Грчка казна-1.500 евра глоба ако пушите во автомобил.

Грчка казна-1.500 евра глоба ако пушите во автомобил.


Грчкото министерство за здравство побара од полицијата да ја zasili казната за граѓаните кои пушат во своите автомобили во присуство на деца под 12-годишна возраст, пренесоа локалните медиуми.

Барањето е направено врз основа на Законот за забрана за пушење
цигари на јавни места.

Законот предвидува парична казна од 1.500 евра за сите што пушат во нивниот приватен автомобил и 3.000 евра за пушење во службен или државен автомобил.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно