64 припадници на војската осудени на доживотен затвор во Турција, поради обидот за пуч

64 припадници на војската осудени на доживотен затвор во Турција, поради обидот за пуч


Турскиот суд во средата осуди 64 лица офицери и студенти од воената академија на доживотен затвор за вмешаност во неуспешниот воен удар во 2016 година, објави државната новинска агенција Анадолу.

Други 100 обвинети се ослободени од обвиненијата во случајот, се вели во соопштението. Осудените биле вмешани со заговорниците на државниот удар и ги одвеле студентите од воената академија, кои не се сомневале за вистинската цел, во воениот штаб за да се соочат со цивилите кои се спротивставиле на обидот за пуч, посочи Анадолу, цитирајќи го обвинението. 

Четворица од осудените добиле казни „отежнат живот“, најтешката можна казна според турскиот закон, бидејќи го зголемува минимумот потребен за помилување. Четворицата се прогласени за виновни за обид за соборување на уставниот поредок, пренесе Ројтерс

Повеќе од 240 луѓе, повеќето од нив невооружени цивили, биле убиени во ноќта на 15 јули 2016 година, кога група одметнати војници командувале со тенкови и воени авиони, во обид да го нападнат парламентот и соборат претседателот Таип Ердоган.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно