Драган Спасов Дац поднесе оставка од функцијата директор на МНТ

Драган Спасов Дац поднесе оставка од функцијата директор на МНТ


Драган Спасов Дац, в.д директорот на Македонскиот народен театар си поднесе оставка од функцијата, откако синоќа, во алкохолизирана состојба, со својот автомобил прегази дваесетгодишна девојка во Скопје.

„Директорот на др„Министерството за култура ја известува јавноста дека денес ја прими и ја прифати оставката на в.д директорот на Н.У Македонски народен театар, Драган Спасов – Дац“, соопшти на социјалните мрежи министерот за култура Роберт Алаѓаозовски.Сообраќајната несреќа се случила синоќа по 21 часот, на улицата Антон Попов кај „Шампионче“, кога со возило БМВ ја повредил 21-годишната  Е.Ц., потврди МВР. 

Повредената девојка веднаш била префрлена во Градска општа болница „Св. Наум Охридски“ каде и се констатирани телесни повреди и е пуштена на домашно лекување.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно