Мбапе е новиот Кристијано

Мбапе е новиот Кристијано


Фабио Капело во ексклузивното интервју за „Раиспорт“ потврди дека ангажманот во Џиангсу кој неодамна го заврши бил последен за него во тренерската кариера, додавајќи дека отсега ќе се насочи на анализирање на случувањата како стручен работник во фудб

Искусниот Италијанец на овој начин ја отфрли и најмалата можнот да ја преземе селекторската функција во италијанската фудбалска репрезентација, но наспроти ова, даде една навистина интересна изјава поврзана за наследникот на Кристијано Роналдо.

Капело смета дека останатите фудбалери ќе можат да дојдат до израз за две години од сега, посочувајќи го Килијан Мбапе како фудбалер кој ќе го наследи Роналдо во наредните години.

– Меси и Кристијано ќе траат и ќе бидат на врвот и во наедните две годни, а потоа на врвот ќе биде Килијан Мбапе. Тој има голема и блескава иднина, тој ќе биде новиот Кристијано Роналдо, – кратко и јасно потенцира Капело.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно