Фатиме брка лекари, давале лажни боледувања за вистински Шамари

Фатиме брка лекари, давале лажни боледувања за вистински Шамари


Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи, која го води предметот Насилство и шамари во Општина Центар, по пријава во Лекарската комора на Македонија, фати тројца лекари кои му давале фалц боледувања на обвинетиот Милан Андоновски, за одолговлекување на про

Фетаи рече дека против таквата непрофесионална постапка на лекарите ќе бидат покренати соодветни постапки. Фетаи ги нотираше сите датуми на боледувањата, кои се совпаѓаа со претходните рочишта за Шамарите, на кои не доаѓаше Андоновски, поради што судењето постојано се одлагаше.

Првообвинет во овој случај е Никола Груевски, а втор е Миле Јанакиески. Има уште 9 обвинети. Никој не чувствува вина, така се изјаснија пред малку. Судењето кое што се влече година и пол, конечно почна. На клупа во моментов застана да сведочи поранешниот радоначалник Андреј Жерновски.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно