Земјотрес во Турција

Земјотрес во Турција


Имено земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран по полноќ во северозападна Турција, соопшти Европско-средоземноморскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на потресот бил на околу 15 километри северно од градот Болу и на 147 километри северозападно од Анкара, на длабочина од два километри.

Нема информации за повредени и причинета материјална штета.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно