470.000 жртви на сирискиот конфликт

470.000 жртви на сирискиот конфликт


Воздушните напади на територијата на Сирија однесоа повеќе од илјада животи на цивили само во првата недела на февруари.

Ова е еден од највисоките индикатори за целото време на конфронтација, изјавија  од Кабинетот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутериш.

“Сирискиот народ го доживува еден од најкрвавите периоди за речиси седум години конфликт. Според бројките  , повеќе од илјада цивили се убиени при воздушни напади само во првата недела на февруари”, се вели во соопштението.
Гуџерш ги повика сите страни во конфликтот и регионалните играчи да постигнат итен прекин на огнот и да работат за мирно решавање на конфликтот.
Од март 2011 година во Сирија продолжува вооружена конфронтација меѓу владините сили и бунтовниците, кои инсистираат Башар Асад да се повлече од функцијата претседател. Според Агенцијата за бегалци на ОН, бројот на бегалците од Сирија во почетокот на 2017 година е во околу 5 милиони луѓе, каде  населението во предвоената период е околу 20 милиони. Речиси половина милион луѓе се наоѓаат во бегалски кампови. Бројот на жртвите на конфликтот се проценува на 470.000 лица.


Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно