Амди Бајрам: Аптеките кријат лекови од граѓаните

Амди Бајрам: Аптеките кријат лекови од граѓаните


Аптеките ги кријат лековите од луѓето што зависат од нив, а не можат да си дозволат да ги купат, порача на денешната собраниска седница за пратенички прашања Амди Бајрам.

-Ќе одиш во аптека и вториот или третиот ден велат – нема лекови. Мене како асматичар ми треба пумпа и вториот ден нема пумпа,цената на приватно 3.600 денари. Ајде јас можам да купам и си купувам, но што да прави тој што со 12.000 плата, а 4-5 члена во семејство – рече Бајрам.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно