Почина виритуозот на кларинет Божидар боки Милошевиќ

Почина виритуозот на кларинет Божидар боки Милошевиќ


Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ, почина во 87 година од животот.

Милошевиќ беше раководител на оркестарот за народна музика на РТС, професро во музичкото училиште “Јосип Славенски“ и член на Белградската филхармонија.Боки Милошевиќ е воден во Прокупље 1931 година, а со музиката се занимаваше од 1950 година.Беше добитник на многу награди и признанија, а меѓу нив и наградата за животно дело и свекупен и извонреден придонес во зачувување на српската традиција и клутура, што му ја додели Здружението за негување на традицијата и оставнините од Ниш.Со него сороаботуваа и свире голем и на Македонски пејачи и инструменталисти

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно