Арсенал како шестопласиран да оди во ЛШ, а Тотенхем како четврти во ЛЕ!

Арсенал како шестопласиран да оди во ЛШ, а Тотенхем како четврти во ЛЕ!


Ваков расплет на настаните има само во холивудските филмови, но воопшто не е невозможно да се случи и во реалниот живот.

Возможно е сценарио според кое Тотенхем ќе заврши како четврти во Премиер лигата, Англичаните да имаат пет претставници во Премиер лигата, а меѓу нив да не бидат Спарси!

Правилото на УЕФА јасно вели дека такво нешто може да се случи, можеби под луди, но сепак возможно услови.

Имено, Англичаните, како и Шпанците, Италијанците и Германците имаат право на најмногу пет учесници во Лигата на шампионите, преку првенството четири и петтиот како евентуален првак на ЛШ или ЛЕ, а притоа да не се избори истовремено меѓу четирите најдобри во првенството.

Меѓутоа, доколку англиските тимови ја освојат и Лигата на шампионите и Лигата на Европа, тогаш тие имаат предност пред четвртопласираната екипа во Премиер лигата.

Како изгледа можното сценарио?

– Арсенал да ја освои Лигата на Европа, Челзи да ја освои Лигата на шампионите, а да не бидат меѓу четирите најдобри во Премиер лигата, со тоа Тотенхем како четвртопласиран отпаѓа и мора да оди во Лигата на Европа на сметка на петтиот и шестиот во Премиер лигата.

– Арсенал да ја освои Лигата на Европа, Ливерпул да ја освои Лигата на шампионите, а да не биде меѓу четирите најдобри во ПЛ, со што Тотенхем повторно ќе мора да игра во Лигата на Европа.

Во тие два случаи, во Лигата на шампионите следната сезона можат да играат Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Челзи, Ливерпул (едни како прваци во ЛШ, другите како третопласирани во Премиер лигата) и Арсенал.

Тоа значи дека навивачите на Арсенал вечерва ќе мора да навиваат за Челзи, како и за Ливерпул до крајот на сезоната во Лигата на шампионите, но и истовремено еден од тие два тима покрај трофејот од ЛШ, да заврши и како петтопласиран во Премиер лигата.

Тоа би била навистина неверојатна разврска на сезоната во Англија, ако петтопласираниот тим во Премиер лигата ја освои ЛШ и направи целосен хаос во Премиер лигата.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно