне договор за помирување, вели за ДВ косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли.

Грција не сака шминка, сака пари од козметичари

06 Октомври, 2017

Козметички гиганти како Есте Лаудер, Лореал, Кристијан Диор меѓу другите, се соочуваат со милионски казни во Грција поради договарање цени откако против нив постапка поведе Комисија за конкуренција

Паника:Во Сараево нема вода

05 Октомври, 2017

„Мене ми е целосно несфатливо да нема вода во Сараево, а луѓето тоа мирно да го голтаат, да мора да се тушираат пред 11 часот зашто потоа нема вода“, изјави високиот претставник на ЕУ за БиХ, Валентин Инцко, за телевизијата „Н1“ .

133 лица ќе се апсат во Турција

05 Октомври, 2017

Турските власти издадоа налог за апсење на 133 лица вработени во министерствата за финансии и за социјални работи во рамки на пошироката акција против учесниците во неуспешниот пуч минатата година.

5-ти октомври за Србија и потоа

05 Октомври, 2017

Пред 17 години, масовните демонстрации во Белград ставија крај на владењето на Слободан Милошевиќ. Повеќе стотина илјади луѓе од цела Србија протестираа поради непризнавањето на резултатите од претседателските избори од страна на тогашниот режим

Турските судови “репаат“ доживотни затвори

04 Октомври, 2017

Турскиот суд денеска осуди 34 луѓе на доживотен затвор за обид за убиство на претседателот Реџеп Таип Ердоган за време на неуспешниот обид за пуч на 15 јули минатата година.

Хрватска „сé уште трага по лица исчезнати во војната, во 1991 година

04 Октомври, 2017

На судењето на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, хрватски официјален претставник изјави оти Загреб сé уште трага по лица исчезнати во нападите на српските сили во 1991 година.

Како не важи за Католонија, важи за Косово

04 Октомври, 2017

Како да се каже”, зошто ние Србите бевме толку лошо третирани? “Како во Каталонија не важи референдумот, а во Косово може и без референдум”, праша српскиот претседател, Александар Вучиќ за време на заедничката прес-конференција со неговиот грчки ко

Поради Каталонија , Србија бара извинување од Брисел

03 Октомври, 2017

Првото прашање е дали меѓународното право важи за сите. Ако Европската комисија и членките на Европската Унија што ја признаа независноста на Косово велат дека за Србија не важат истите правила и не важи истиот закон, така и нека ни кажат.

Српската премиерка Брнабиќ: Ќе бараме објаснување од ЕК зошто примерите со Каталонија и Косово не може да се споредат

03 Октомври, 2017

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот Александар Вучиќ и Владата подготвуваат писмо за Европската комисија, во кое ќе постават повеќе прашања во врска со ставот на Комисијата дека случаите на Каталонија и на Косово не се споредуваа

Доживотен затвор за турските пучисти

03 Октомври, 2017

Судот во Истанбул денеска им изрече казни доживотен затвор на шестмина поранешни турски офицери и војници, под обвинение за учество во обидот за државен удар на 15 јули минатата година.

Почина Дона Арес

02 Октомври, 2017

Дона Арес ја изгуби битката со опасната болест. Босанската пејачка Дона Арес почина на 40-годишна возраст по долгата борба со тешката болест.

1.2 милијарди евра бугарски буџетски суфицит

02 Октомври, 2017

Буџетот на Бугарија според прелиминарните податоци на Министерството за финансии на крајот на септември оствари вишок или суфицит од 2,38 милијарди лева, односно 1,2 милијарди евра.

Истра може да се отцепи од Хрватска

02 Октомври, 2017

Референдумот во Каталонија е интересен за Хрватите затоа што нив ги засега Истра. И Хрватска имаше референдум за независност, но тоа беше одамна.

Четири криминални кланови владеат со Албанија

02 Октомври, 2017

Американскиот амбасадор во Албанија, Доналд Лу предупреди дека во таа земја дејствуваат четири криминални кланови, контролирани од 20 криминални семејства, кои се занимаваат со одгледување и дистрибуирање на дрога, трговија со луѓе, уцени,перење пари

Турција не сака да јаде европска манџа

02 Октомври, 2017

Турција неможе да ја издржи топлината во европската кујна и како резултат на тоа се обидува да ја префрли вината кај Европската унија, за пропастот на преговорите.

Србија: Момче погодено во глава со воздушна пушка

01 Октомври, 2017

Момче било погодено од куршум од воздушна пушка во уво, додека се враќало дома од тренинг во Краљево, Србија. Момчето по лекарската помош е добро, истрагата е во тек, јавија српските медиуми.

Мозаик од тапи

01 Октомври, 2017

Хуманитарно – еколошката организација “Со тапа до насмевка“ чија мисија е заштита на животната средина и со помош на инвалидизираните лица, денеска во Нови САД ( Србија)правеа мозаик од пластички тапи

Рекламно пано на македонски јазик во Солун

29 Септември, 2017

Во грчкиот град Солун на продавница осамна плакат на кој меѓу другото има и натпис на литературен македонски јазик, што досега не било пракса кај јужниот сосед кој долги години не ја признава Република Македонија под уставното име.

Институт за безбедносни студии на ЕУ: Западен Балкан ќе остане нестабилен

29 Септември, 2017

Сѐ додека политичките, правните и економските услови во Југоисточна Европа не покажат знаци на приближување кон остатокот од континентот, регионот ќе остане нестабилен, заклучено е во извештајот на Институтот за безбедносни студии на ЕУ.

Ципрас: Западен Балкан, приоритет на ЕУ

29 Септември, 2017

ЕУ со цел да се реши политичката криза мора да го прифати фактот дека состојбата е вонредна и дека до следното лето треба да се преземат важни иницијативи, меѓу кои е и самит на земјите од Западен Балкан, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас.

40 години затвор за “Фрицл“од Задар

28 Септември, 2017

Педесет годишниот задранина кој 16 години ја силувал сопствената ќерка и со неа добил дете е осуден денеска во Жупанискиот суд во Задар на единствена казна од 40 години затвор.

Пет жени меѓу кандидатите за нов претседател на Словенија

28 Септември, 2017

На полноќ истече рокот за пријавување на кандидатите за претседателските избори, што во Словенија ќе се одржат на 22 октомври. На листата, што денеска официјално ќе биде потврдена, покрај актуелниот претседател Борут Пахор, се и пет жени.

Земјотрес ја потресе Македонија

28 Септември, 2017

Изминатата ноќ земјотрес ја стресе Македонија. Потресот во 12 часот и 42 минути по полноќ бил со интензитет од 3 степени според Рихтер, а со епицентар во Пехчево.

Одмазда на земунскиот клан

27 Септември, 2017

Во Врање во влез на една зграда бил убиен Југослав Цветановиќ, кој од претходно и бил познат на полицијата.

Болницата од пеколот.

27 Септември, 2017

Така српските медиуми ја нарекуваат болницата во Штип.Воедно поради општопознатите услови, однсно неуслови за лекување ја прогласуваат за најлоша во Европа.

Нема бугарско малцинство во Албанија

27 Септември, 2017

Официјална Тирана со предлог законот за „Заштита на малцинствата во Албанија“, кој е подготвен од страна на Владата, како малцинства ги признава Македонсците, Грците, Власите, Црногорците, Србите, Бошаците и Египјаните

Убиен Косовец-џихадист.

27 Септември, 2017

Уште еден млад Косовец, кој се борел на страната на џихадистичката група Исламска држава (ИД) е убиен во Сирија.Станува збор за 28-годишниот Ваљон Чукофци од селото Црнила кај Урошевац, чија смрт ја потврдило и неговото семејство.

Албанија очекувано го поддржа формирањето војска на Косово

27 Септември, 2017

Албанската министерка за одбрана, Олта Џачка, по средбата во Тирана, со министерот на Безбедносните сили на Косово (БСК), Рустем Бериша,изјави дека нејзината земја го поддржува формирањето војска на Косово.

ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ: Редакцискиот колегиум на ИнфоЦентар.Мк донесе одлука да на нашиот портал нема никаква политичка реклама/банер од ниту еден кандидат и партија!

26 Септември, 2017

Редакцискиот колегиум на Македонската информативна интернет агенција „ИнфоЦентар.Мк“ вечерва на колегиум донесе одлука да на нашиот медиум нема никаква политичка реклама/банер

Позираше гола, сега позира за претседател на Словенија

26 Септември, 2017

"Љубљано, Словенијо и Словенци ширум светот - разбудете се! Живееме во време на негативна глобализација. Има војни, европски и светски судири на кои не им се гледа крајот, а словенечката политика молчи за сето тоа".

Во Грција започна медиумски мрак

26 Септември, 2017

Грчките новинари започнаа 24 часовен штрајк, во знак на протест поради можно затворање на здравствениот фонд за медиумските работници.

Туристи пливаа на “Страдун“

26 Септември, 2017

Во Дубровник вчера имаше големо невреме кога наврнаа 50 литри дожд на квадратен метар за само час и половина, па главната улица во стариот град на Дубровник, Страдун, некое време беше поплавена.

Грчките медиуми во штрајк

26 Септември, 2017

Грчките медиуми започнаа 24 часовен штрајк поради неуспешните преговори меѓу Владата и медиумските компании за спас на здравствениот осигурителен фонд ЕДОЕАП.

Словенија на суд против Хрватска

26 Септември, 2017

Словенија ќе ја тужи Хрватска пред европскиот суд во Луксембург, доколку таа не соработува во имплементацијата на спорната арбитражна пресуда за границата меѓу двете земји, се закани словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец.

Во Белград можни се предвремени избори

26 Септември, 2017

Српскиот претседател и лидер на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, изјави дека не е најдобро изборите за собранието на Белград да се одржат во декември, но нема да се спротивстави на таа одлука.

Референдум за пруга

25 Септември, 2017

По предлог на невладини здруженија кои бараа да се запре најголемиот инфраструктурен проект на владата на Миро Церар, а повеќето ја поддржаа изградбата на пругата.

Поранешниот турски премиер Давутоглу во работна посета на Македонија

25 Септември, 2017

Поранешниот премиер на Турција и пратеник, Ахмет Давутоглу од 26 до 29 септември ќе престојува во работна посета на Македонија и ќе се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов, како и со премиерот Зоран Заев.

Откриен мотивот за убиството на Јелена - таа се мачела цел месец

25 Септември, 2017

Зоран Марјановиќ, сопругот на убиената Јелена Крсмановиќ Марјановиќ веќе со денови е во притвор откако се сомничи дека тој дома ја убил Јелена, ги сокрил доказите, па ја фрлил на насипот, со соучесници.

Пренос од голотија на РТС

24 Септември, 2017

Со претставата “Олимп:“Во слава на трагедијата“ започна 51-то издание на светски познатиот театарски фестивал “БИТЕФ“ во Белград

На Балканот се живее како во “студена војна“

24 Септември, 2017

На политичката сцена на Балканот ништо не се промени и ние живееме во атмосфера на продолжена студена војна, изјави во Приштина поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ.

168 сириски мигранти влегоа во Грција

24 Септември, 2017

Група од вкупно 168 сириски мигранти илегално по копнен пат влегоа од Турција на територијата на Грција, соопшти грчката полиција.

Облека од втора рака

23 Септември, 2017

Бизнисот со облека од втора рака „цвета“ кај северниот сосед. Вакви продавници најмногу се отвораат во градовите Белград, Нови Сад, Шабац, Ниш и Зрењанин.

Петар Колев: Бугарско државјанство за 6 месеци е возможна мисија

23 Септември, 2017

Г-динe Колев, во медиумите се појави информација дека владата на Р. Бугарија подготвува законски измени со кои се предвидува граѓаните на Р. Македонија да добиваат државјанство за 6 месеци, дали е точно и каква е вашата позиција по тоа прашање?

ФОТО: И Грција има свое Скопје, и тоа неколку

23 Септември, 2017

„Скопиа“, (Σκοπιά) е името кои грчките политичари, граничари, трговци, па и обичните Грци, го употребуваат за нивниот северен сосед наместо предолгото Поранешна југословенска Република Македонија или ПГДМ

Грабар-Китаровиќ: Словенија го загрози меѓународното право

23 Септември, 2017

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ застана зад премиерот Андреј Пленковиќ, чиј говор за арбитражата со Словенија во ОН, доведе до откажување на посетата на словенечкиот премиер на Загреб.

Балканските земји-членки на ЕУ ќе помогнат за европската интеграција на другите држави од регионот

23 Септември, 2017

Четирите држави на Балканот кои се членки на Европската унија - Бугарија, Грција, Романија и Хрватска, заедно ќе помагаат за европската интеграција на останатите шест земји од регионот.

65 евра за дете кое ќе остане на село

23 Септември, 2017

Градските власти во Требиње, БиХ смислија начин како да ги задржат луѓето на село. Тие ќе даваат помош од 65 евра месечно за секој ученик кој ќе остане на село.

Ова е фашистичко судење-Капетан Драган

22 Септември, 2017

Поранешниот српски паравоен водач, Драган Васиљковиќ, познат како Капетан Драган, во своето завршно обраќање на судскиот процес кој се води против него, изјави дека судењето е всушност „опресивен фашистички прогон”.

ВИДЕО Томе Аврамски: Кој го уби Аркан, кој го направи најголемиот криминал и корупција во македонската историја

21 Септември, 2017

Контраверзниот македонскиот бизнисмен Томе Аврамски, близок пријател на Жељко Ражнатовиќ Аркан, за познатата емисија Голи Живот, сведочи кој го наредил убиството на Аркан, но се осврна и на криминалот и корупцијата во Македонја:

По Шешељ - Шешељ

21 Септември, 2017

Александар Шешељ од изборната листа „Д-р Воислав Шешељ – Српска радикална партија, стана пратеник.

Секс афера во Католичката црква на БиХ

21 Септември, 2017

Три лица биле уапсени и притворени под сомнение дека со снимки за секс го уценувале свештеникот И.К од Модрица и од него наплатиле 250.000 конвертабилни марки, за снимките да не се објават.

Штрајк со глад на новинар во Србија

21 Септември, 2017

Основачот на згаснатиот весник „Врањске“ некогашен претседател на Независното здружение на новинари на Србија, Вукашин Обрадовиќ, соопшти дека започнал со штрајк со глад.

Во Албанија запленета 1 тон марихуана

21 Септември, 2017

Албанските власти во соработка со италијанската поморска полиција денеска на јадранското крајбрежје запленија еден тон марихуана од типот канабис сатива.

Бугарија го забрзува процесот за издавање пасоши за 53.000 Македонци

20 Септември, 2017

Имаме 53.000 поднесени барања со приложени потребни документи од граѓани на Македонија што не можат да станат бугарски државјани поради одредени недостатоци во законодавната база, рече бугарскиот заменик-премиер Валери Симеонов.

Косовски министер, Србин, малтретирал Албанци

20 Септември, 2017

Специјалното обвинителство на Косово, побара од полицијата да изврши разговори со граѓаните на Приштина, кои тврдат дека новиот министер за земјоделство, Ненад Рикало, косовски Србин, малтретирал Албанци за време на војната во Косово.

Доброволно не одам во Хаг

20 Септември, 2017

Воислав Шешељ рече дека на повикот од Хашкиот трибунал да присуствува во завршните зборови во неговиот случај пред една и пол година одговорил дека нема да присуствува.

Само за жени, розови тролејбуси

20 Септември, 2017

Два розови тролејбуси, дизајнирани за да ги користат единствено жените, почнаа да сообраќаат пред два дена во централната анатолска провинција Малатија, јави турскиот медиум „Хуријет дејли њуз“.

Хорор во Хрватска: Загинале две братчиња, фудбалери - воз им го „збришал“ автомобилот!

19 Септември, 2017

Во Хрватска одекна мрачна вест, загинале двајца браќа, на возраст од 17 и од 21 година и тоа на морбиден начин. И двајцата се фудбалери на локалниот клуб НК Гај, кој настапува во жупанска лига во хрватското првенство.

Српскиот Патријарх до Вучиќ: Русија да помогне за прашањето за Косово

19 Септември, 2017

Патријархот на Српската православна црква, Иринеј, викендов упати јавна порака до српскиот претседател Александар Вучиќ да внимава на националните интереси во контекст на најавите за отворањето внатрешен дијалог за решавање на прашањето за Косово.

Харадинај им се извини на новинарите

19 Септември, 2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај им се извини на новинарите поради навредите кои им ги упати минатата недела по посетата на Министерството за инфраструктура.

Анти-наци протести во Грција

19 Септември, 2017

Грчката полиција се судри со група демонстранти во протестен марш организиран во знак на сеќавање на музичар и активист убиен пред четири години.

Албанија број еден во трговија со дрога

19 Септември, 2017

Цвета албанскиот нарко пазар. Според податоци на Канцеларијата на ОН за борба со дрога и криминал Албанија е држава со најевтина дрога и најголем потенцијал на корисници во регионот.

22 заболени од западнонилска треска

18 Септември, 2017

Институтот за јавно здравје на Србија, „Д-р Јовановиќ-Батут“, соопшти дека се регистрирание 33 случаи на заболени од западнонилска треска, од кои еден случај завршил со смрт.

8 лица загинаа во Романија

18 Септември, 2017

Осум лица загинале, додека најмалку 67 луѓе биле повредени во силно невреме, кое ја погодило западна Романија, со ветрови со јачина од 100 километри на час, соопштиле властите.

Загребчанка војува за ИСИЛ

18 Септември, 2017

Во областа под контрола на ИСИЛ останаа седум лица што имаат хрватско државјанство – шест од нив имаат двојно државјанство и никогаш не живеле постојано во Хрватска, а само една жена има единствено хрватско државјанство.

Хрватски гиганти “влегуваат“ во Агрокор

18 Септември, 2017

Атлантик и Адрис два хрватски стопански гиганти,се заинтересирани за заеднички влез во Агрокор, пишува хрватски утрински весник повикувајќи се на извори од врвот на двете компании.

Тресете ронки од тераса, глоба 67 евра!

17 Септември, 2017

Жителите на Зајечар ќе мора да внимаваат дали, на пример, ќе ги истресат трошките од чаршавот преку терасата.Ако бидат фатени на дело, ќе бидат осудени на 8.000 динари(67 евра) без право на жалба.

Коњ активирал мина,еден загинат

17 Септември, 2017

На Планината Озрес, смртно настрада едно лица.Таму на таа локација Трепале, досега имаше пет мински несреќи со смртни исходи.

74 лица уапсени во Турција

16 Септември, 2017

Турската полиција соопшти дека во Истанбул уапсила 74 лица, од кои 73 се странци, под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава.

Хрватскиот опозициски пратеник Пернар заработи два месеци затвор условно

16 Септември, 2017

Опозицискиот пратеник во Хрватскиот сабор, Иван Пернар на својот профил на Фејсбук објави дека му е изречена условна затворска казна од два месеци, доколку го повтори кривичното дело за кое е осуден во период од една година.

Конференција на Воениот комитет на НАТО во Тирана

16 Септември, 2017

– Во Тирана денеска ќе се одржи Конференција на Воениот комитет на НАТО, што е прва ваква значајна средба што се одржува во албанскиот главен град, откако Албанија во април 2009 година стана членка на НАТО.

Тепачка поради грозје.

15 Септември, 2017

Тројца се приведени поради тепачка која изби во Груде во Босна и Херцеговина.

Вучиќ: Местото на балканскиот регион е во ЕУ

15 Септември, 2017

Србија смета дека местото на целиот западен Балкан е во ЕУ, бидејќи без вклучување на регионот, заедничкиот економски и политички простор на европскиот континент нема да биде целосен, изјави денеска во Белград српскиот претседател Александар Вучиќ.

Јоханес Хан во посета на Белград

15 Септември, 2017

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Белград, каде ќе има средби со највисоките претставници на српските власти.

Втор Форум на градоначалниците 16+1 во Подгорица

15 Септември, 2017

Вториот Форум на градоначалници на главните градови на земјите од централна и источна Европа и Кина (16+1), на кој е најавено учество и на градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, започна денеска во Подгорица.

Грција ги враќа мигрантите на Турција

15 Септември, 2017

Грција и Европската агенција за погранична контрола - Фронтекс досега во Турција вратиле 1.329 мигранти, согласно договорот меѓу ЕУ и Анкара од март 2016 година.

Да живее српска Хрватска!

15 Септември, 2017

Бискупот на Сисак (Хрватска) Владо Кишиќ, познат по низа десно-екстрeмистички, јавни настапи, се огласи на својот фејсбук прфил, во врска со одуката таблата со усташкиот поздрав од Јасеновац да се премести во Новска.

Грција: Потонат танкер испушти огромно количество на нафта. Се заканува еколошка катастрофа

14 Септември, 2017

Голема операција на чистење со специјални бродови, од кои некои се дојдени на помош од ЕУ, започна во околината на Атина, откако нафтената дамка од потонатиот грчки танкер се приближи до плажите на атинската ривиера.

Погребан Љубиша Самарџиќ

14 Септември, 2017

На кремацијата на славниот актер Љубиша Самарџиќ,емоциите дојодоа на врвот откако беше пуштена нумерата “А,сад адио“ од популарната ТВ серија “Вруќ ветер“.

Тачи: Србија ќе го признае многу брзу Косово

14 Септември, 2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи смета дека дијалогот меѓу Белград и Приштина нема алтернатива и дека е време за „нова, решавачка фаза“ на овој дијалог, бидејќи, како што вели, „нормализацијата на односите значи мир и стабилност во регионот“

Црна Гора против Харадинај.

14 Септември, 2017

Прашањето на демаркацијата на границата со Косово за Црна Гора е завршено, изјави црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ

Станишиќ му бил “шеф на Ражнатовиќ”

13 Септември, 2017

На судењето на поранешните лидери на Службата за државна безбедност (СДБ), Србија, Јовица Станишиќ и неговиот соработник, Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството, изјави дека паравоениот водач, Жељко Ражњатовиќ

Вучиќ најави нова фаза во дијалогот за Косово

13 Септември, 2017

Наредниот месец ќе почне нова фаза од дијалогот за Косово и Метохија, порача Српскиот претседател Александфар Вучиќ во вонредното обраќање до нацијата. Во говорот, кој поголем дел беше посветено на односите со Приштина.

Бања Лука: За инат, жител го продава својот стан исклучиво на радикални исламисти

13 Септември, 2017

Несекојдневен оглас за продавање стан, кој, најверојатно, е мотивиран од лошите меѓусоседски односи, ги вознемири граѓаните на Бања Лука бидејќи нивниот сосед има намера станот да им го продаде исклучиво на радикални исламисти.

Дисквалификација на 86 кандидати за локални избори

13 Септември, 2017

Централната изборна комисија на Косово денеска го прифати предлогот на Канцеларијата за регистрација на политички партии за дисквалификување на 86 кандидати за локалните избори, закажани за следниот месец.

Македонците во Пирот го славеа Денот на независноста.

11 Септември, 2017

Нема многу Македонци во Пирот, но тие што ги има не ги забораваат своите корени.Во чест на денот на независноста на Република Македонија 8-ми Септември, органзираа промоција на македонска традиционална храна.

Штрајк на железничарите во Република Српска

11 Септември, 2017

Десетина работници на Железници-Република Српска, почнаа штрајк со глад, поради донцење на платите, неплатени придонеси, и не исплатен недоместок за топол оброк и превоз.

Страшно невреме во Задар: градот во хаос

11 Септември, 2017

Силно невреме утрово го погодило Задар. Како што јавуваат локалните медиуми, градот е во хаос, некои училишта ја откажале наставата, а делови од градот се без струја. Поплавени се патишта и подруми.

Харадинај, „алатка“ на Вучиќ за Косово

11 Септември, 2017

Германскиот печат пишува за новата влада во Косово во која збор ќе добијат и косовските Срби, а во анализите се проценува дека тоа е начин српската влада да ги оствари своите интереси.

Богољуб Кариќ иден премиер на Србија?

11 Септември, 2017

Српскиот бизнисмен Богољуб Кариќ изјави дека има амбиции да стане премиер, но за своите намери досега не разговарал со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Големи поројни дождови во БИХ, Мостар под вода

11 Септември, 2017

Поројните дождови што минатата ноќ ги зафатија јужните делови на Босна и Херцеговина, предизвикаа поплави во повеќе станбени и индустриски објекти, како и прекин на сообраќајот во реонот на градот Мостар.