13 годишно девојче извршило самоубисто поради серија?: Еден ден преходно на училиште направила нешто морничаво

13 годишно девојче извршило самоубисто поради серија?: Еден ден преходно на училиште направила нешто морничаво


Еден ден пред самоубиството, тинејџерката Лили Ме Шарп се преправала дека се обесила во училишниот тоалет, а инспирирана била од контаверзната Нетфликс серија.

Таа често зборувала за серија “13 причини зашто” во која се збори за депресијата, самоубиствените мисли на тинејџерите и осветата, но според зборовите на некои психолози тука е претставено славењето на самоубиството. 

“Таа ја гледаше серијата 13 причини зашто и мислам дека самиот чин на нејзиното самоубиство е сличен на случувањата во серијата” изјавила мајката на тинејџерката.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно