По празниците Груевски ќе к-ца јајца во судот

По празниците Груевски ќе к-ца јајца во судот


По четиридневниот одмор за велигденските празници, судските рочишта по предметите на СЈО продолжуваат со засилено темпо.

Екс премиерот Никола Груевски кој постојано во судница се жали дека секој ден е на судење и неделава ќе има набиена агенда, односно во вторник, среда и четврток ќе треба да седне на обвинителна клупа.

Во вторник ќе му се суди за случајот „Тенк“, односно набавката на мерцедесот од 580.000 евра, а и во средата е закажано рочиште за истиот предмет. Во четвртокот пак во судница заедно со него ќе седнат и неговите доскорашни најблиски соработници од поранешниот врв на ВМРО-ДПМНЕ, на кои им се суди за изборните нерегуларности во случајот „Титаник“.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно